Článek
Prodejce měl tak okouzlující stánek plný svátečních dekorací a jmelí vypadalo dokonale – svěží, nastříkané do všech možných barev. To mě zaujalo nejvíc. Domácnost jsem ladila do růžové, a i to tady bylo. Nádhera.
Dekorace vydržela jen krátce
Domů jsem ho hned pověsila na lustr společně s dalšími dekoracemi a těšila se, jak to krásně vypadá – ale ne na dlouho. První odpadlý lísteček mě nevaroval, ale když do týdne opadalo vše, měla jsem vážně vztek. Nejdřív jsem si myslela, že možná nemá dostatek vláhy, nebo že jsem ho umístila na špatné místo – ale na stejné místo ho věším každý rok. Čím by to tedy mohlo být?
Prodejce už jsem nenašla
Byla jsem vážně zklamaná a o víkendu jsem se znovu vydala na adventní trhy, abych si o tom s prodejcem promluvila. Koneckonců – za ten velký svazek jsem zaplatila 150 korun. Nikde však po něm nebylo ani vidu, ani slechu. Našla jsem si tedy jiného stánkaře a s malou nadějí se zeptala: „Nemáte náhodou toto jmelí taky v růžové?“
„V růžové? Jak od toho podvodníka, co tu byl minule?“
„Podvodník?“ nechápala jsem.
„No samozřejmě, to totiž nebylo žádné jmelí, ale ochmet, co někde natrhal v lese. Ten se totiž na rozdíl od jmelí nehlídá. Ale když se to dobře nastříká, pár dní to vydrží. Tak týden, co?“
Rozdíly mezi ochmetem a jmelím
Přikývla jsem, koupila si svazek tradičního stříbrného, poděkovala a šla domů. Tam jsem si pak ten ochmet vygooglila – a obrázky mluvily jasně. Bobule nebyly bílé, ale žluté, a stonky byly dřevnaté, ne pružně zelené, jak jsem si pamatovala od skutečného jmelí. Navíc pravé jmelí má menší bobulky, které vyrůstají po dvou až pěti na koncích větviček, ne ve velkých hroznech.
Dobře, že to vím. Letos si jmelí před nákupem určitě pečlivěji prohlédnu! Kdybych jen věděla, že mám zkontrolovat něco tak triviálního, jako je velikost a umístění bobulí, mohla jsem se vyhnout nepříjemnostem.