Hlavní obsah
Umění a zábava

Speciální projekce k smutnému výročí napadení na Ukrajině

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jeden svět

Fotografie z filmu Dům z třísek.

20. 2. 12:30

Za chvíli to bude rok, kdy Ukrajinu vojensky napadla ruská vojska. K příležitosti tohoto smutného výročí pořádá Člověk v tísni 23. února promítání v pražském kině Světozor.

Článek

První projekcí, na kterou se můžete těšit od 16:00, je snímek Dům z třísek. Ten byl na festivalu v roce 2022 oceněn cenou za Nejlepší film v Mezinárodní soutěži. A nyní je nominovaný i na filmovou cenu Oscar za nejlepší dokumentární film. V sirotčinci na Donbase čekají desítky dětí na rozhodnutí o svém dalším osudu a vyrovnávají se s traumaty války. V následné debatě budou o situaci ukrajinských dětí, které se denně potýkají s krutými následky války v Ukrajině nebo zemi, kam uprchly, diskutovat Alyona Budagovská, mediální koordinátorka z ukrajinské mise Člověka v tísni, a Masha Volynsky, psychoterapeutka a programová ředitelka organizace Amiga.

  • Více informací najdete ve facebookové události zde

Od 19:30 začne projekce a debata na téma: Ukrajina rok poté. Co čeká Ukrajinu po konci války a jakou roli v tom může hrát Česko?

Promítán bude úplně nový dokumentární film Jaro v  Buči. Filmaři Mila Teshaieva a Marcus Lenz se vydali do Buči okamžitě po jejím osvobození od ruské armády a dokumentovali, jak se místní obyvatelé vypořádávají se zvěrstvy, jejichž fotky obletěly celý svět.  A v následné debatě o možnostech, jak Česko může napomoct obnově Ukrajiny, budou diskutovat: Vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný, vládní zmocněnec pro otázky Východního partnerství Jan Marian a ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

  • Více informací najdete ve facebookové události zde

Informace o pomoci Člověka v tísni na Ukrajině a sbírku SOS Ukrajina, na kterou můžete přispět, najdete tady.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz