Hlavní obsah
Cestování

Hrad Trosky: Panna, Baba a kouzlo Českého ráje

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

Trosky jsou celosvětovým přírodním unikátem a symbolem Českého ráje

Dva sopečné pilíře prorazily křídovými vrstvami, které byly postupně odplaveny. Vyšší věž Panna je 57 m vysoká a její vrchol ční do výše 514 m nad mořem, věž Baba je o 10 m nižší.

Článek

Zřícenina hradu Trosky se nalézá v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území CHKO Český ráj, a od roku 2002 je zařazena mezi národní kulturní památky.

Hrad založil ve 2. pol. 14. století Čeněk z Vartemberka. Hrad je obklopen trojitým pásmem hradeb a je ukázkou středověkého pevnostního stavitelství. Už v roce 1469 byl ale dobyt vojskem krále Jiřího z Poděbrad.

Po bitvě na Bílé Hoře (1620) jej získal Albrecht z Valdštejna. V roce 1648 byl obsazen Švédy a v témže roce vypálen císařským vojskem.

V období romantismu v 19. století byl cílem turistických výprav za českou minulostí s nádhernou vyhlídkou, pro mnohé malíře pak četným námětem.

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

hrad Trosky - věž Panna

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

hrad Trosky - věž Baba

Pověst o dvou hašteřících se ženách

Hrad Trosky má dvě věže se jmény Panna a Baba. A právě k pojmenování se váže lidová pověst. Pán z Bergova chtěl mít z Trosek slavné sídlo pánů a knížat, ale jednoho dne musel odcestovat a nechal si povolat svou matku Marii a dceru Karolínu a pověřil je správcovstvím hradu Trosky. Pevně věřil, že hrad budou spravovat stejně dobře jako on. Matka mu připomenula, jak moudře a spravedlivě před lety vládla a dcera přislíbila a těšila se na jeho brzký návrat domů. První měsíce šlo vše dobře, poté sem zavítala slavná knížata a Marie a Karolína si oblíbily vládu.

„Proč bych nemohla vládnout sama?“ říkala si jednou Karolína, dívala se do zrcadla a zhodnotila, že je krásná a určitě si ji vezme za ženu zajímavý muž a společně budou Trosky spravovat. Marii nebudou potřebovat.

Marie listovala kronikami a tvrdila si, jak je Karolína ve vladaření nezkušená a jakmile se objeví nějaký nápadník, přijde určitě o svou vládu, a to nechtěla dopustit. Ještě tentýž den se obě strašlivě pohádaly, kdo bude zastupovat pána z Bergova.

„Já jsem krásnější a mladší. Mám na Trosky větší právo,“ křičela Karolína. „Já jsem chytřejší a starší. Panování si zasloužím já,“ oponovala Marie.

Každá si zabrala jednu věž, nevycházely, jen na sebe malými okýnky pokřikovaly, dohadovaly se a láteřily na vše kolem. Okolí Trosek mezitím chudlo, nikdo významný sem už nechtěl jezdit. Lidé na borůvkách nebo malinách často slyšeli nekončící hádky mezi Marií a Karolínou o vládu. Pán z Bergova zůstal v cizině, nikdy se nevrátil a nikdo nemohl vztah matky a dcery urovnat.

Jednou veškeré hašteření ustalo. Vypravil se tedy na Trosky chasník a nikoho nenašel. Nikdo netušil, kam ženy zmizely. Lidé krajinu zvelebovali a obě věže pojmenovali po hašteřivých ženách.

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

pohled na hrad Trosky z Prachovských skal

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

pohled na Trosky ze zámku Hrubá skála

Trosky jsou symbolem Českého ráje, a i dnes jsou jedním z nejnavštěvovanějších hradů u nás.

Anketa

Navštívili jste tuto impozantní zříceninu hradu?
ano
93,8 %
ne
6,2 %
je to dobrý tip na výlet
0 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 65 čtenářů.

Zdroje:

Wikipedie Trosky

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz