Hlavní obsah
Zdraví

Pokud splňujete tři z těchto znaků, máte problém se závislostí

Foto: tookapic pixabay

kolik piv denně je již rizikové pití?

jaká je „bezpečná“ denní dávka alkoholu? A jaké jsou znaky alkoholismu?

Článek

Existuje hranice mezi „normálním pitím“ a počínající závislostí? Na tuto otázku můžeme jednoduše odpovědět tak, že „normální“, nebo chcete-li - zdravé pití, vlastně neexistuje. Vědci už dávno dokázali v mnoha studiích, že alkohol v jakémkoliv množství je zdraví škodlivý a ani přidané hodnoty vitamínů a dalších prospěšných látek nevyváží negativní dopady alkoholu na naše zdraví. Rozlišit tedy můžeme jen nízkorizikovou a vysoce rizikovou konzumaci. O co vlastně během závislosti na alkoholu jde? Jde o potřebu těla být intoxikováno, vlastně přiotráveno alkoholem. Během této intoxikace je ovlivněno nervové centrum a vzniká závislost na pocitu, který alkohol vyvolává. Tělo tuto látku vyžaduje. Můžete se (velmi zjednodušeně) setkat se dvěma druhy intoxikace. První, kdy je tělo neustále mírně intoxikováno menší dávkou alkoholu, kterou během dne odbourá, než ji zase další den doplní.

Foto: pixabay

alkohol, závislost, deprese

A druhý způsob, kdy lidé tělo doslova otráví velmi vysokou dávkou alkoholu ( typičtí víkendoví konzumenti), druhý den, nebo dokonce i více dní pak cítí příznaky otravy, kdy jim není dobře a potřebují odpočinek. Několik dní pak nepijí vůbec. Tělo má dost práce s odbouráním této dávky a nechybí jí. Až po několika dnech střízlivosti začne tělo zase cítit potřebu. Nízkoriziková dávka podle Světové zdravotnické organizace je určená na maximálně 3 dcl vína nebo 3-4 piva ( tedy maximálně 1litr) pro muže denně. Pro ženu je tato hranice ještě nižší a samozřejmě také záleží na tělesné konstituci osoby. Průměrný muž váží podle statistiky cca 85kg. Při této dávce alkoholu by nemělo dojít k intoxikaci způsobující závislost. Sami ale dobře víte, že tuto hranici lze určit jen orientačně. Je samozřejmě rozdíl, jestli si dáte 3 dcl vína po vydatné večeři během dlouhého posezení s přáteli, nebo jestli jste si nalili sami, jen proto, aby se vám lépe usínalo, případně abyste odbourali stres před poradou. Odborníci určili i rizikové pití podle příležitostí, kdy se ke sklence uchylujeme. Mnohem náchylnější jsou například k závislosti ti, kteří mají spojený alkohol s tím, že jim pomáhá v určitých stresových situací. Pomáhá jim začít se bavit, chyběl by jim při kontaktu se společností nebo pociťují prázdnotu, stesk případně jej potřebují k tomu, aby se takzvaně resetovali. Zapomněli díky němu na chvíli na své problémy.

Obecně se určuje závislost na alkoholu pokud jste splňunili alespoň tři z těchto znaků za posledních 6 měsíců: craving (neodolatelná touha se napít), snížená sebekontrola, odvykací stav, zvyšování tolerance, zanedbávání jiných zájmů a pokračování v pití přes negativní důsledky.

Existují samozřejmě i další konkrétní příznaky alkoholismu. Pokud se po konzumaci alkoholu začnou objevovat alkoholická „okna“ a nejedná se nějaký ojedinělý případ z mládí, tak jsme určitě již hranici pití překročili. Stalo se vám, že jste alkoholový tah protáhli do druhého dne? Chovali jste se v opilosti nevhodně? Řídili jste v opilosti? Pijete o samotě? Slýcháte od okolí časté kritické připomínky? Potom byste měli také zpozornět, pravděpodobně jste hranici vysoce rizikového pití již také překročili.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz