Hlavní obsah
Lidé a společnost

Babičce vzali zničehonic druhý stupeň na péči, pomohla až placená konzultace ve stacionáři

Foto: Pixabay

Pomoc občas najdete tam, kde ji nečekáte. Jen to vždy není za podmínek, jaké byste očekávali.

Článek

Také to znáte – máte blízkého, který potřebuje příspěvek na péči. Ale zničehonic se „uzdraví“, tedy vlastně jenom na papíře, jinak je stav stále stejný. To vám ale tak jednou z úřadu přijde rozhodnutí…

Pomůžu vám, ale zaplatíte za to

To samé se stalo i naší klientce Miladě. Její babička už toho opravdu sama moc neobstará. Jídlo sní, když ho před ni postavíte. Na záchod si dojde – ale nebudu popisovat, jak to tam pak občas vypadá. Léky jí musíte vyloženě vnutit a když nezamknete byt, nejspíš vám uteče. Nakumulovalo se zkrátka několik problémů, se kterými si už ve svém věku neporadí. A byl jí tedy přiznán druhý stupeň příspěvku na péči.

Foto: Pixabay

Spoléhat se na příspěvky od státu se nemusí vyplatit

Bohužel jen na čas. Jednoho dne přišlo z úřadu rozhodnutí o tom, že babiččin stav odpovídá jejímu věku a že jí tedy byl příspěvek na péči o stupeň snížen. Neuvěřitelné, ale přece se to stalo… Tak nějak by se to dalo napsat. Paní Milada ale měla naštěstí nápad – zašla si do zdejšího domova s pečovatelskou službou. Už několikrát viděla, že si na klienta, který do té doby pobíral jedničku, dokázali vyběhat trojku. A to doslova za pár dní. Požádala o konzultaci – a bylo jí vyhověno. Jen ji překvapilo, že jde o konzultaci placenou.

Bez ceníku, ale hlásit to nebude

Paní, se kterou byla v kontaktu, jí to vysvětlila jednoduše: „Víte, my na to žádný oficiální ceník nemáme. To se ani nesmí. Ale je s tím tolik práce, že vám to zadarmo nikdo dělat nebude.“ Ptáte se, o kolik si řekla? O rovné dva tisíce. A nějaké kafíčko k tomu by prý taky bodlo. Milada k tomu tedy koupila dárkový koš a ve smluvený den se dostavila.

Jak později řekla: „Dodnes se divím, že za to nechtěli víc.“ V kanceláři totiž s onou dámou strávila přes tři hodiny. Společně napsali několikastránkový elaborát, který do detailu rozebíral všechny činnosti, které babička zvládá nebo nezvládá – a pokud zvládá, tak jak. „V životě bych to tak sama nenapsala. A přitom jsme tam nelhaly, jen mě nenapadlo, že se musí všechno popisovat vážně tak podrobně.“ A výsledek? Babička druhý stupeň dostala zpátky. Škoda jen, že o téhle možnosti zase tolik lidí neví. A systém jim v tom právě nepomáhá…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz