Článek
Azorské ostrovy jsou překrásné svou jedinečnou přírodou. Vždy mě lákalo navštívit tuhle kombinaci ještě živých sopek, bohaté zeleně a temně modrého Atlantského oceánu. Temnou barvu tu má oceán především proto, že v okolí ostrovů je opravdu hluboký. Ostrovy nad ním vybíhají jen jako špičky ledovce. V tomto případě sopek, které se zvedají z hlubokého mořského dna.
Vloni jsem měla možnost si svůj sen splnit a na ostrovy se podívat. Letos je opět možné leť na ostrovy, přesněji na ostrov Sao Miguel přímým letem z Prahy. Až do loňského roku to možné nebylo a na ostrovy jste se přepravovali většinou přes Porto nebo Lisabon. Ostrovy patří k Portugalsku a proslavili je jejich mořeplavci. Sloužili dokonce i jako místo pro vyhnanství portugalských králů a královen v divokých dobách převratů.

příroda je to nádherná
Nicméně, věřte mi, že nestrádali ani králové. Ostrovy mají nejen překrásnou přírodu, ale i velmi příznivé klima, díky kterému jsou vhodné na návštěvu po celý rok. Však se jim také říká evropská Havaj! A skutečně, v místním klimatu se daří rostlinám přivezeným z Jižní Ameriky i Nového Zélandu. Pokud si ovšem představujete podle názvu i bělostné a široké havajské pláže, tak vás musím zklamat. Pláže tu sice najdete, ale jsou plné tmavého, sopečného písku. A je jich tu jen pár. Oceán je navíc po většinu roku poměrně studený. Milovníci koupání nemusí zoufat. Na ostrovech vyvěrá mnoho horkých pramenů. Koupat se můžete v lávou utvořených jezírcích v oceánu, kdy budete mít mořskou vodu ohřívanou horkými termálními prameny.

sopečná jezírka v oceánu
Milovníci horkých vřídel budou se zamilují do jezírek ve vnitrozemí uprostřed parků. Obklopeni přírodou, která připomíná Jurský park se můžete naložit do kaskádovitých jezírek s teplou minerální vodou. Ostrov San Miguel, kam přiletíte z Prahy asi za pět a půl hodiny nabízí mnohem více. Ideální je půjčit si na ostrově auto, ale fungují tu i organizované výlety s průvodci nebo jezdit místními autobusy. Pokud budete ubytovaní přímo ve městě Ponta Delgada, kde je také letiště nebo v jeho blízkém okolí, budete přibližně ve střední části ostrova. Na každý konec ostrova vám to pak nebude trvat autem déle nežli hodinu. My jsme si rozplánovali ostrov na tři části. Východ, Západ a střed ostrova. Další dny jsme se pak vraceli na konkrétní místa, které jsme se rozhodli prozkoumat pečlivěji.
park Terra Nostra na ostrově Sao Miguel
Přímá linka létá od dubna vždy v úterý, v pátek a v neděli. Na celý ostrov bych vám doporučila alespoň týden. Pokud nemáte tolik času a chcete vidět alespoň to nejzajímavější, několik dní bude stačit. Nicméně, ostrov je přímo protkaný sítí turistických stezek všech náročností a bylo by škola neprojít alespoň část. Dostanete se na místa odkud uvidíte překrásné scenérie údolí, jezer, čajovou plantáž, modrý oceán) a možná i velryby a delfíny, kteří tudy v letních měsících migrují). Okouzlí vás záplava modrých hortenzií. Je to takový přírodní ráj. Co se mi osobně hodně líbilo bylo to, že skoro u každé pěkné vyhlídky nebo koupaliště bylo připravené posezení s grily.
Sao Miguel
Často jen kousek od cesty, stál kamenný stůl a vedle něj připravený gril. Stačilo jen koupit si místní dokonalé hovězí maso (všude se tu pasou krávy) nebo čerstvé ryby a mořské plody. Koupit si místní zeleninu a ovoce, dřevěné uhlí a už jste si mohli udělat vlastní piknik s výhledem na oceán. Samozřejmě je pak důležité po sobě pečlivě uklidit. Na to si místní potrpí. Zbylé dřevo nebo uhlí můžete nechat u grilu pro ostatní.

hovězí maso je tu díky stále se pasoucím kravám dokonalé
Původně jsem tento článek chtěla napsat jen o přístavu Ponta Delgada, ale ono je toho na ostrovech tolik zajímavého! Tak alespoň krátce přidám i něco zajímavého o městě.
My jsme byli ubytovaní kousek od letiště, nedaleko od nás bylo jedno ze známých turistických míst. Na skalnatém břehu tu stojí maják a nedaleko vyhlášená restaurace. Mají tu tak dobrou pizzu, že jsme neodolali a vraceli se. Do restaurace je třeba se objednat, tak je oblíbená. Nicméně, pokud budete jen dva, nebudete i bez rezervace čekat na místo dlouho. Z letiště do města nejezdí hromadná doprava. Zastávka autobusu je od letiště vzdálená asi kilometr. Seženete tu taxi. Ceny jsou obvyklé, nic extra drahého. Většina turistů si přímo na letišti půjčuje auto. Půjčovny, které nemají přepážku v teminálu mají svozová auta. Vyzvednou vás na letišti, přivezou do své kanceláře, kde si vyzvednete auto a po vrácení auta vás opět odvezou na letiště.

Lagoa do Fogo
Ponta Delgada je v současné době hlavním městem Azor, ale dlouho tomu tak nebylo. Až do poloviny 19. století bylo hlavní město na ostrově Terceira, Angra do Heroísmo, kde je také největší vojenská pevnost Azorských ostrovů. Dokonce i na Sao Miguel nebyla Ponta Delgada první volbou pro hlavní město. Sao Miguel měl již od počátku osídlení za své hlavní město Vila Franca do Campo (rozhodně doporučuji navštívit i kvůli osamocenému ostrůvku se zatopenou kalderou naproti městu). Vilu Fraca do Campo bohužel zničilo zemětřesení v roce 1522 a proto se hlavní dění přesunulo do jediné další významné osady v té době, Pondo Delgady. Dnes má Ponto Delgada na 70 tisíc obyvatel.

Portas da cidade
V podstatě si můžete tento přístav a prohlédnout za jeden den. Jaká místa byste neměli minout? Jedná se o přístav a podél moře vede dlouhá promenáda. Po ní se můžete přiblížit i místním autobusem. Platit můžete přímo řidiči. Pokud začnete s návštěvou z té strany, kde je letiště, uvidíte nejprve vojenskou pevnost Forte de Sao Brás, která chrání město již od poloviny 16. století. Pevnost dodnes využívá armáda. V roce 1999 zde bylo otevřeno Azorské vojenské muzeum. Naproti pevnosti se nachází náměstí Campo Sao Francisco. Obdivovat na něm můžete více než 150 let starý exemplář železnece ztepilého. Tento strom pochází původně ze Severního ostrova Nového Zélandu a v maorské mytologii figuruje jako posvátný strom pohutukawa.
Ponta Delgada
Na severní straně náměstí stojí klášter klaristek s kostelem Nossa Senhora de Esperanca. Právě tady se nachází dřevěná socha Krista neznámého autora, které je připisován zázrak. V roce 1713 došlo na ostrově k několika zemětřesením. Celá západní část ostrova se otřásala, v korytech řek se otevíraly fumaroly a vypouštěly sirné plyny. Socha byla vynesena ven procesím věřících s prosbou o zastavení otřesů. Na cestě ke klášteru sv. Ondřeje socha spadla z nosítek a k překvapení všech v tu chvíli veškeré otřesy ustaly. Od té doby se na ostrově konají obrovské slavnosti. Můžete se jich zúčastnit i vy, začínají vždy pátou neděli po Velikonocích a končí ve čtvrtek.

kostel sv. Šebastiána
V přístavu jsou dvě krásné botanické zahrady, jestli vám mohu doporučit, jděte do zahrady nesoucí jméno Josého do Canho, bohatého podnikatele, botanika a cestovatele. Před 170 lety tento intelektuál, sběratel knih a exotických sazenic začal budovat zahradu anglického stylu. Dnes na 6 ha najdete na 3000 vzácných rostlin a stromů.
Až se budete procházet přístavem, povšimněte si také obrázků namalovaných na zdech a kamenech kousek od hráze. Podle tradice je zde malují námořníci a cestovatelé. Po přistání namalují vzkaz a pak teprve vyrazí na pevninu za zábavou a obchodem.

obrázky námořníků a cestovatelů
Trochu zasnít o starých časech se můžete i u nejrušnějšího náměstí Ponta Delgady Largo da Matriz. Náměstí je hned u přístavu a dominuje mu socha mořeplavce Goncala Velha Cabrala, který roku 1427 ostrov objevil. Stojí zde kostel sv. Šebastiána, který obyvatelé vystavěli jako výraz díků za to, že skončila morová epidemie, která město sužovala v letech 1523-1530. Na náměstí stojí také Portas da cidade, městské brány. Tato trojice oblouků sem byla přenesena ze starého přístavu.

Pozorování velryb dovoleno!
Chvilku u ní postůjte a zkuste si představit všechny ostrovany, které jí prošly v naději, že odplují za lepším životem i všechny návštěvníky ostrova, kteří bránou museli po příjezdu projít. Prošli jí například i předposlední portugalská král Karel I. s manželkou Amélií Orleánskou. Pod bránou stojí pár laviček, je to ideální místo ke snění o dobrodružství ostrova.
Přeji vám krásnou dovolenou!
Zdroj: vlastní zkušenost, dovolená na Azorech v roce 2024
Zdroj: časopis Země Světa, březen 2023, Azory