Článek
Charlie Hebdo (Týdeník Karlík) je francouzský magazín publikující komiksy, reportáže, fejetony a vtipy. Terčem jeho vtipů bývá krajní pravice, katolictví, islám, judaismus, politika a kultura.
7. ledna 2015, kolem 11:20 dopoledne, byla pracovnice časopisu Corinne Rey při návratu do redakce napadena dvěma ozbrojenými muži a donucena zadat bezpečnostní kód.Tak vnikli útočníci do budovy a začali střílet v redakci časopisu, kde zabili 12 lidí a 10 jich zranili. Mezi mrtvými byli také dva policisté. Během palby křičeli hesla typu Pomstili jsme proroka Mohameda či Allahu Akbar (Alláh je veliký). O dva dny později, v pátek 9. ledna byli při policejní akci oba teroristé obklíčeni a následně zastřeleni v tiskárně v Dammartin-en-Goële severně od Paříže.
Záminkou pro tento útok byla satira a karikatury, které časopis publikoval, zejména které se týkaly proroka Mohameda. Incident vyvolal vlnu protestů a debat o svobodě slova a náboženské toleranci.
Od 60. let 20. století narůstala v evropských zemích, jako je Francie a Německo, velikost muslimské populace. V době útoku počet muslimů žijících ve Francii přesáhl 5 milionů. Napětí mezi etnickými Francouzi a přistěhovalci často vnímanými jako odpadlíky se následkem útoku jen dále vyostřilo.
Například list Le Figaro uveřejnil zprávu, že v základní škole v Seine-Saint-Denis až 80 % žáků odmítlo účast na uctění obětí minutou ticha nařízenou v celé zemi. Muslimští žáci slovně hrozili učitelům, že je „pošlou na zem kalašnikovem“, tvrdili, že „to muselo přijít“ anebo přímo oslavovali teroristy. V jiné francouzské škole zase vyhrožovali, že „zabijeme ještě více lidí než v Charlie Hebdo“
A skutečně, rok 2015 byl černým dnem nejen pro Francii. V průběhu listopadu došlo k sérii šesti teroristických útoků, při kterých došlo k úmrtí 130 lidí a více než 400 lidí bylo zraněno.
Anketa
Zdroje: