Článek
Přijímačky jsou tady, zkuste si test z českého jazyka
Přijímačky jsou tady. Deváťáci mají nervy na pochodu nebo naopak vypadají v naprostém klidu, ale je to jenom obranný mechanismus. A co vy rodiče? Jasně, že jim držíte palce a snažíte se je do nejvíce psychicky podpořit. Rozhodně bude dobré, když si odpustíte negativní motivaci ve smyslu, „Když neprojdeš, nic pořádnýho z tebe nebude“ a podobně. Možná vám připadá, že přijímací řízení prožíváte více vy než vaše dítko samotné. Je to možné.
A co vy? Jak byste zvládli test z českého jazyka? Nevíte? Tak si můžete vyzkoušet část testu na podobné bázi.
Výchozí text k úlohám 1-3
„Sotva zmizel, vrátil se z trhu pořádně nazzlobený Jan z Chlumu. Mrzutě vykládal: „Potkal jsem Štěpána z Pálče. Nenápadně jsem ho sledoval. Šel do domu, kde je, jak jsem zjistil, ubytovaný kardinál Pierre d´Ailly. Když Páleč odešel, zústal jsem na ulici a čekal. Naštěstí v tom domě slouží pěkná kuchařka. Slovo dalo slovo, a nakonec mi prozradila, že tam Páleč byl už podruhé. Prý se pokouší kardinála přesvědčit, aby dal mistra Jana uvěznit. Taková hanebnost.
„Co ten kardinál?“ „Nic. Podle té děvečky řekl něco v tom smyslu, že je to předčasné a určitě to není nic, co by v tu chvíli trápilo svatý koncil. Ona je totiž obsluhovala u stolu a všechno slišela.“
„Mí čeští nepřátelé jsou, jak vidno, horlivější než inkvizice,“ povzdechl si Jan Hus. „Jenže copak je to něco nového? Čechovy je nejnebezpečnější zase jen Čech.“
1. Najděte 4 slova s pravopisnou chybou a napište je správně.
2. Která tvrzení odpovídají textu?
a) Jan z Chlumu potkal Štěpána z Pálče. -----Ano, Ne
b) Páleč se pokouší dle slov kuchařky přesvědčit kardinála, aby dal mistra Jana uvěznit ----Ano, Ne
c) Podle Jana Husa je inkvizice horlivější než jeho čeští nepřátelé. ---Ano, Ne
d) Jan z Chlumu se vrátil z kázání ----Ano, Ne
3. Ve větě najděte přívlastek shodný a příslovečné určení místa.
Naštěstí v tom domě slouží pěkná kuchařka.
4. Ve které z následujících možností je chybně zapsána interpunkce?
a) Dnes ji poprvé sám pozdravil, a dokonce se na Kateřinu usmál.
b) Vzhledem k nepříznivé předpovědi počasí, jsme plánovaný výlet zrušili.
c) V televizi jsem nejraději sledoval sportovní přenosy, především hokejové zápasy.
d) S jeho názorem sice nesouhlasím, nicméně respektuji jiný pohled na věc.
5. Na vynechané místo doplňte správné slovo v ustálených spojeních.
a) Pepík byl o prázdninách u babičky. Několikrát ho prosila, aby jí pomohl přinést polena na zátop. Pepík to vždycky odmítl. Když si Pepík řekl babičce, že by chtěl jít s kamarády do kina a chtěl po ní přispět na kapesné, nepochodil. Inu, jak se do ………..volá, tak se z lesa………
b) Můj známý šel na pohovor. Slibovali mu třikrát větší plat, delší dovolenou a menší objem práce. Dal tedy výpověď ve stávající práci. Nastoupil do nové práce. Po roce má plat stejný jako v předchozí práci, přesčasy jsou skoro normou a volno ještě neměl vůbec. Inu, když……..lapají, pěkně mu………
6. Rozhodněte, zda je následující možnost zapsána pravopisně správně.
a) Nabité znalosti se mu u testu vážně hodily. Ano, Ne
b) Své babičce jsem musel slíbit, že budu doma do setmění. ---ano, ne
c) Těším se na návštěvu zdejší katedrály.
d) Mám rád ranné brambory.
7. Zařaďte úryvky textu ke slohovým útvarům
a) V Estonsku navzdory chladnému podnebí přibývá vinařů. Hrozny pěstují ve sklenících.
I v Estonsku se pěstuje vinná réva, jen za výrazně jiných podmínek než třeba na slunném jihu Evropy. Vinice jsou ukryté ve sklenících a množství odrůd není kvůli chladnému podnebí velké. Hodně se taky experimentuje s ovocnými víny. Přestože Estonsko k pěstování nabízí jen velmi těžké podmínky, je po celé zemi přes dvacet vinařů.
Žádné řádky vinice na prosluněném svahu jako na jižní Moravě, ale bažiny a lesy. Na samotě vedle hřbitova stojí starý dům a za ním na zahradě tři větší zahradní skleníky, které v sobě ukrývají maličké vinohrady. Tak se pěstuje víno v Estonsku.
b) Bez přátelství by byl život těžký
Nejvíc ze všeho mě fascinují americké filmy, kde se přátelé nejdřív musí zradit, aby si to opravdové přátelství pak potvrdili usmířením a věčným happy-endem. No, nevím. V životě to přece jen asi bývá trošku, trošičku jinak. Málokdo má totiž ten dar, že dokáže druhému odpustit i tu největší křivdu a padnout si pak do náruče. Do takové situace jsem se ještě nedostal, ale nedokážu si vlastně ani představit takovou věc, kvůli které by se můj vztah s kamarádem vyhrotil natolik, že bych mu to neodpustil. Ale zatím nemůžu polemizovat nad tím „co by, kdyby“. To skutečně nejde.
c) Prodám byt 2+kk
Prodám byt 2+kk v Plzni, v klidné lokalitě Doubravka s dobrým spojením trolejbusu a autobusu. Dojezdová vzdálenost do centra města je do 15 minut. Občanské vybavení, v blízkosti školka, škola, obchod s potravinami a restaurační zařízení. Tel: 445 782 369.
d) VAJÍČKA BARVENÁ FIXEM
Jak na to:
Varianta 1.
Uvařte vajíčka na tvrdo - pomalujte je barevnými fixy, tak aby jedna barva zakrývala větší plochu vajíčka - postříkejte rozprašovačem - nechte zaschnout.
Varianta 2:
Uvařte vajíčka - Vybarvěte igelitový pytlík barevnými fixy - zabalte vajíčko do pytlíku a rozetřete po něm barvy tak, aby se pomíchali - nechte zaschnout.
8) Seřaďte text ve správném pořadí:
A) Bylo to v Sýrii jednoho zimního dne o páté hodině ranní. U nástupiště v Halebu stál vlak, který v jízdních řádech nese honosné jméno Taurus-expres. Pozůstával z jídelního vozu s kuchyní, spacího vozu a dvou vozů běžně používaných na místních drahách.
C) U schůdků spacího vozu stál mladý francouzský poručík v parádní uniformě a konverzoval s malým mužíčkem zachumlaným až po uši, takže z něho nebylo vidět nic než narůžovělá špička nosu a dva konečky vzhůru nakroucených knírů.
B) Mrzlo jen praštělo, a tak úkol doprovodit vzácného cizince nebyl právě záviděníhodný, poručík Dubosc však ho mužně vzal na svá bedra. Umná souvětí ve vybroušené francouzštině mu splývala ze rtů. A to ani přesně nevěděl, co se vlastně udalo.
D) Šuškalo se samozřejmě leccos, jak bývá v takových případech pravidlem. Generál — jeho generál — byl čím dál nesnesitelnější. A pak přijel tenhle cizí Belgičan — prý až z Anglie, z takové dálky! Uběhl týden — týden divného napětí. Nato se začaly dít různé věci.
E) Jeden velmi vysoce postavený důstojník se zastřelil, jiný požádal o propuštění z armády, ustarané pohledy se rozjasnily a jistá vojenská bezpečnostní opatření byla odvolána. A generál — právě ten generál poručíka Dubosca — vypadal náhle o deset let mladší.
Řešení
1) nazlobený, zůstal, slyšela, Čechovi
2) a – Ano, b – Ano, c -Ne, d – Ne
3) pěkná, v domě
4) b
5) a) lesa, ozývá
b) ptáčka, zpívají
6) a – ne, b- ano, c – ano, d-ne
7) a) reportáž, b) úvaha, c) inzerát, d) popis pracovního postupu
8) A, C, B, D, E
Zdroje:
VONDRUŠKA, Vlastimil. Husitská epopej I, 1400 1415, Za časů krále Václava IV. Brno: Vydavatelství Moravská Bastei MOBA, 2014. ISBN 978-80-243-6156-7.
vrazda_v_orient_expresu.pdf/