Hlavní obsah
Umění a zábava

Karel Gott na Eurovizi: Zpíval za cizí, ne za nás – a s tím 13. místem to taky není úplně pravda

Foto: František Ortmann / Wikipedia Commons / volné dílo

Možná jste to už slyšeli: Když šel Karel Gott do Eurovize, skončil třináctý. A že to bylo symbolické, protože šlo o 13. ročník soutěže. Jenže – jak to tak bývá – realita je trochu složitější.

Článek

Karel Gott se skutečně Eurovize zúčastnil, ale nejspíš trochu jinak, než si mnozí myslí – nereprezentoval totiž Československo, nýbrž Rakousko. A ono to vlastně není až tak překvapivé. Psal se rok 1968 a on už měl za sebou první velké úspěchy. Jenže přiznejme si – v tehdejším Československu by ho do takové soutěže asi jen tak nevyslali. Zato v Rakousku ho lidé milovali, a tak dostal nabídku, aby zpíval za ně. A on kývl.

Do stále populárnější soutěže, kterou tehdy přenášely veřejnoprávní televize, vyrazil s písní „Tausend Fenster“ (v překladu „Tisíc oken“), kterou pro něj napsal slavný Udo Jürgens. Dlužno říci, že se soutěž samotná konala v Londýně a Gott si tam odbyl svůj oficiální evropský debut.

A jak dopadl? Ehm…

Většina článků, které na tohle téma na internetu najdete, tvrdí, že skončil na 13. místě. Jenže ve skutečnosti to nebylo tak slavné – byť na první pohled to možná tak vypadá. Ve skutečnosti šlo o dělené 13. až 15. místo. Stejnou příčku s ním sdíleli i Švýcar Gianni Mascolo a Nor Odd Børre. Celý ročník tehdy vyhrála reprezentantka Spojeného království Massiel se španělskou písní. Soutěžilo celkem 17 zemí, takže když to vezmeme kolem a dokola – alespoň nebyl poslední. A to se počítá, ne?

Foto: Pixabay

Přesto Karel Gott později říkal, že ničeho z toho nelituje, protože mu účast pomohla otevřít dveře na Západ. A když to zhodnotíme zpětně, měl pravdu – od té doby se jeho desky začaly prodávat ve Švýcarsku, Německu i Rakousku jak na běžícím pásu. Dá se tedy říct, že Eurovize ho sice neproslavila jako vítěze, ale pomohla mu stát se zpěvákem, kterého si Západ konečně pořádně všiml.

Proč se o tom dlouho nemluvilo?

Řada lidí o téhle zajímavosti dodnes vůbec neví. Proč? Odpověď je vlastně prostince jednoduchá – v době totality se účast v „kapitalistické soutěži“ moc nehodila do oficiální rétoriky. A navíc ještě takhle „zpackaná“… Raději se na to jednoduše zapomnělo.

Přitom byl Karel Gott prvním zpěvákem s českými kořeny, který kdy v Eurovizi vystoupil – a nic na tom nezmění ani to, že oficiálně soutěžil za jinou zemi. Mimochodem – Gottova píseň Tausend Fenster je dodnes k poslechu na YouTube. Stylově je to typická pompézní balada své doby, přesně taková, jaké tehdy Eurovize milovala. Ale na vítězství to nestačilo. Nevadí. Zlatý slavík z toho totiž vyšel jako vítěz i bez poháru.

Zdroj:

Příběhy skryté za písněmi Karla Gotta, Michaela Remešová a Jan Adam, Fany, 2024

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz