Hlavní obsah
Umění a zábava

Může k nám změna klimatu přilákat i nebezpečnou faunu?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jaroslav Herda

síly vyzvedající vozovku

28. 7. 14:21

Pod mýma nohama se otřásla zem. V prvním okamžiku mne to nijak neznepokojilo, neboť jsem si pomyslel, že ten otřes způsobil nákladní automobil na nerovném asfaltovém povrchu vozovky.

Článek

Ale hned na to můj zrak spočinul na asfaltovém faldu ležícím těsně vedle chodníku a mimo dráhu projíždějícího kamionu.

Naši přírodovědci už řadu let sledují přibývání teplomilných rostlinných i živočišných druhů, které se k nám dostávají z teplejších oblastí a postupují k severu.

Ale že by k nám někdo zavítal až z daleké pouště Gobi, se mi zdálo velmi nepravděpodobné. Proto jsem se vzdal ukvapených závěrů a raději celé týdny čekal, až si asfaltového hřbetu všimnou liberečtí silničáři a doufal, že pokud pod pneumatickým kladivem objeví cokoli nečekaného, po pouštním návštěvníkovi naleznou už jen jím raženou štolu, nikoli přímo jeho – útočného červa olgoje chorchoje.

Foto: Jaroslav Herda

zjevná hrozba

Jak čas plynul, asfaltový fald na vozovce dále rostl a roste dodnes. Pokud silničáři tuší možné nebezpečí a uvědomují si riziko, jemuž by mohli být vystaveni podrážděním odpočívajícího hosta z Východu, chápu, že se do zásahu příliš nehrnou. Přesto si myslím, že se lze takovému riziku vyhnout způsobem přátelským k účastníkům silničního provozu, zejména k řidičům jednostopých vozidel, jimž by mohl tento asfaltový hřbet snadno rozhodit řízení a následně i celý organismus.

Jistěže paniky není nikdy dost málo. Proto si nepředstavuji výstražnou ceduli s vyobrazením mýtického olgoje chorchoje s tlamou lemovanou strašidelnými zubisky. Možná by stačilo místo označit, případně doplnit sdělením o neukončeném pohybu způsobeném třeba tektonickou poruchou (aby nebyl narušen ten vždy tolik potřebný klid na práci).

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz