Hlavní obsah
Internet a technologie

Děti hltají videa bez obsahu a influencery považují za přátele a vzory. Jak je to možné?

Foto: Autor/ka fotografie: Kampus Production: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ruce-chytry-telefon-dite-drzeni-7414095/

Děti často své poznatky o světě čerpají z nesprávných zdrojů. Nedokáží rozlišit mezi dobrým a špatným obsahem

Influenceři mají nad našimi dětmi obrovskou moc a velmi dobře si toho jsou vědomi. Rodiče jsou bohužel velmi často bezmocní. Zákaz nic neřeší a vliv falešného kamaráda z displeje mobilu je obrovský.

Článek

Svět se rychle mění. Dnešní děti už netráví volný čas stavěním bunkrů v lese, hraním kuliček nebo čtením dobrodružných knih. Našly si nové druhy zábavy. Takové, které jsou vždy okamžitě po ruce a u kterých si vystačí samy. Stačí sáhnout po mobilu a v mžiku se dostávají do víru nepřeberného množství různého obsahu na YouTube nebo TikToku. Takové platformy jsou pro dnešní děti vlastně jejich novými hřišti, virtuálními světy, kde tráví hodiny sledováním videí. A obvykle se jedná o videa bez jakékoliv přidané hodnoty. Taková videa dětem nedávají vůbec nic, snad kromě iluze přátelství a pocitu sounáležitosti.

Děti milují youtubery a tiktokery a mají dojem, že to, co vidí na obrazovce mobilu je jejich skutečný úžasný život, který obdivují. Milují jejich zdánlivě bezstarostný život, jejich humor i jejich popularitu. Vnímají je jako své kamarády, které hravě řadí ve svých pomyslných žebříčcích nad kamarády skutečné. Píší jim komentáře, posílají jim zprávy, touží po jejich pozornosti. A co na to influenceři? Ti toho s oblibou zneužívají. Dělají si z dětské naivity výnosný byznys. Propagují produkty, které děti nepotřebují a vnucují jim cokoliv, z čeho získají peníze. Influenceři dětem kradou jejich dětství a zkreslují pohled na svět.

Ztráta času a nuda

Nicneříkající videa, ve kterých influenceři předvádějí své „dokonalé“ životy, plné zábavy, cestování a luxusu, se stávají pro děti nebezpečným magnetem. Děti dokáží nadšeně klidně i celé hodiny sledovat youtubery, jak rozbalují dárky, hrají počítačové hry nebo se prostě jen tak poflakují. Ano i prachobyčejné poflakování se je pro děti nesmírně zajímavé, jen tím, kdo se poflakuje, musí být jejich virtuální idol. TikTok je zase plný krátkých, bezduchých videí, která se rychle střídají a děti jen slepě scrollují a scrollují. Paradoxně, čím více času děti tráví na sociálních sítích a se svými falešnými idoly, tím více se nudí. Virtuální svět totiž skutečný život nikdy nenahradí a to je potřeba dětem vysvětlit.

Dětem prodají cokoliv

Byznys influencerů stojí na propagaci jakýchkoliv produktů. Videa plná „unboxingů“, recenzí a doporučení lákají děti k nákupu čehokoliv, z čeho influencer dostane provizi a je mu úplně fuk, že taková věc je dítěti k ničemu. Děti prostě touží po tom, co má, nebo vřele doporučí jejich virtuální idol. Často potom dochází k nepříjemným střetům mezi rodiči a dětmi, když děti chtějí, aby jim rodiče předražený merch youtuberů kupovali. Je velmi složité své ratolesti vysvětlit, že například malá figurka s karikaturním obličejem youtubera za více než tisíc korun je opravdový nesmysl. Nelze dítěti vpálit do obličeje, že jeho idol je blbec, to bychom se se zlou potázali. Vyvrátit to, co našemu dítěti před půl hodinou nabulíkoval jeho domnělý nejlepší přítel, je opravdu nadlidský úkol.

Foto: Ivan Samkov: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/osoba-zena-chytry-telefon-okno-7676432/

Influencer vynese do nebe kdejakou pitomost. Samozřejmě za provizi

Život influencerů na sociálních sítích obvykle působí jako dokonalý. Děti, které tato videa hltají, si pak vytvářejí úplně zkreslený obraz reálného světa a za skutečný svět považují právě to, co ve videích vidí. Srovnávají se s influencery a cítí se méněcenné, obzvláště pokud své boomerské rodiče nepřesvědčili ke koupi mikiny se jménem svého hrdiny. Mají pocit, že jejich život je nudný a nezajímavý a vůbec jim nedochází, že to, co sledují ne mobilu je jen skvěle fungující divadlo.

Co s tím?

Asi nám nezbyde nic jiného, než moderní zábavu našich dětí na oko vzít na milost a na nějaká videa se s nimi podívat. Když takových videí s dětmi prohlédneme dostatek, budeme schopni se s nimi o nich bavit, a dostaneme vzácnou možnost argumentovat a tím svou ratolest alespoň nějak směrovat. Když dětem pokaždé jen odsekneme, že to, co celý den dělají, jsou nesmysly, nebudou s námi už muvit o ničem a budou nás považovat za dinosaury. Myslet si můžeme co chceme, ale důležité jsou právě naše děti, a pokud jim na jejich cestě mohu pomoci, udělám to. A to i za cenu, že občas přežiju i video, ze kterého mi naskakují pupínky, protože striktní zákazy a příkazy toho nikdy moc nevyřeší.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz