Hlavní obsah
Cestování

S kolobrndou napříč Českem: K prameni Vltavy i k památníku železné opony

Foto: Jana Jirásková Beranová

Pramen Vltavy

Šumava je plná krásných míst a přímo vybízí k projížďkám na koloběžce. Dnes mám proto pro vás tip na nenáročný výlet, který hravě zvládne jak koloběžkář, tak i malý cyklista.

Článek

Trasa výletu k prameni Vltavy a k památníku železné opony začíná na Kvildě. Toto místo jsem zvolila proto, že disponuje několika parkovišti, kde je vysoká pravděpodobnost, že zaparkujete. Parkovné se tu pohybuje od 70,-Kč na hodinu až po 200,-Kč za celodenní parkování.

Parkování na Kvildě není úplně snadné. Jenže zaparkovat tu není taková výzva, jako parkovné zaplatit. V hotovosti skoro nikde nezaplatíte, platba kartou je na tom podobně. Ve většině případů se parkovné hradí přes aplikaci nebo pomocí SMSky, což k návštěvníkům není úplně ohleduplné a se zaplacením parkovného má mnoho z nich problém. Já sama jsem parkovala na parkovišti Pila za 200,-Kč na den a než abych stahovala aplikaci, raději jsem zvolila platbu SMSkou.

Když jsem měla parkovné zaplacené a koloběžku složenou, mohla jsem vyrazit na výlet. Po nesmyslných obstrukcích a půlhodinové ztrátě času jsem se konečně dočkala toho, za čím jsem na Šumavu přijela. Šlápla jsem do toho a krásnou přírodou po většinou alespoň zčásti zpevněné cestě značené modrým turistickým značením jsem brzy byla na vyhlídkovém místě u naučné tabule s informacemi o Hraběcí Huti, odkud to bylo pouhé dva kilometry k mé další zastávce, rozcestí Teplá Vltava - U mostu, kde jsem se dozvěděla zajímavé informace o železné oponě a kde jsem si prohlédla ježky.

Od rozcestí Teplá Vltava - U mostu jsem dalších skoro 2,5 kilometru šlapala do táhlého kopečka, který jen občas nahradila rovinka. Zde už byla cesta zpevněná a příroda kolem ní byla značně zdecimovaná. Pohled nebyl moc hezký, ale mladé zelené stromky věští tomuto místu hezkou budoucnost.

Po 2,5 kilometrech táhlého stoupání jsem byla u svého prvního většího cíle. Pramen Vltavy prozradily lavičky a informační tabule. K prameni samotnému vede chodníček a pramen je ukrytý za stromky a kapradím.

Jak moc jsem se na místo těšila, poněkud mne zklamalo. Při mé poslední návštěvě stála u pramene víla, která dávala místu kouzelnou atmosféru. Dnes již víla na místě nestojí a nikdo neví, zda se na místo vrátí. V plánu prý je k Vltavě vílu vrátit, ale nikdo prý zatím netuší, zda se vílu podaří zafinancovat.

Od pramene Vltavy jsem jela kousek z kopečka, na rozcestí U pramene Vltavy, kde jsem se napojila na červené turistické značení, vyšla jsem jeden větší kopec a brzy už jsem jela z kopečka až k památníku železné opony na Bučině.

Na Bučině jsem si také odpočinula a zašla na oběd do restaurace Alpská vyhlídka. Kdo by také odolal posezení na terase s výhledem na šumavské hřebeny? Kromě toho, že v restauraci dobře vaří, jak se brzy dočtete v samostatné recenzi, nabízí také platbu kartou. Jenže ve skutečnosti platby kartou akceptují pouze od ubytovaných hostů a jídlo je třeba zaplatit v hotovosti.

Po krátkém odpočinku jsem opět nastoupila na koloběžku a vydala se zpátky k autu. Nyní mne až na několik desítek metrů stoupání na poslední rozcestí čekal už jen rychlý sjezd po zpevněné cestě na parkoviště.

Tento výlet byl pro mne po dlouhé době velkým rozčarováním. K prameni Vltavy jsem se těšila. Přeci jen, podobně symbolických míst nemáme mnoho. Že mne čeká cesta dlouhá a celkem nezáživná, to jsem věděla dopředu. Ale co mne opravdu zklamalo, byla chybějící víla u pramene a přístup k turistům na Kvildě. Jsou to necelé 4 roky, kdy jsem za celodenní parkování na Kvildě zaplatila v hotovosti 100,-Kč. Nyní mne parkování stálo dvojnásobek a jako bonus nebylo vůbec lehké parkovné zaplatit. Vím, je 21. století, ale opravdu je nutné cpát aplikace všude?

I přes tyto komplikace a chybějící vílu si myslím, že pramen Vltavy by měl alespoň jednou za život navštívit každý Čech. Je to místo symbolické a v jádru hezké. Vždyť kde jinde se vám podaří vidět bublající pramen?

Pokud se k prameni Vltavy chystáte a nechcete bydlet na turisticky exponované Kvildě, doporučím vám ubytovat se v penzionu U Černého kohoutka, odkud je to z Kvildy jen pár minut autem. Ze zahrady penzionu je nádherný pohled na šumavské hřebeny. Penzion sice nenabízí stravování, ale v pokoji je kuchyňka, ve které si snadno něco dobrého vykouzlíte.

Foto: Jana Jirásková Beranová / mapy.com

Trasa výletu k prameni Vtavy

Trasu výletu najdete na https://mapy.com/s/popetukado. Délka trasy je 16 kilometrů a převýšení na trase 246 metrů.

Rádi poznáváte nová místa a zároveň oceníte tipy, kde se můžete dobře najíst a ubytovat? Pokud ano, sledujte můj profil. Najdete na něm nejen tipy na výlety, ale i recenze z kaváren, restaurací i hotelů napříč Českou republikou.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz