Článek
Mnozí se ptají, proč po extrémně teplých dnech v dubnu tohoto roku, kdy k nám dokonce několikrát proudil teplý vzduch z Afriky, došlo v květnu k tak dramatickému poklesu teplot, a proč se k nám od severu dostala masa polárního vzduchu, který sráží současné teploty o šest stupňů pod dlouhodobý normál. Co je příčinou nestability počasí a rozkolísanosti teplot? Podívejme se celé věci na zub.
Jistě si většina čtenářů ještě vzpomene ze základní školy, že nejvýznamnější dopad na evropské počasí má Golfský proud, který – kromě oteplování - přináší i převládající západní proudění oceánského vzduchu nad pevninskou Evropou. Toto vlhké proudění v minulosti přinášelo značné množství dešťových srážek a bylo určitým stabilizačním prvkem proti průniku mas vzduchu ať už od severu nebo z jihu. Bohužel, vědci v posledních deseti letech zaznamenali, že Golfský proud výrazně zeslábl a zpomalil, což vede nejen k nestabilitě počasí v Evropě (současný chlad a jindy vlny veder), ale také k výrazně suššímu počasí, které občas narušují přívalové deště, které pak na ztvrdlé a vyprahlé půdě způsobují rozsáhlé povodně.
Někteří vědci se obávají kolapsu Golfského proudu, který by měl nejen pro Evropu, ale doslova pro celý svět zničující důsledky. Jak je to možné? Je to tím, že Golfský proud je jednou ze součástí celosvětového systému cirkulace vody a vzduchu, a jeho zničením by vznikl dominový efekt, při kterém by došlo k narušení všech ostatních cirkulačních systémů.
Golfský proud je pro Evropu nesmírně důležitý. Má délku cca 10 000 km, což ho dělá jedním z nejdelších proudů na Zemi. Je také velmi teplý - v mexickém zálivu se voda ohřívá až na 30 stupňů Celsia. Golfský proud má šířku 100 km a hloubku 1000 metrů a s rychlostí asi 2 m/s přináší 100 milionů metrů krychlových vody za sekundu od Karibiku ke břehům Evropy.
Golfský proud přináší také ohromné množství teplého vzduchu (to nás ve škole většinou neučili). Abychom vyrobili stejné množství tepla, které k Evropě přivádí, potřebovali bychom milion jaderných elektráren. Proto se také Golfský proud nazývá tepelná pumpa. Bez něj by teploty v Evropě byly výrazně nižší, minimálně o pět až 10 stupňů Celsia.
A co vlastně způsobuje tak velké proudění vzduchu a vody? Jednoduše řečeno - rozdílná slanost vody a proudění větru. S roztáváním sladkovodních ledovců se ale narušuje princip fungování této tepelné pumpy a dochází ke zničujícím změnám.
Dobrou zprávou ale je, že ze všech klimatických změn se Země vždy dokázala nějak vzpamatovat. Alespoň z těch, které přinesly dobu ledovou.
Zda by se dokázala vyrovnat i s dobou extrémně teplého počasí, to nevíme. Takovou situaci ještě naše planeta ve své historii nezaznamenala. Doufejme, že ano, a každý z nás svým chováním jí v té její snaze trochu pomozme. Je totiž „za pět minut dvanáct“ (pokud to není příliš optimistické tvrzení): rok 2024 byl nejteplejším rokem v historii měření v Evropě a všech deset nejteplejších let v Evropě spadá do období po roce 2014. Evropa se tak stala nejrychleji oteplujícím se kontinentem na světě.
(autor není profesionální meteorolog ani ekologický aktivista)
Anketa
Zdroje: