Článek
Kouč, psycholog a psychoterapeut bez „vejšky“ jsou rizikovější
O tom jsem přesvědčen a problémem jsem se zabýval například zde.
Proč ráno vstát z postele?
Nutnost zaplatit složenky mnohé zvedne z lože. Někoho donutí vstát nadměrná absence a nevyhnutelnost chození na výuku základní či střední školy, popřípadě na vysokoškolské semináře. Neb tam pravili, že absence nad nějaká procenta znamená nemít splněno, známku, popřípadě nemožnost jíti ke zkoušce. Jiný řekne: Musím to udělat pro rodinu… Ale stačí vnější tlak ke spokojenému životu? Řekl bych, že spíš ne.
No nic, pustím si seriál…
Pokud se nám nepodařilo naplnit náš život svým vlastním osobitým smyslem, máme větší tendence unikat z reality, zvláště tehdy, čelíme-li těžkostem, jsme-li vyčerpaní a ve stresu. Zvolíme seriál, online hry, sociální sítě, rizikové chování, jídlo, návykové látky, závislé vztahy… Někdo utíká nezdravě do spirituality, meditace, sportu. Že je pohyb zdravý a prospěšný, stejně jako meditace/modlitba, neznamená, že to nemohu přehánět a paradoxně tak ztrácet styk s realitou.
PŘEžít x PROžít
Každý jsme jedinečný originál. Stejně tak bude jedinečný i smysl, který svému životu dáme. Jisté však je, že vyjdeme-li z komfortní zóny a pokusíme-li se naplnit život smyslem, snížíme riziko duševní nepohody a psychických problémů. A nevyhneme-li se jim úplně, podpoříme tím jejich zvládnutí.