Článek
Nvidia je americká společnost specializující se na výrobu grafických procesorů pro herní i profesionální trh a systémů na chipu (SoC) pro mobilní zařízení a automobilový trh (podpora umělé inteligence a hlubokého učení). Sídlí v proslulé Mekce technologických lídrů – kalifornském Silicon Valley. V roce 2024 se pak stala nejhodnotnější firmou světa.
Americkému výrobci čipů vzrostl ve druhém čtvrtletí loňského roku čistý zisk o ohromujících 168 % na celkových 16,6 miliardy dolarů (373,7 miliardy korun) a tržby byly rekordní. Vůbec poprvé v historii překročil technologický gigant ve zmíněném loňském roce také hodnotu tržní kapitalizace přes 3 biliony dolarů a předstihl tak i konkurenci v podobě společnosti Apple, která se tím stala druhou nejhodnotnější veřejně obchodovanou společností na světě.
Co se skrývá za tak ohromujícím úspěchem? Stěžejní sférou, která Nvidii pomohla k doslova raketovému růstu, je oblast umělé inteligence. Americká společnost je nyní hlavním dodavatelem čipů pro zpracování a chod umělé inteligence typu ChatGPT nebo Dall-E. Ještě před několika lety byl dominantní oblastí jejího působení zejména herní průmysl.
Ze značky Nvidia se stává zlatý důl
A právě díky své pozici na trhu grafických procesorů se celá společnost dokázala stát i pověstným tahounem v oblasti AI. Podle amerických médií to však není jediný faktor, který celou značku předurčil k technologickému úspěchu. Tou je strategická pozice právě v Silicon Valley, která umožňuje spolupráci i s dalšími úspěšnými společnostmi.
V rámci celého sektoru se však prakticky Nvidii podařilo konkurenci dalece předstihnout. Samotná čipová technologie však v zásadě komplikovaná není. Nvidia vítězí především z hlediska ekosystému, což je zejména vlastní softwarová platforma CUDA, ale i z pohledu důmyslných detailů, posouvajících práci s čipy na úplně odlišnou úroveň. Na toto konto si tak může dovolit i znatelně vyšší marže. V současné době tak marže této firmy dvojnásobně předstihuje tu od Applu.
Grafické čipy společnosti Nvidia jsou v podstatě novým zlatem či ropou v technologickém sektoru, vyřkl smělou hypotézu analytik Daniel Ives ze společnosti Wedbush Securities. Další experti to, co se kolem ní děje, přirovnávají ke zlaté horečce, která se několikrát na různých místech Spojených států opakovala v průběhu 19. století. Nvidia je mnohými zkrátka v současné době považována za výnosnou továrnu na peníze.
A to i pro akcionáře, hodnoty jejích akcií totiž rovněž významně vzrůstají. V období první poloviny loňského roku stoupla mezi lednem a červnem cena akcií firmy Nvidia konkrétně o více než 170 %. V posledních třech letech to pak bylo dle dostupných zpráv dokonce o 354 %. Firma vykazuje slibné výsledky a navzdory tomu, že v roce 2024 se akciím nevyhýbaly ani propady, má Nvidia podle investorů stále značný potenciál.
Nvidii podle předpovědí čeká zářivá budoucnost
Segment datových center zaměřených na AI tvoří více než 80 % jejích příjmů, s meziročním růstem tržeb o více než 100 %. Již nyní tato společnost zaujímá vedoucí pozici v oblasti akcelerovaných výpočtů, které umožňují zpracovávat náročné úkoly efektivněji a s nižšími náklady na energii. Ta navíc otvírají potenciál do budoucna. Každé datové centrum bude v budoucnu využívat grafické procesory.
Což pro Nvidii i do budoucna znamená vysoké šance na růst tržeb. Zatím tak nic nenasvědčuje tomu, že by růst ceny amerického výrobce čipů měl končit. Analytik Ives také odhaduje, že Nvidia, Apple a Microsoft budou v průběhu letošního roku soupeřit o to, která z nich v tržní hodnotě jako první překročí hranici 4 bilionů dolarů.
Samotná Nvidia plánuje uzavřít fiskální rok 2025 s tržbami ve výši 128,6 miliardy dolarů, což představuje výrazný nárůst oproti hodnotě 26,9 miliardy dolarů z roku 2022. Tento růst odpovídá složené roční míře růstu (CAGR) 68 %. Pokud skutečně dokáže aktuálně nastolený trend udržet, mohla by dle predikcí do roku 2028 dosáhnout tržeb, které se přiblíží hranici 610 miliard dolarů.