Článek
Strach a vytváření tlaku
Na jedné straně Bůh, o němž věřící vyznávají, že je láska, na druhé straně vyhrožování peklem, nebude-li dítě věřit, chodit do kostela, praktikovat to, co se po něm chce. I tak může vypadat život v církvích, nehledě na denominaci. Pekelná muka jsou někdy z kazatelen i dnes ještě barokně až naturalisticky líčena. Následkem manipulativního chování duchovních i vedoucích laiků bývá odpad od víry, nezdravá spiritualita, popřípadě nedůvěra k Bohu, který za ty, kteří se staví do role jeho viditelných představitelů, někdy jsou však spíše usurpátory moci, chudák, nemůže.
Guru potlačující kritické myšlení a vědecké poznání
Pochybnosti jsou pokládány za hříšné a za nedostatek pokory, je vyžadována slepá poslušnost. Vždyť ďábel je ten pyšný, arogantní. Argument pokorou má v církvích silných potenciál, je snadno zneužitelný. Téměř každý, kdo bere víru vážně, sklapne podpatky, zastrčí pomyslné růžky a šlape brázdu, je-li mu implicitně řečeno, že by mohl mít tendence být dítětem ďábla. Nebezpeční jsou zvláště oblíbení duchovní představitelé, které milují davy a lidé jim vkládají svůj život do rukou. Jak často se posléze ukáže, že zneužívali moc, popřípadě sexuálně zneužívali zranitelné. Lidé jsou následně šokováni, přesvědčeni, že to není přece možné, vždyť byl tak úžasný! Hodný! Byl(a) pro mě jako otec, matka!
Identita dle církevní šablony, izolace
Na úkor zdravého všestranného vývoje jedince bývá upřednostněna uniformita a „stádní identita“. Navzdory tomu, že mají církevníci plná ústa jedinečnosti každého člověka, jeho povolání, unikátní cesty. Mnozí pokládají za špatné, tráví-li dítě čas s nevěřícími kamarády, mohlo by totiž „mor nevíry“ chytit.
Pozor na církevní tábory, akce
Posílám-li dítě na církevní tábor, měl bych se zajímat o to, kdo s dítětem tráví čas, co mu říká, případná nezdravá prohlášení po návratu korigovat. Jede-li dítě například na „anglický tábor“ s nějakým sborem, farností, pak bych si měl být vědom toho, v jakém prostředí dítě reálně bude a čím bude dennodenně syceno.
Manipulace x zdravá náboženská výchova
Manipulativní výchova se zakládá na strachu a poslušnosti, nepřipouští otázky a pochybnosti, zavádí jednostranný/černobílý pohled na svět, autorita je zneužívána ke kontrole, je vyžadováno podřízení skupině. Zdravá náboženská výchova stojí na lásce a důvěře, povzbuzuje tázání a hledání odpovědí, učí rozlišování a toleranci, vede k osobní odpovědnosti a svobodě, respektuje individualitu.
Dopady manipulace
Manipulace v církevním prostředí se může podepsat na psychice nízkým sebevědomím, úzkostmi, pocity viny, strachem z odlišnosti i pochybnostmi. Zkušenost s nemocnou autoritou může následně komplikovat vztah k oprávněným zdravým autoritám.