Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Semeno i vyšší smysl? Prozkoumejte Semínkovny!

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
17. 5. 9:49

Jaro je již v plném proudu a vy ještě přemýšlíte, čím svou zahrádku oživit? Než vyrazíte do nejbližšího hobbymarketu, seznamte se se Semínkovnou – iniciativou na podporu svobodného sdílení osiva, domácího semenaření a přírodního zahradničení.

Článek

Je blíže, než si myslíte! Středočeši si pro semínka mohou přijít do dvaapadesáti výdejních míst ve čtyřiceti osmi obcích kraje. A také se do iniciativy sami aktivně zapojit tím, že do Semínkovny vrátí svou vlastní úrodu nebo založí nové výdejní místo.

Semínkovna je pro všechny, kteří chtějí svobodně sdílet výsledky svého semenaření a zahradničení. Semínka musí být výhradně nemořená a z chemicky neošetřovaných rostlin, tedy v bio kvalitě.

Oceněná myšlenka s přesahem

Myšlenka má velký přesah. O tom, jak důležité je osivo zachovat, svědčí celosvětová banka semen na Špicberkách. Také Semínkovna se snaží o udržení biodiverzity a zdravého vztahu k půdě, zároveň se hlásí k svobodnému přístupu k osivu, jako jednoho ze základních práv člověka. Byť si dnes můžeme vše jednoduše koupit v supermarketu, existují lidé, pro něž má toto právo nebývalý význam.

Pokud si dokážeme vypěstovat vlastní ovoce, zeleninu a bylinky, ekologická stopa toho, co jíme, se významně sníží. Iniciativa v roce 2022 také zaznamenala úspěch na poli společenské odpovědnosti. V Cenách SDGs 2022, prestižním ocenění udržitelnosti, se probojovala mezi 20 nejlepších projektů v České republice v kategorii Změna klimatu.

Princip jako u knihovny - půjčit si a zase vrátit

Jak to funguje? Výdejní místo je často součástí kaváren, knihoven, komunitních zahrad a obchodů. Jedno se nachází také v infocentru zámku Veltrusy. Semínkovna je v podstatě označená krabice s nadepsanými sáčky obsahujícími osivo. Do semínkovny nepatří semínka získaná z F1 hybridních rostlin (první generace kříženců) ani semínka rostlin invazivních, preferují se naopak lokální druhy ovoce, zeleniny a bylin. V tuto chvíli je také možné kromě semínek směňovat i sazenice. Princip je stejný jako třeba u knihoven. Co bylo půjčeno, má být vráceno. Podrobněji si o Semínkovnách přečtěte ZDE.

Iniciativa na podporu svobodného sdílení osiva, domácího semenaření a přírodního zahradničení Semínkovna v Česku vznikla už před osmi lety a stojí za ní Klára Hrdá, která se inspirovala v zahraničí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz