Článek
V posledních letech jsem se ke sportu vrátila právě kvůli pozitivnímu vlivu na psychické zdraví a mentální funkce, hledala jsem všechno co zlepšuje paměť. Dočetla jsem se že právě cvičení zlepšuje kognitivní funkce a proto se stalo neoddělitelnou součástí mého života. Má také velký vliv na psychickou pohodu a zdraví. Cvičení je také nejlepší způsob jak detoxikovat organismus, já sama jsem zkoušela různé čaje a zelené potraviny ale bylo to bez výsledku, určitě to ale neuškodí. Začala jsem běhat. Nejsem vůbec ten typ běžkyně a neuběhnu dál než několik kilometrů. Ale to vůbec nevadí, stačí se pořádně zadýchat a zapotit, a ukázat tělu jeho limity, aby je posunulo. Při běhání dochází k rychlejšímu spalování energie a tak se vyplavují z těla toxiny, tělo také musí zápolit se zvýšenou teplotu a regulovat ji, takže samo rychle zjistí že na tom není tak dobře jak by chtělo a potom také srdce dostane trochu zabrat a pracuje s vyšší intenzitou, myslím že se tím posiluje a zvětšuje stejně jako každý jiný sval při zátěži, a odhaduji že se při takové zátěži musí také čistit cévy od všeho co se v nich usazuje. Nejsem odbornice ale dává mi to smysl. Zásadním přínosem běhání je že zlepšuje psychickou odolnost, vy se musíte překonávat, nemůžete být líní a nemůžete se snadno vzdávat. Vy musíte jít ven i když se vám nechcete, už prostě nemůžete zůstat doma a koukat na pořady. Když už jste začali a pocítili to dobrodružství tak chcete jít běhat zase. Zjistíte že na běhání se učíte disciplínu jak do života, tak do práce a do rodiny. Ve všech oblastech života je to stejné, začněte dělat nepříjemné věci jako první a začněte opovrhovat levným potěšením, věcmi které vás rychle uspokojí a nakonec se po nich cítíte ještě hůř, ztratí to pro vás hodnotu.
Mám ráda procházky a ráda u nich přemýšlím. Chodím mnohem rychleji než lidé kolem mně, naučila jsem se při chůzi používat celé tělo, i záda, břicho a nohy, odrážím se konečky prstů jako by měly drápky. Představte si na okamžik anatomii zvířecí nohy, kočkovité šelmy nebo psa, zvířata mají patu protaženou do obráceného kloubu pod kolenem a chodí jen po horní polovině chodidla. Posílím tak klenbu nohy protože při chůzi používám lýtka, zabírám břišními svaly a mám je při chůzi stažené a zpevněné, takže už vlastně nepotřebuji žádné další cviky na břicho ale stejně je cvičím. Při chůzi se cítím jako stroj, je pro mně opravdový zážitek a vliv na hubnutí a postavu je jen benefit. Při chůzi přemýšlím, neopuštím si hudbu do sluchátek ani se nic neučím, nebo někdy nepřemýšlím a jen pozoruji krajinu. Občas se mi stane že si ani nepamatuji kudy jsem šla, jsem v tu chvíli tak trochu nepřítomná, nabíjím baterky. Samozřejmě člověk nemá vždycky energie na rozdávání ale zjistila jsem že častokrát za únavu můžou špatné boty, já sama si boty dobře vybírám. I kdybych měla oblečení odkudkoliv tak boty mám kvalitní. Kupuji sportovní boty spolehlivé značky, které jednak ochrání nohu před nárazy do tvrdého betonu a jednak jsou ergonomicky tvarované pro lepší záběr a přenos energie. Možná mi tohle vytknou milovníci barefoot ale tak to prostě mám. Mám teď v plánu ještě začít bruslit protože je to ohromná zábava a myslím že to zlepšuje obratnost a sílu v nohou takže se na to těším.
Další sport který mně provází od dětství je silový trénink a cvičení s vlastní vahou. Je důležité mít v těle více svalové hmoty, protože právě svaly pálí energii, a větším podílem svalů se zvyšuje bazální metabolismus což znamená že pálíte více energie jenom když jste, dýchání, chození, úklid, vaření a samozřejmě fungování mozku a dalších orgánů a látkové výměny a další, prostě máte víc svalů. V zimě se snadno zahřejete i v tenké bundě. Další věc pro mně důležitá je že lidé se sportovní postavou jsou přirozeně více respektování okolím, což můžu jako tichý člověk určitě potvrdit. Dříve mně nikdo neposlouchal a teď nemám problém promluvit rázně a nebojím se lidí, nebojím se selhání, protože když selžu tak vím že všichni chybujeme a je to normální. V dětství jsem začala cvičit protože jsem chtěla být silná, mnohem více vnitřně než na těle ale ono to jde ruku v ruce. Takže jsem začala zvedat činky, později přibyla hrazda na shiby, cvičila jsem kliky a sklapovačky, ale jen takové jednoduché, kdy se člověk úplně nezvedá a úplně nepokládá na zem, ruce mám na hrudníku abych si nelámala krk a vždycky si dávám pozor na páteř, na spodní část, je třeba chránit obratle před tvrdou podložkou. Určitě je celá řada skvělých cviků a trenérů kteří tomu opravdu rozumí, ale pro mně je důležité udržovat si aktivní všechny svalové skupiny, nějak nehledím na objem ale aby bylo všechno zdravé a neochabovalo. Jinak většinu života jsem měla nadváhu takže nejsem žena která to má tak nějak bez práce. Dřív jsem hlavně chtěla velké svaly a zbytek těla neřešila ale dneska si udržuji pevný střed těla a posiluju zádové svaly, kvůli nim mám tu hrazdou, zádové svaly jdou důležité pro správné držení těla a to je další důležitá věc, postoj. Dejte pozor abyste cviky prováděli správně anatomicky přirozeně abyste si nepoškodily klouby, zápěstí a šlachy. Před pár lety mi jedna moje kolegyně vysvětlila jak správně držet své tělo a od té doby už nechodím jinak, dodává mi to sebevědomí a zjitila jsem že od postoje těla se opravdu odvíjí hodně, od celkové nálady, přes reakce na nečekané události a komunikace s lidmi, také konflikty se dají dobře zvládnout když se jim člověk postaví čelem a neutíká od nich. A navíc, vzpřímeným postojem těla zase spálíte více kalorií protože si své tělo držíte místo aby jen tak viselo na kostech. Tak zjistěte jak správně držet tělo a jak správně chodit, je třeba to vyzkoušet a připomínat si to dokud si nezvyknete. Najděte si svůj oblíbený sport a naučte se své tělo používat správně aby nedocházelo k poškození. Tohle je jen taková motivace, když to člověka začne bavit tak se sám začne zajímat jak to všechno funguje, může vyzkoušet doplňky stravy nebo různé plány cvičení a pozorovat jaký mají vliv na tělo a kdy zařadit odpočinek protože se snadno můžeme i přetrénovat a kdo začne sportovat tak už asi něco málo ví o tom jak si sestavit jídelníček a co vlastně tělo potřebuje.
A ještě jedna rada na závěr, pokud se vám ráno špatně vstává a cítíte se celí zatuhlí tak se začnete každé ráno protahovat, postupně všechny svalové skupiny a po 14 dnech už pocítíte rozdíl a budete pohyblivější a aktivnější. A pokud získáte návyk cvičit pravidelně bez ohledu na to jak se cítíte, pravděpodobně brzy přijde zlom a pak už budete cvičit rádi, běžný den vás neunaví a už pro vás bude snadné držet se v dobré kondici.Veškerý pohyb ve správné míře je pro tělo přirozený a zdravý. Sportující lidé vydrží déle mladí, jejich tělo se častěji obnovuje a pravidelně spalují zásoby energie a zase je obnovují, přínosy sportu na lidské zdraví jsou zásadní. Buďte v životě aktivní, každý orgán který se nepoužívá tak ochabuje, ať už je to mozek nebo kyčel. Zkoušejte nové věci a hledejte co vás baví, potom čtěte jak to dělat co nejlépe a pak začněte a bavte se. Netrapte se cvičením ale zamilujte si ho. Doufám že se vám článek líbil a děkuji za pozornost.