Článek
Lidé jsou, co se týče pověr, různí. Jedni si dávají při raním vstávání z postele velký pozor, aby šlápli na podlahu jako první pravou nohou, a když vyjdou ven na ulici, hlídají si zase, aby náhodou nešlápli na kanál na chodníku. Hodně lidí věří na rozbitá zrcadla, která nosí sedm let smůly, stejně jako rozsypaná sůl (ta naštěstí jen pár dní).
Mnozí si hledají v trávě čtyřlístky pro štěstí a nebo si na zdi zavěšují koňské podkovy. Když jsme u těch podkůvek. Víte, že správně zavěšená podkova má být obloučkem dolů? Vysvětlení je jednoduché: pokud byste ji pověsili naopak, obloukem nahoru, pak z ní „vysypete“ štěstí.
Dál si potom všichni něco přejeme, když vidíme „padat hvězdu“, tedy pokud to stihneme. Většinou ne. Méně známou pověrou je, že bychom neměli procházet pod žebříkem, to prý nosí smůlu, stejně jako když pod vámi někdo zametá (to dělá pravidelně moje manželka, zrovna když něco píšu na počítači).
Pověry jsou prostě velice zajímavé a kdo ví, jak vlastně vznikaly. Jen díky tomu, že jim někteří lidé věřili a předávali je dál, existují dodnes. Takže něco na nich asi je. Třeba kdo by se chtěl dobrovolně a rád ubytovat do pokoje s číslem třináct?
Pojď si vyzkoušet zábavný kvíz na téma „Pověry: pravda a lež“. Budeš vědět, co se třeba nemá dělat na Velký pátek nebo na Štědrý den?
Zábavný znalostní kvíz obsahuje 10 otázek. Méně než šest je propadák, šest až devět je velmi dobrý výsledek. A deset správných odpovědí? Deset bodů svědčí o tom, že o pověrách víš všechno a určitě se jimi i řídíš. Co myslíš, budeš patřit mezi ty, co na všechny otázky znají správnou odpověď?
Klikni na test: Pověry: Pravda nebo lež?
Anketa
Zdroje:
Pověra na WIKI https://cs.wikipedia.org/wiki/Pov%C4%9Bra
https://www.novinky.cz/clanek/zena-puvod-pover-kterym-veri-lide-v-mnoha-zemich-sveta-40250790
https://www.lifee.cz/historie-a-tajemno/dvacet-nejzajimavejsich-pover-od-cerne-kocky-az-po-jesterku-znate-je-vsechny_147584.html