Hlavní obsah
Psychologie

Drby jako nástroj sociálního propojení?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: pixabay

Ilustrační snímek, foto: pixabay.com

Klevety čili drby slouží často jako nástroj pro budování a udržování vztahů. Jen tady platí dvojnásob – neubližujte.

Článek

Drby a jejich sdílení posiluje pouto mezi lidmi a vytváří pocit sounáležitosti.

V jistém slova smyslu drbání plní podobnou funkci jako jiné formy konverzace a umožňuje lidem sdílet zkušenosti, vytvářet sociální vazby a získávat informace.

Drbání může fungovat i jako způsob pro uvolnění emocí. Když lidé mluví o problémech a o chování druhých, mohou tím ventilovat své vlastní obavy, strachy a frustrace. Sdílením tak nalézají oporu ve svých přátelích a cítí se lépe.

Drbání má své hlubší kořeny.

V prehistorických dobách bylo pro přežití důležité vědět, komu se dá důvěřovat, kdo je zrádce a kdo je dobrým spojencem. Informace o chování a pověsti jednotlivců tak mohly být životně důležité pro fungování skupiny.

Plnilo roli jakési „sociální kontroly“. Pomocí drbů se posilovala pravidla ve společnosti a lidé se učili, co je přijatelné a co ne.

Ovšem navzdory všem možným přínosům má drbání samozřejmě také negativní důsledky. Pokud jsou drby záměrně šířeny s cílem někoho poškodit nebo se nezakládají na pravdě, může to vést k vážným konfliktům. Zlé, smyšlené, přikrášlené nebo nepodložené drby mohou ničit vztahy, narušit pracovní prostředí a způsobit psychickou újmu.

Navíc v dnešní době namísto soudržnosti funguje drbání spíše naopak. Díky sociálním sítím, jsou pro společnost hrozbou. Je až příliš snadné šířit dezinformace a fámy v opravdu velkém a nekontrolovatelném rozsahu, navíc anonymita na internetu posiluje sklon k šíření lží nebo polopravd. Co do očí neřekneme, to napíšeme na sociální sítě mnohem snadněji.

Říká se, že drbání není správné, že kdo není přítomen, o tom se nemluví. Ale je potřeba uvědomit si záměr drbání, než to zaškatulkujeme jako projev negativního chování.

Pokud drbeme s dobrými úmysly, například když varujeme nebo upozorňujeme na něco špatného nebo dokonce nebezpečného ve spojitosti s chováním někoho jiného, může být drbání pro společnost přínosné.

Ovšem pokud naopak drbeme čili pomlouváme se záměrem někoho poškodit, ať už z jakéhokoliv důvodu, je drbání zcela jistě škodlivé a společnosti ubližuje.

Musím zmínit ještě jednu „vlastnost“ drbání, a to je zpětná vazba a z ní plynoucí motivace a formování chování. Drbání podporuje učení správného chování. A to jak pozitivní drbání, které lze chápat jako pochvalu, tak i to negativní, které může být kritikou, když děláme něco špatně. Funguje zde navíc i výborně efekt trestu při šíření lží či polopravd, což vede k odpovědnosti za vlastní jednání a zastavení nežádoucího chování.

Čili drbání jako vědomé a odpovědné předávání informací o druhých, může být prospěšné pro zdravé mezilidské vztahy. Pro zdravou společnost.

Takže, utužujte vztahy, drbejte s mírou a s úsměvem. A raději u dortu s kámoškou než na internetu.

Chovejme zdravě vůči sobě i vůči společnosti.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám