Hlavní obsah
Názory a úvahy

Američané by se nejraději zbavili NATO, ale neví jak „na to“

Foto: The White house / Wikimedia / Public domain

V. Putin a D. Trump na setkání G20

Tento týden vyděsil evropské politiky fakt, ze se USA stahují z dalších jednání ohledně míru na Ukrajině. Alespoň to píše Forum24. Zděšení z toho mohli být jen političtí naivkové …

Článek

Další rozhovory by se prý měly odehrávat jen mezi Evropou, Ukrajinou a Ruskem. Upřímně - čekal jsem to a nedivím se tomu. Celou dobu mi totiž v hlavě vrtala jedna věc: co ten Donald ze své role vyjednavače mezi UA a RF má? Jaké ho vedou důvody k tak silnému osobnímu angažmá v konfliktu na Ukrajině? A co z toho mají USA?

Nynější rozhodnutí Donalda Trumpa stáhnout se z dalších vyjednávání mohlo zaskočit jen politické naivky. Nejen já, ale i ti, co se o politiku zajímají pouze okrajově, přeci dostávali odpověď na výše uvedené otázky postupně v  průběhu několika posledních týdnů. Prostě D. Trump dosáhl - jako úspěšný obchodník - svých hlavních cílů, a proto pominul důvod v jeho dalším setrvání v této roli.

Co to bylo za cíle? Tak za 1) D. Trump připomněl  Zelenskému, že pomoc USA Ukrajině nebyla darem, ale půjčkou, a že si ji USA nechají, jak se říká, zaplatit i s  chlupama.
Za 2) podařilo se mu dojednat s Ukrajinou dohodu o nerostech, která zajistí USA nezbytné zdroje pro rozvoj nových technologií na několik příštích desetiletí.

Jsem přesvědčen, že po zkušenostech z konfliktu na Ukrajině by USA nejraději vystoupily z NATO, ale neví, jak na to. USA mají zájmy jinde než v Evropě, láká je opačná strana naší zeměkoule. Ostatně ukázal to D. Trump, když hovořil o připojení Grónska nebo Kanady coby  dalšího státu k americké unii.

Trump má s Putinem navíc dobré vztahy a jak se z jeho dosavadních projevů dá usoudit, zřejmě není nic, co by je mohlo narušit. Tak dobré, že si rozumí s Putinem více než se Zelenským, kterému dokonce vyčetl, že si neměl válku s Ruskem vůbec začínat. A Putinovi zase přislíbil vzájemnou spolupráci v rámci různých projektů a čilý obchod mezi USA a Ruskem.

Jak se zdá, jediný, kdo si za svoji pomoc Ukrajině nic nevybojoval (a dodnes si ani vůbec nic nenárokuje, dokonce ani svoji garantovanou účast na obnově Ukrajiny po skončení konfliktu) je Evropa. Nedivil bych se, kdyby její místo obsadily USA. D. TRUMP je totiž lepší obchodník než Macron a jeho parťáci dohromady.

No co už. Vyčkejme, kdy a jak oznámí USA světu svůj odchod z vojenského uskupení, které doposud dávalo Evropě bezpečnostní záruky před napadením zvenčí. Že je to nepředstavitelné? A dovedl si někdo před rokem 1989 představit, že jednou dojde k rozpadu tzv. "východního socialistického bloku"? Že SSSR tak lehce pustí své satelity ze své pevné totalitní državy?

V politice není nic vyloučeno a všechno je možné. Existují u nás dvě pořekadla: „Kdo se směje naposled, ten se směje nejlépe.“ A pak: „Když se dva perou, třetí se směje.“ Tím třetím, kdo se dnes může nejvíce smát, je Čína. Ale to je téma na jiný článek.

Prostě - kdybych si měl tipnout, dávám USA rok, maximálně dva. Že k tomu nakonec dojde, je jisté. Ostatně některé informace začínají už prosakovat na veřejnost.

Anketa

Domníváte se, že USA v příštích pěti letech opustí NATO?
je to pravděpodobné
100 %
není to pravděpodobné
0 %
Celkem hlasoval 1 čtenář.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz