Článek
Na silvestrovské oslavy se většina lidí těší. Důvody, proč se na ně lidé těší, se však mohou různit. Někteří se prostě rádi sejdou s přáteli, něco pojedí, něco popijí a dobře se pobaví. Jsou tu ale bohužel tací, kteří už od brzkého odpoledne alkoholem nešetří a v tašce mají připravený pořádný arzenál zábavní pyrotechniky, která ovšem v jejich rukou a stavu zas tak zábavná být nemusí. Rachejtle a dělobuchy v rukou takových lidí s sebou nesou nemalé riziko vážného zranění jak samotných opilých realizátorů amatérského ohňostroje, tak i všech ostatních, kteří s jejich zábavou nemají pranic společného. Jejich počínání velmi často obtěžuje spoustu lidí a zvířat kolem, ale to zpravidla tyto alkoholem posilněné jedince vůbec nezajímá.
Omezení pyrotechniky je na místě
Je proto skvělé, že se vláda konečně rozhodla jednat. V tuto chvíli už poslanci mají na stolech novelu zákona o pyrotechnice, která výrazně omezuje prakticky vše, co se zábavní pyrotechniky týká. A co hlavně, dává obcím pravomoc na svém území zábavní pyrotechniku prakticky zakázat a porušení zákazu přísně sankcionovat. Sankce by se měly zpřísnit i za porušování dnes už platných omezení, jako je odpalování pyrotechniky poblíž zoologických zahrad, útulků pro zvířata, domů pro seniory a podobných míst, kde nadměrný hluk vadí opravdu extrémně.
Mimo to také dojde k výraznému omezení prodeje zábavní pyrotechniky a daleko přísnějším kontrolám věku. Nově by mělo být možné na stánku koupit maximálně prskavku a nic více. Vše ostatní se přesune do kamenných obchodů, ve kterých je následné vymáhání sankcí za porušení pravidel výrazně snadnější. Úřady by si měly také více posvítit na to, jak obchodníci petardy skladují, protože nesprávně skladované zboží představuje výrazně větší nebezpečí pro jeho uživatele. Toto vše by mělo začít platit v průběhu roku 2025 a musím říci, že už bylo na čase.
Lidé na Silvestra neberou ohledy na nikoho
Zábavní pyrotechnika je často zábavou jen pro toho, kdo samozvanou šou pořádá, kdežto pro jeho okolí je spíše utrpením. S pyrotechnikou se vždy před Silvestrem všude roztrhne pytel. Její příznivci hned vyrazí do obchodů a stánků, kde nakoupí plné batohy všech možných petard, rachejtlí a dělobuchů. Bohužel to často vypadá, že cestou někde tito lidé vytratili své kalendáře a diáře a nevědí, že do Silvestra zbývá stále spousta času. Na ulicích, a především na sídlištích, to potom vypadá jako na střelnici už dlouho před novoroční párty.
Na sídlištích ale nežijí jen příznivci petard a hluku až do rána. V bytech bydlí také senioři, rodiny s malými dětmi a spousta lidí také doma chová domácí mazlíčky. Právě domácí mazlíčci novoroční řádění amatérských kanonýrů nesou asi nejhůře. Zvířata se schovávají, bojí, klepou a odmítají jíst. A když jim tito lidé servírují ochutnávky svých pyrotechnických dovedností už od začátku prosince, dělají jim tím ze života peklo.
Novoroční nepořádek
Následky silvestrovské kanonády se ale bohužel netýkají jen jedné silvestrovské noci. Druhý den ráno, když člověk vyjde ven před dům, okolí obvykle připomíná spíše válečnou zónu než obytnou zástavbu. Všude se válí zbytky vybuchlých petard, ohořelých rachejtlí a papírových obalů od všech možných světlic. Opilí střelci si obvykle s úklidem toho, co po jejich oslavě zbylo, hlavu příliš nelámou.
Důvodů pro omezení používání pyrotechniky laickou veřejností je tedy požehnaně a už bylo na čase s tím konečně něco udělat. S rachejtlemi a dělobuchy by měli ideálně manipulovat pouze lidé k tomu řádně proškolení, kteří neublíží sobě ani nikomu jinému a také po sobě řádně vše uklidí. Nemám vůbec nic proti silvestrovským oslavám a ž do ranních hodin, ale nevím, proč by obydlené oblasti měly připomínat frontovou linii.
Zdroje: