Hlavní obsah
Zdraví

Vadí mléko v kávě, nebo už samotná káva?

Foto: shixugang, via Wikimedia Commons, Public domain

Káva, nápoj, bez kterého si mnozí nedovedou představit vkročení do nového dne

Jen málokdo z dospělých si nedá během dne alespoň jeden šálek kávy. Mnozí z nás vypijí přes den šálky tři. Najdou se však i rekordmani, kteří si dopřejí šálků deset, jenže to pak už jde o zdraví.

Článek

Poslední roky se často vedou diskuze, zda mléko v kávě může nějak vadit lidskému organismu. Mnohem důležitější je ale to, jak na něj káva působí sama o sobě. Že díky kofeinu povzbudivě, to víme všichni. Ale asi o poznání méně lidí ví, že káva patří mezi nápoje, které způsobují překyselení organismu.

V našem těle by měla být pokud možno rovnováha mezi zásadami a kyselinami. Jakmile se tato rovnováha naruší, například ve prospěch kyselin, výsledkem mohou být různé kožní problémy, vypadávání vlasů, praskliny na nehtech, pálení žáhy, ale i deprese a různé křeče.

To, že káva podporuje tvorbu kyselin v těle, není ta nejhorší zpráva. Káva bohužel obsahuje akrylamid, který je znám jako potenciálně karcinogenní látka. Akrylamid vzniká už při teplotách nad 100 °C a to hlavně během pražení, pečení, smažení a grilování, ale i přípravy jídla v mikrovlnné troubě. Karcinogen byl zařazen do skupiny 2A. Jestli vás to uklidní, ve stejné skupině se nachází i „popíjení nápojů nad 65°C“ nebo „práce v noci“.

Karcinogeny jsou dle IARC zařazeny do čtyř kategorií, prokazatelně karcinogenní látky jsou ve skupině 1. Naopak ty téměř neškodné ve skupině 4. No a jak je to s výší této potenciálně rakovinotvorné látky v kávě?

Pražená káva obsahuje přibližně 400 µg/kg akrylamidu. (µg = mikrogram). Pro člověka je zdraví ohrožující dávka 16 µg/kg tělesné hmotnosti/den. Přepočteno na hmotnost člověka: průměrně vážící jedinec kolem 70 kg je ohrožen již dávkou 1 120 µg / den. Abyste takovou dávku do sebe dostali, museli byste vypít asi 20 šálků kávy denně.

Nejvyšší množství karcinogenní látky obsahuje káva pražená na tmavé pražení. Pro pijany kávy jedna důležitá zpráva: při konzumaci 1 litru kávy denně se může zvýšit průměrný příjem akrylamidu o téměř 100 %.

„Dobrou zprávou“ je, že množství akrylamidu v kávě je výrazně nižší než v jiných potravinách, například v oblíbených smažených brambůrcích a hranolcích, ale i sušenkách.

Ale vraťme se k otázce v titulku článku. Vadí v kávě mléko nebo smetana?

Mléko a káva tvoří nerozlučnou dvojici minimálně jedno století. Mléko v kávě by nemělo vadit, pokud netrpíte na intoleranci laktózy - alergií na bílkovinu z kravského mléka. Vědecky nebyla u zdravých jedinců prokázána žádná souvislost mezi pitím kávy s mlékem a trávicími obtížemi.

Anketa

Kolik šálků kávy denně si dopřáváte?
žádný
7,1 %
jeden
21,4 %
dva až tři
67,9 %
čtyři až pět
3,6 %
šest až deset
0 %
víc než deset
0 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 28 čtenářů.

Zdroje:

wikipedie

novinky.cz https://www.novinky.cz/clanek/zdravi-tri-salky-kavy-ci-caje-denne-vyznamne-snizuji-riziko-cukrovky-a-onemocneni-srdce-40493232

https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-ktera-kava-je-zdravejsi-svetle-nebo-tmave-prazena-40455922

denik.cz https://www.denik.cz/zdravi/kava-mleko-skodlivost.html

plzen.rozhlas.cz https://plzen.rozhlas.cz/vypecene-nebezpeci-v-hranolkach-a-chipsech-vite-o-akrylamidu-6718052

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz