Článek
Dubaj, město o kterém už slyšel snad každý. Je živým důkazem toho, že když je dost peněz, je možné takřka všechno. Z malé rybářské vesničky, kterou bylo toto místo ještě před šedesáti lety vzniklo jedno z nejmodernějších a neluxusnějších míst světa. Vše započalo tím, že a poli Fateh byla v roce 1966 nalezena ropa. Dubaj má na svém kontě hned několik NEJ a stala se střediskem obchodu a láká každý rok obrovské množství turistů i byznysmenů. Vyrostla na ropě, ale už na ní závislá není. V Dubaji se uzavírají velké obchody, jsou tu nejluxusnější hotely a atrakce, které mají lidi uchvátit svým luxusem a nádherou. Je to přehlídka bohatství. Disneyland luxusu.

Dubaj
Samotní Arabové většinou nepracují, na vedení svých firem si najímají špičkové manažery z celého světa a na práci Indy a Nepálce. Jejich chudé příbytky můžete vidět z letadla, pokud přistáváte na dráhu od pevniny. Je to druhé, chudé město v poušti. Přesto tito lidé přichází pracovat do Dubaje dobrovolně. Nežijí na okraji Dubaje v chudé chatrči o nic hůře než v přelidněné Indii. Mají větší šanci uživit rodinu a dostat se z hrozných životních podmínek. Vy se ovšem do jejich světa nedostanete.

Dubai Fountain
V Dubaji jsou nůžky bohatství a chudoby široce roztažené. A turista má vidět jen lesk. Přesto Dubaj nezavrhujte, rozhodně stojí za prohlédnutí. Je to město, které bylo postaveno jako přehlídka techniky, luxusu, bohatství, nákupů a nejlepších hotelů. Umělý svět jako ze sci-fi filmu. Tím, že si přijedete tohle všechno prohlédnout, nechat se ohromit, pomáháte i těm, kteří jsou zde zaměstnaní.
Co si pro nás Dubaj připlavila? Tady je jen z pár míst, které byste neměli minout.

Burj Khalifa
Burj Khalifa, nejvyšší budova světa. Původně se měla jmenovat Burj Dubaj, ale těsně před jejím dokončením v roce 2010 byla slavnostně pojmenována po prezidentovi Spojených arabských emirátů. Měří úctyhodných 828 metrů ( vrchol antény je v 829,8m). Má celkem 163 podlaží a k tomu dalších 29 pater technického zázemí. V podstatě je to město ve městě. Najdete zde obchodní centrum, hotel, byty, technická zázemí, restaurace i sportoviště. A samozřejmě vyhlídková patra. Jsou hned tři a liší se nejen výškou ale i cenou vstupného. Od přibližně 150 AED za návštěvu nejnižšího až po 750 AED za to nejvyšší. To nejvyšší je ve 154 patře, 585 metrů nad zemí, má prosklenou podlahu, luxusní salonek a dostanete zde drobné občerstvení. Čeká vás nezapomenutelný výhled! Pokud máte strach z výšek, užijete si Burj Khalifu každý večer kromě pondělí při světelné show. Celá věž je efektně nasvícená, efekty je možné pozorovat každých půl hodiny, pouze v neděli jednou za hodinu. 28.10.2020 byla věž dokonce nasvícena barvami České republiky k oslavě našeho státního svátku.

Palm Jumeirah
Palm Jumeirah, umělé souostroví. Je prvním dokončeným ze tří umělých souostroví v Dubaji. Jedná se o ojedinělý projekt, který nemá nikde na světě obdoby. Díky ostrovům vytvářejícím tvar palmy přibylo k pobřeží Dubaje 50km bílých pláží. Naprostá většina ale patří soukromým plážím luxusních hotelů nebo bohatým vlastníkům místních domů. Na vrcholu palmy stojí luxusní hotel Atlantis, jehož dvě věže jsou propojeny mostem.

Atlantis resort
Vypadá jako honosný zámek a noc zde strávíte minimálně za 20 tis. korun. Některé velké hotely na Palm Jumirah propůjčují své pláže veřejnosti zdarma. Je zde větší soukromí pro koupání než na městských plážích.

Dubai Fountain
Dubaj Fountain, pro slavnou fontánu byla inspirací neméně slavná fontána Bellagio v Las Vegas. Nebyla by to ale Dubaj, aby její fontána nebyla větší. Už to, že vznikla v tomto měřítku na poušti je technickým zázrakem. Na 275 metrech je pět různě velkých kruhů spojených oblouky. Fontána vystřikuje vodu až do výšky 152m! Světelnou vodní show můžete pozorovat na náměty 35 písní od klasické hudby až po arabský pop. Show uvidíte odpoledne a pak každých půl hodiny večer kromě pátku. Je zcela zdarma. Pokud byste chtěli pozorovat fontánu z plovoucího mola, můžete za příplatek asi 30 AED.

Dubaj Mall
Dubaj Mall, v době svého otevření v roce 2008 bylo největším obchodním centrem světa. O toto prvenství již sice přišlo, ale zůstává nejnavštěvovanějším obchodním centrem světa. Během jednoho roku Dubaj Mall navštíví až 100 milionů lidí! Centrum má otevřeno denně od 10h do půlnoci. Od čtvrtka do soboty dokonce do jedné v noci. Najdete zde přes tisícovku obchodů, stovky restaurací, pomořskou ZOO, Dubajské akvárium, kluziště i kostru skutečného Dinosaura přivezenou z Wiomingu. Je to nekomplexnější kostra dinosaura na světě. Je složená z celých 90 % původních kostí. Měří 25 metrů a najdete ji u hlavního vchodu do Dubaj Mall.

Akvárium v Dubaj Mall
V Dubaji jsou samozřejmě i další NEJ místa, která stojí za shlédnutí. Jako třeba Burj al Arab, pětihvězdičkový hotel ve tvaru plachetnice, Dubaj Frame, okno mezi minulostí a budoucností, Ain Dubai, největší ruské vyhlídkové kolo světa nebo třeba Dubaj Marina, obzvlášť krásná v nočním osvětlení. Přes den si můžete v Dubaji i během zimních měsíců užívat vyhřáté, písčité pláže perského zálivu na lehátku pod palmami a večer vyrazit do rušného města plného lesku, barev, mramoru a především luxusu. Do Dubaje se dostanete pravidelným spojem z Prahy.

Ain Dubai, největší ruské kolo na světě
Cesta trvá asi šest hodin a už Dubajské letiště s naleštěným mramorem a umělými palmami vás nenechá na pochybách, že jste se ocitli v jiném světě arabské pohádky o palácích, a bohatství. Stejně jako Džin z láhve stvořil překrásné paláce z ničeho, vyrostla Dubaj na poušti k našemu údivu.
Zdroj: wikipedia/dubaj