Článek
Na tento výletní okru doporučuji vyrazit z obce Kadov. Nejen, že je tato obec dobře dostupná, ale také se v ní dobře parkuje. Několik parkovacích míst najdeme u barokního kostela sv. Václava, který dal svým nákladem zbudovat Jan Fr. Kristian hrabě Sweerts Spork, pán ze Lnář. Kostel nahradil původní zchátralou svatyni. Slavnostně posvěcen byl 29. září 1765.
Naproti kostelu můžeme vidět tvrz, která se postupně rekonstruuje. Zakladateli renesanční tvrze byli v polovině 14. století Řesanští z Kadova. Postupem let byla tvrz několikrát upravena a rozšířena. V první polovině 19. století začala sloužit jako sýpka.
Od kostela sv. Václava a tvrze je to už jen kousek do přírody, ve které bude našim prvním zastavením neveliký Krčový rybník. Rybník mívá čistou vodu a vybízí ke koupání. Najdeme u něj také několik zajímavých balvanů a pro jižní Čechy typický rybářský domek.
Od Krčového rybníku je to k menhiru Bába přibližně 20 minut pěší chůzí. Cesta vede chvilku lesem, chvilku mezi loukami a pastvinami. Procházka je nenáročná, neboť cesta vede skoro po rovince. Než se nadějeme, dojdeme k Velkému bezděkovskému rybníku, na jehož konci najdeme menhir Bába a turistický přístřešek.
Menhir Bába je vysoký kámen s vytesanou ženskou tváří stojí, stojící na břehu rybníka od roku 1986. Postavit sem tento novodobý menhir byl nápad Jiřího Šulce, který také v okolí vyhledal vhodný žulový kámen, vytesal do něj obličej a s kamarády jej dopravil na místo.
Od menhiru Bába pokračujeme lesem a mezi poli dál, až dojdeme k Obětnímu kameni. Obětní kámen je obrovský balvan s hlubokou mísou na povrchu. Vznik mísy je přírodní, i tak však mohla kdysi dávno sloužit k obětním obřadům. Více o Obětním kameni se dozvíte z naučné tabule, kterou najdete u cesty za dalším naším zastavení U Čertova náramku.
K Čertovu náramku nás čeká trošku stoupání, které není nijak náročné. Půjdeme po polní cestě mezi poli a přibližně po kilometru dojdeme k Čertovu kameni, ke kterému se váže zajímavá pověst. Jaká, to se dozvíte z naučné tabule u cesty.
Od Čertova náramku býval krásný pohled na nedalekou Šumavu. Dnes od Čertova náramku výhledy nejdou. Samotný skalní útvar je rok od roku čím dál tím více ukryt v převážně borovém lese. O výhledy ale nepřijdete. Než vás turistické značení nasměruje k ´Čertovu náramku, budete mít svět jako na dlani.
Od Čertova náramku půjdeme po zpevněné lesní cestě k Malému čertovu náramku. Cestou budeme míjet již zmiňovanou naučnou tabuli, která nám sdělí zajímavé informace o Obětním kameni. U této naučné tabule můžete spatřit historické hraniční kameny.
Našim posledním zastavením bude Malý čertův náramek, ke ketrému je to už jen kousek po cestě mezi polem a loukou. Jakmile se vám po pravé ruce objeví naučná tabule vztahující se k malému čertovu náramku, uvidíte také pěšinku, která vás na toto místo zavede. Půjdete kousek přes louku k malému remízku, z jehož samého okraje je váš cíl dobře viditelný.
Od Malého čertova náramku je to na start výletu přibližně 15 minut chůzí. Na start výletu vás dovedou žluté turistické značky. Pokud vám zbydou síly, můžete po žluté pokračovat dál. Za chvilku dojdete ke Kadovskému viklanu, který podle dostupných informací patří k největším viklanům v České republice.
Tento kruhový výlet, bez zastavení u viklanu, je dlouhý 8,2 kilometrů. Celkové převýšení na trase je 51 metrů, což je opravdu zanedbatelné číslo. Trasa výletu vede po cestách sjízdných pro kolo i terénní koloběžku, z větší části je sjízdná i pro terénní kočárek. Sama jsem tento okruh absolvovala na terénní koloběžce Crussis, v pěkném počasí i po deštích. Nikdy jsem neměla problém s tím, že bych neprojela.
Trasa výletu: Start a cíl: Kadov 49.4029258N, 13.7747406E, 2 - Krčový rybník, 3 - menhir Bába, 4 - Obětní kámen, 5 - Čertův náramek, 6 - Malý čertův náramek, cíl je na startu výletu
Trasu výletu najdete i na webu https://mapy.cz/s/bamodenepe