Článek
A vzápětí vás napadne, kdo, kdy, a proč tuto malou vesnickou osadu v těsném sousedství areálu brněnských veletrhů založil?
Jde o Kamennou kolonii, jednu z nejzachovalejších původně dělnických kolonií v Brně, která se nalézá ve starém štěrkovém kamenolomu při severozápadním úbočí Červeného kopce (význačného paleontologického naleziště) směrem k řece Svratce a areálu brněnského výstaviště (mapy.cz).
S výstavbou malých, velmi skromných domečků bez vody, elektřiny a kanalizace, k níž dostali chudí dělníci od města nejen povolení ale mnohdy i cihly „zdarma“, se zde začalo hned po první světové válce. S tím, jak kolem města v šedesátých letech minulého století vyrůstala první satelitní sídliště, původní obyvatelstvo se přesunulo do nich, a o jejich domky, kde se nabízelo levné, ale dosti provizorní bydlení, měli zájem především mimobrněnští studenti - ze Slovenska a severní Moravy.
Sílící poptávka po atraktivních místech s jedinečnou atmosférou ale způsobila, že studenty ještě daleko před Sametovou revolucí brzy vystřídala svérázná komunita umělců a bohémů, kteří zde bydlí dodnes. Mnoho původních domků bylo časem spojeno do větších celků, a řada jich byla přestavěna na ateliéry. Z dřívější dělnické bídy tak zůstalo jen romantické pozlátko.
Vršek lomu je oblíbeným výletním místem; krom úžasného pohledu na starobylou osadu uprostřed velkoměsta se odtud nabízí hezký výhled na celé výstaviště, část ulic Starého Brna, hrad Špilberk, katedrálu Petrov, a úplně napravo je možné spatřit kamenolom Hády se sídlišti Vinohrady a Líšeň (panoramatické foto)