Článek
Křížové cesty se začaly stavět v době baroka většinou v hornatých oblastech.
Nejstarší Křížová cesta v České republice je údajně na Svatém kopečku u Mikulova. Byla postavena v roce 1623.
Vysvěcena ale byla až o 150 let později, 1. září 1776. Později byla odsvěcena a téměř zanikla. Naštěstí ji převzal a opravil rod Ditrichštejnů a nechal ji opět vysvětit.
Kalvárii tvoří 14 kapliček, úplně nahoře na kopci se pak nalézá kaple sv. Šebestiána, zvonice a kaple Božího hrobu. Je potřeba říci, že 769 m dlouhá cesta vede celou dobu do prudšího kopce, a že její zdolání vyžaduje dobrou fyzickou kondici.
Poměrně strmý výstup tedy není určen pro ty, kteří mají problém s pohybovým aparátem, nebo trpí dechovými potížemi.
Výstup na Svatý kopeček ovšem stojí zato: z jeho vrcholu se otevírá úžasný pohled na město Mikulov, na zámek, na vápencový pahorek se zříceninou Kozí hrádek, Ditrichštejnskou hrobku a hlavní náměstí.
Areál Křížové cesty na Svatém kopečku v Mikulově s poutní kaplí sv. Šebestiána byl od 1. července 2018 prohlášen za národní kulturní památku.
Naopak ta nejmladší Křížová cesta v Česku se nachází v Popicích u Hustopečí, ve vinohradu manželů Žídkových. Byla požehnána teprve v září 2020. Tuto Kalvárii tvoří 14 zastavení v podobě soch. Cesta vedoucí viniční tratí Svidrunk nabízí překrásný výhled na Pálavu. Absolvování Křížové cesty není náročné, po celé trase se jde pouze do mírného svahu.
Nejdelší Křížová cesta v České republice se nachází v Nejdku na Karlovarsku, konkrétně na Křížovém vrchu. Byla postavena v letech 1851 ať 1858 a její délka je 1 600 m. Vlastní křížovou cestu tvoří 14 zastavení v podobě kamenných neomítaných hranolových výklenkových kapliček. Trasa Křížové cesty sice vede velmi strmým svahem, ale díky serpentinám je stoupání pozvolné a zvládnutelné i staršími osobami.
Anketa
Zdroje:
WIKIPEDIE:
vlastní foto: