Článek
Co obnáší nepodmíněný základní příjem
Základní definice nepodmíněného příjmu zní, že se jedná o navrhovaný systém sociálního zabezpečení. Měl by mít podobu pravidelné peněžní dávky vyplácené státem nebo jinou veřejnou institucí ve stejné výši všem lidem a bez jakýchkoli podmínek.
Česko ani zdaleka není jediný stát, kde se podobný nápad objevil. Nepodmíněný základní příjem se zavádí i jinde ve světě. Pohybovat by se měl kolem 60 % takzvaného mediánového příjmu v konkrétní zemi Evropské unie. U nás by to tedy znamenalo cca 15 000 Kč.
Tato podpora by se vyplácela univerzálně všem ve shodné výši a bez podmínek. Mohla by tak nahradit stávající systém sociálního zabezpečení, který je zbytečně komplikovaný a řada lidí tak nevyužívá veškerou pomoc, na kterou by měla nárok.
Nepodmíněný základní příjem zavede určitou národní úroveň ekonomického zabezpečení. Vnáší stabilitu do nejistých poměrů, ostatně není divu, že se o něm více začalo hovořit opět v souvislosti s pandemií koronaviru, kdy se ukázalo, že řada lidí nemá práci tak jistou, jak se původně domnívala.
Nepodmíněný základní příjem je cestou k prosperitě
K čemu by měl vlastně pomoct? Podle dosavadních zkušeností dokáže toto opatření významně mírnit chudobu. A nejen to, jak ukazují zkušenosti z Německa, kde se nepodmíněný příjem rozdával v rámci projektu šťastlivcům vylosovaným v tombole, pozvedá též celkově ekonomickou úroveň země jako takové.
Dostatek prostředků umožňuje jejich držitelům například rozjet vlastní podnikatelské projekty. Zároveň tím dochází ke stírání sociálních rozdílů: S nepodmíněným základním příjmem získává podobnou šanci na úspěch každý.
I Česká republika už se nepochybně 30 let od sametové revoluce dostala dál v oblasti produktivity práce. Měli bychom tak podporovat všechny schopné a podnikavé jedince, kteří mohou posunout dál nejen sebe samotné, ale i celou společnost. Inovace kráčejí ruku v ruce s ekonomickou prosperitou.
Dokažme, že jsme myšlenkově mnohem vyspělejší, než v oné známé anekdotě o Čechovi, jenž se modlí k Bohu:
„Pane Bože, můj soused má kozu a ta mu hodně dojí“. Bůh ho přeruší a říká vlídně: „A ty, můj synu, bys jistě chtěl mít také takovou kozu, že?“ A Čech odpoví: „Ne, Bože, já bych jenom chtěl, aby ta koza sousedovi chcípla.“
Nepodmíněný základní příjem dává lidem svobodu a netušené možnosti osobního rozvoje a může tak být východiskem z chudoby.
Je stejně tak důležité si připustit, že zavrhováním nepodmíněného základního příjmu se na úrovni teorie sociálního srovnávání (dle amerického sociálního psychologa Leona Festingera) i my sami automaticky chceme srovnávat s lidmi, kteří jsou na tom hůře než my, abychom se cítili lépe (self-enhancement).
Člověk, který usiluje o sebezdokonalení však akceptuje, že existují i lidé na vyšší úrovni. A že má smysl snažit se takovému vzoru přiblížit.
Zdroje
1) Co je to UBI: https://www.investopedia.com/terms/b/basic-income.asp
2) Průměrná mzda v ČR: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/prumerne-mzdy-4-ctvrtleti-2022