Hlavní obsah
Názory a úvahy

Kdo nesouhlasí s manželstvím pro všechny, ten je podle Olgy Richterové příznivcem Ruska?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jaroslav Herda
30. 7. 11:03

Odpovídám na tuto zbytečnou otázku, jež je titulkem článku na iDNES.cz/BLOG.

Článek

Není snadnějšího úkolu, než je tento. Volím tedy metodu prostou, neboť porovnat dva texty, zvládnou všichni duchapřítomní.

Autor článku vnímá slova paní Richterové jako populistická. Dokonce silně populistická. Populismus se vyznačuje účelovým matením občanů (voličů) překrucováním a ohýbáním reality nebo i lžemi.

Tweet paní Richterové:

"Chceme opravdu patřit na Západ? Tak tedy včetně rovných práv!

Proto podporuji manželství pro všechny páry!

Naopak případné prosazení ústavní ochrany svazku muže a ženy by nás přiblížilo zemím, jako jsou Rusko nebo Maďarsko, kde svobody menšin potlačují".

Paní Richterová, jak se může každý duchapřítomný čtenář přesvědčit, nenapsala o příznivcích Ruska zhola zholička nic než NIC.

Přesto autor článku vidí její slova jako zacílená na lidi s poněkud jednodušším myšlením. Pokud bych si měl všímat rysů populismu, shledal bych je tedy naopak u pana autora. Svůj pohled na věc opírám o skutečnost, že například mezi dvěma loupežníky nemusí být po jakékoli vzájemné přízni ani stopy. Může mezi nimi panovat naopak i zavilá zášť plynoucí z konkurenčního prostředí, v němž loupí. Přesto jsou si způsobem obživy dost blízcí a mohou se dál ve zločinném konaní vyvíjet a přibližovat, aniž by se vztah mezi nimi měnil v jakoukoli přízeň.

To samozřejmě neznamená, že čtenáři, ocenivše článek pana Nožičky poměrně vysokou karmou, jsou nutně poněkud jednoduššího myšlení. Možná jen poněkud nepozorní.

Ovšem následující věty jsou, dle mého názoru, už mimo jakoukoli mísu. Zde se již opravdu pozastavuji, a to s neskrývaným údivem, nad mírou nepozornosti zmíněných čtenářů, neboť taková nepozornost už připomíná vechtra usmívajícího se ve spánku za skřípění brzd projíždějícího vlaku:

Cituji:

„Zejména posledně jmenovaní, tedy politici Pirátské strany, jsou takřka nekompromisními zastánci takzvaného „manželství pro všechny“ s poukazem na to, že takové věci do 21. století prostě patří. Přičemž ty, kdo s jejich postojem nesouhlasí, označují za lidi se starým myšlením či dokonce za milovníky Ruska. Takhle na mě alespoň působí nedávný příspěvek poslankyně této strany Olgy Richterové na jejím twitterovém účtu (viz odkaz zde).“

Pokud byl někdo v tweetu paní Richterové označen za milovníka Ruska, pak se to stalo způsobem pro mne zcela a navždy nečitelným. Tweet ve mně nevyvolal ani jakékoli fantazie, natož o jakémkoli milování. Proto mne překvapilo, že se pan Nožička nechá prostým a srozumitelným tweetem unést do tak fantaskních krajin.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz