Hlavní obsah

Vyřizujete služební hovory a maily na své dovolené?

Foto: joshuaworoniecki / Pixabay / Public domain

Dovolená? Kdepak, pro mnohé je to jen rozšířená pracovní schůzka s výhledem do přírody

Původně byla v titulku otázka zda si s sebou na dovolenou berete svůj mobil. Ale zdála se mi dnes už natolik absurdní, že jsem raději položil jinou

Článek

Znáte to - blíží se vaše letní dovolená a v práci se ještě na poslední chvíli snažíte ukončit všechny rozpracované úkoly. Šéf vám neustále připomíná, co jste ještě neudělali a mohli jste udělat, kdybyste každý den zůstali v práci o dvě hodiny déle. Vaše písemná žádost o dovolenou leží na jeho stole třetí den, a nezdá se, že by se na ní vůbec podíval, natož ji podepsal. Nastoupit na dovolenou bez jeho podpisu riskovat nechcete. Současně se vám příčí poníženě škemrat o jeho podpis. Žádost o dovolenou tak bývá podepsaná zpravidla půl hodiny před vaším odchodem z práce, a pokud je váš šéf manipulátor, tak vám ji podepíše vzápětí poté, co opustíte prostor kanceláře. Důležité je vás neustále udržovat v napětí, a taky vám připomenout jaká jsou vaše vzájemná postavení na pracovišti.

Jak už jsem zmínil, ačkoliv se snažíte všechny rozpracované úkoly uzavřít, prakticky je to nemožné. Smůla je, že o detailech víte jen vy, a nikoliv vaši kolegové, kteří mají zase své úkoly, o kterých víte v detailu zase kulové vy. Takže i když je na pracovišti snaha o vzájemnou zastupitelnost, tak zůstává pouze u té snahy. Je tedy logické, že už v prvních hodinách a dnech vaší dovolené můžete očekávat zoufalá volání vašich kolegů, kteří potřebují podat informace firemním partnerům.

A co teď, jak se zachováte? Vezmete kolegovi hovor na soukromý mobil anebo si v duchu řeknete, ať vám každý „políbí“, protože máte dovolenou?

Já v tom mám jasno: pracovní telefony zásadně o dovolené neberu a na maily nereaguji. A nemyslím si, že je to vůči mým kolegům nebo firmě nefér. Existuje snad nějaký pracovní předpis, který nakazuje, že musíte pracovat i ve svém volnu, natož o dovolené? A že bych měl být vůči firmě alespoň loajální? To jsou kecy manažerů placených 10× lépe než já. (Za jejich peníze bych možná přehodnotil svůj dosavadní postoj a přijal pracovní hovor třeba i na Marsu)

Bohužel, po nepřijatém hovoru se ozve pocit zodpovědnosti. Co kolega asi mohl chtít? Třeba to bylo něco důležitého. Počáteční dobrý pocit z toho, že máte své pevné zásady, kterých se hodláte držet za každých okolností, brzy vystřídá jiná emoce, respektive obava: no jo, ale jak zdůvodním kolegům, že jsem jim odmítal brát hovory? A i když si pořád říkáte, že není vaší povinností o dovolené pracovat, stejně tušíte, že vás po návratu do práce čekají výčitky od kolegů, které přijdou dřív, než stačíte dosednout do vaší židle za počítačem.

A co říká zákon? Tohle: na dovolené nejste povinni přijímat služební hovory ani odpovídat na služební maily. Zákoník práce sice nezakazuje zaměstnavatelům kontaktovat zaměstnance mimo pracovní dobu, ale zároveň nestanovuje povinnost zaměstnancům na tyto hovory reagovat. Navíc vaše soukromé číslo je osobním údajem a zaměstnavatel nemá právo vás na něj kontaktovat bez vašeho souhlasu.

Ale stejně: jestli ty dřívější, doslova prehistorické doby letních dovolených bez mobilů a internetu nebývaly lepší? A jak to máte vy? Vyřizujete služební hovory na pláži a nebo jste v tomto stejně zatvrzelí jako já? Pochlubit se můžete v anketě nebo v diskuzi.

Anketa

Reagujete na pracovní telefony a maily v době dovolené?
ano, vždy
0 %
ano, občas
0 %
zásadně ne
0 %
Celkem hlasovalo 0 čtenářů.

Zdroje:

https://www.mojelekarna.cz/magazin/2020/leden-unor/jak-nas-ovlivnuje-zavislost-na-mobilu-a-socialnich-sitich

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz