Článek
Je to škoda, protože jejich pozornosti tak ujdou velice zajímavé budovy, které se nacházejí už mimo centrum města. O dvou z nich pojednává tento článek.
Tou první budovou, velice známou mezi Brňany, je budova Tivoli. Secesní honosná budova uzavírá celou jednou stranu trojúhelníkového Konečného náměstí. Návštěvník se k ní dostane z Mendlova náměstí po ulici Úvoz, anebo z Moravského náměstí po ulici Veveří. (MAPY.CZ)
Prvním názvem Konečného náměstí bylo v roce 1910 Am Tivoli (Na Tivoli), snad i podle dříve zde stojícího hostince Tivoli. Velice výpravné náměstí je jedinečné architektonickou čistotou budov, které ho obklopují. Všechny secesní nájemní domy od stavitele F. Pawlů vznikly počátkem 20. století (1899-1900). Říká se, že při jeho návrhu se stavitel Pawlů inspiroval těmi nejkrásnějšími stavbami tehdejší Vídně.
Franz Pawlů (1834-1922) byl významný brněnský stavitel, který za svého života postavil více než 100 domů. Ty se výrazně podílí na současné tváři Brna. Pro jeho dekorativní styl jsou charakteristické rostlinné a figurální motivy. Byl odvážným stavitelem, architektem a designérem. Obdržel záslužný řád císaře Františka Josefa I. a Rytířský řád sv. Řehoře.
Nejkrásnějším domem na náměstí je bezesporu budova Tivoli, o které se málo ví, že její mohutné postranní věžičky byly dostavěny až později. Stejný stavitel postavil o dva roky dříve v Brně další velmi známou budovu - Dům U tří kohoutů na Masarykově ulici (1897), která nese secesně novobarokní rysy.
Záhadou je, proč dům Tivoli dostal právě tohle jméno. V Itálii leží v Prenestinských horách stejnojmenné město (se známými vodopády a Hadriánovou vilou), podle kterého se pojmenovávaly zábavní parky v zemích celé Evropy. I ve švédštině Tivoli znamená cosi jako houpačky nebo lunapark. Zdá se, že místo samotné muselo souviset s nějakým druhem zábavy. Možná byl ale k pojmenování jiný důvod, a bude ho znát některý ze čtenářů tohoto článku.
Protože skutečně se nabízí i jiné vysvětlení: poblíž italského města Tivoli se nachází prastará mariánská svatyně Madonna della Mentorella, kde je uctívána Maria jako „Matka milostí“. Název Tivoli je často zmiňován i v serveru zaměřeném na znojemskou rotundu sv. Kateřiny, v sekci „ikonografie“. Znojemskou rotundu jsem tu zmínil ve článku „Vstup za nestydaté peníze: Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě“.
Druhou velice zajímavou budovou je polyfunkční nájemní dům č.5 na Kotlářské ulici. Stojí asi 200 m od budovy Tivoli.
Dům byl navržen architektem Vladimírem Fischerem a postaven stavitelem Josefa Müllerem. Jde o významnou stavbu z počátku 20. století. Průčelí domu je evidováno jako nemovitá kulturní památka. Dům má dokonce své vlastní webové stránky
Článek začal zmínkou o náměstí Svobody a Zelném trhu. I na nich ale může návštěvník Brna objevit architektonické skvosty. Například na „Svoboďáku“ litinovou perlu mezi brněnskými paláci - Kleinův palác a nebo na Zelňáku budovu divadla Husa na provázku, která podle pověstí ve svých hlubokých sklepech skrývá děsivé tajemství. No a kdo sám sebe řadí mezi opravdové fajnšmekry architektury, nesmí si nechat ujít návštěvu světového unikátu - vilu Tugendhat, která leží v městské části Černá Pole.
Anketa
Zdroje:
Brnenskydenik.cz
iDnes.cz
Památkový katalog.cz https://www.pamatkovykatalog.cz/najemni-dum-frantiska-pawlu-1259483
Wikipedia
Konečného náměstí https://cs.wikipedia.org/wiki/Kone%C4%8Dn%C3%A9ho_n%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD