Článek
Co pro mně znamená minimalismus? Je to dnes hodně zmiňované slovo a je potřeba uchopit jej individuálně a přizpůsobit přímo sobě na míru. Já jsem se o minimalismus nikdy přímo nezajímala a považovala jsem ho spíš za módu, všichni dneska meditujou a všichni jsou minimalisté. Takže proč já a proč vy? Můj přechod k minimalismu trval asi dva roky, začala jsem si všímat že se doma cítím tak nějak zaseknutá, jakoby mi něco bránilo přemýšlet a necítila jsem se doma dobře. Rozhodla jsem se že si udělám velkou inventuru. Právě přechod k minimalismu mi postupně otevřel takové malé okénko pracovní paměti ve kterém jsem mohla pochopit jak vlastně pracuje můj mozek a proč v životě potřebuji řád.
V čem je problém? Problém je v tom že pokud vlastníte příliš mnoho věcí a hlavně nevíte proč je máte, může se stát že doma nebudete cítit dobře ale stísněně, nebudete vědět proč a nebudete se ani chtít vracet domů. Doslova vás to vyžene ven. Proč se to děje? Každý předmět který vlastníte vám zabírá nekolik neuronových obvodů v mozku, pokud je předmět dobře uložený a zakódovaný je všechno v pořádku. Problém nastává s předměty jako je oblečení které nenosíte, mozek má problém takový předmět uchopit, protože neví k čemu oblečení slouží, chci jej nosit nebo prodat, líbí se mi lidé kteří nosí podobné oblečení nebo je na vyhození, je úplně nové, nemůžu jej vyhodit, takže co s ním, k čemu ho mám? Podobně s knihami, máme rádi knihy ale nemáme dost času je číst, a tak se někde válí a my nevíme jestli se nám líbí nebo byly koupeny omylem, jestli je budu číst, o čem jsou, nebo je zkusím prodat, darovat. Tohle vytváří v mozku tlak o kterém člověk vůbec neví, a stojí to určité úsilí každou věc vzít a rozhodnout k čemu je a co s ní. Podobně je to s rozdělanou prací, například, musím opravit poličku, vymalovat, zašít kalhoty. Práce kterou odkládáme nás neustále přivádí k otázce jestli ji udělám hned nebo až někdy jindy, to stále zabírá kousíček naší paměti a brzdí nás to, proto stojí za to udělat ji hned nebo žádnou nevymýšlet.
Takže jak začít? Rozdělte si prostor na malé části a vždy udělejte jen jednu, začněte třeba jednou skříňkou v obýváku. Každou věc z ní vezměte do rukou a zvažte jestli ji k něčemu máte, jestli ji používáte a jestli by vám někdy chyběla. Každá věc kterou se rozhodnete si ponechat musí mít své místo kam se pohodlně vejde a nebude překážet. Možná vyhodíte spoustu věcí a zjistíte že vám něco chybí a půjdete nakupovat. Ničeho nelituje a naučte se podobně přemýšlet při výběru věcí v obchodě. Zvažte jestli je to přesně ta věc kterou potřebujete a jestli je zároveň hezká. Až práci dokončíte, ohromně se vám uleví. Pokud svůj domov naplníte věcmi které vám slouží a které vás těší, budete se cítit jako doma, budete vědět že tyhle domov je váš, protože se vám líbí, že to není domov vašich přátel ani nikoho jiného, přivítá vás a budete si moct doma odpočinout.
V procesu je důležité umět prakticky uspořádat prostor, věci které používám častěji dávám dopředu a ty které používám občas nechávám vzadu. Vždycky nechávám asi 1/4 každého úseku prázdnou aby prostor dýchal a bylo možné tam ještě něco dát, to se týká uzavřených polic a skříněk, ty otevřené by měly být zaplněny asi ze 2/3 a měly by působit příjemně, tak nějak s citem. Doporučuji umístit do prostoru živé květiny a dekorace dle individuality člověka. Nekupujte to co je moderní ale to co vám sedí. Přineste svůj minimalismus také do kuchyně a pečlivě vyberete každý kousek nádobí ať je to ten váš. Pokud si nejste jistí kolik věcí do prostoru umístit tak začnete několika málo a po nějaké době zase něco přidejte, pokud se vám to bude líbit tak je to správně a můžete po čase zase něco přidat a jakmile už budete cítit ze je toho moc tak už nepřidávejte. Protože někdo má rád opravdu hodně věcí, například obrázky na zdi jeden vedle druhého a přece může být minimalista, protože má přehled o všem co vlastní a někdo jiný má zase rád prázdné betonové interiéry protože mu to tam lépe myslí. Je to úplně na vás. Většinu věcí které mi zdobí domov jsou vlastně hezké vzpomínky, předměty které mi připomínají důležité lidi z mého života a zážitky které si chci připomínat. Takové věci nevyhazuji. Cílem minimalismu je dát strukturu věcem kolem vás. Člověk se přirozeně řídí pravidly které definují vše co zná a proto nedokáže dobře pracovat s chaosem. Člověk potřebuje řád podle kterého můžete fungovat. A právě minimalismus takový řád a pořádek přináší do míst kde trávíme svůj volný čas s lidmi které máme rádi a tento prostor nám může dělat radost, proto se vyplatí si najít čas a vytvořit si doma příjemné místo k odpočinku.