Článek
Poslední roky se často vedou diskuze, zda mléko v kávě může nějak vadit lidskému organismu. Mnohem důležitější je ale to, jak na něj káva působí sama o sobě. Že díky kofeinu povzbudivě, to víme všichni. Ale asi o poznání méně lidí ví, že káva je velmi kyselinotvorná, což nemusí být dobře.
V našem těle by měla být pokud možno rovnováha mezi zásadami a kyselinami. Jakmile se tato rovnováha naruší, například ve prospěch kyselin, výsledkem mohou být různé kožní problémy, pálení žáhy, ale i deprese a různé křeče. Pokud tedy trpíte na překyselení organismu, a máte jeden z výše uvedených projevů, měli byste se pití kávy rozhodně vyhnout.
To, že káva podporuje tvorbu kyselin v těle, není ta nejhorší zpráva. Káva bohužel obsahuje akrylamid, který je znám jako potenciálně karcinogenní látka. Vzhledem ke svým neurotoxickým a potenciálně karcinogenním účinkům představuje zdravotní riziko pro člověka. Akrylamid vzniká už při teplotách nad 100 °C a to hlavně během pražení, pečení, smažení a grilování, ale i přípravy jídla v mikrovlnné troubě.
Karcinogen byl zařazen do skupiny 2A. Jestli vás to uklidní, ve stejné skupině se nachází i „popíjení nápojů nad 65°C“ nebo „práce v noci“. Pití nápojů s teplotou nad 65° totiž výrazně poškozuje jícen a může vést ke vzniku rakoviny jícnu.
Karcinogeny jsou dle IARC zařazeny do čtyř kategorií, prokazatelně karcinogenní látky jsou ve skupině 1. Naopak ty téměř neškodné ve skupině 4. No a jak je to s výší této potenciálně rakovinotvorné látky v kávě?
Pražená káva obsahuje přibližně 400 µg/kg akrylamidu. (µg = mikrogram)
Kávovina z obilovin má okolo 500 µg/kg. Absolutním vítězem pro vznik rakoviny je pak kávovina z čekanky, která může obsahovat až 4000 µg/kg ! Přesto je čekanková káva velice populární, protože díky svému diuretickému účinku pomáhá tělu zbavovat se přebytečné vody a vede k rychlejším úbytkům váhy. Zvlášť velký pozor byste si měli dávat při konzumaci kávy pražené na tmavé pražení. Obsahuje nejvyšší množství karcinogenní látky.
Dobrou zprávou je, že množství akrylamidu v kávě je výrazně nižší než v jiných potravinách, jako například u nás oblíbených smažených brambůrcích a hranolcích, ale i tolik rozšířených sušenkách.
Pro člověka je zdraví ohrožující dávka 16 µg/kg tělesné hmotnosti/den. Bramborové lupínky obsahují 980 µg /kg, hranolky 410 µg /kg a pečený chléb 160 µg /kg potraviny. Přepočteno na hmotnost člověka: průměrně vážící jedinec kolem 70 kg je ohrožen již dávkou 1 120 µg / den (to je něco víc, než právě 1 kg bramborových lupínků!)
Pro pijany kávy jedna důležitá zpráva: při konzumaci 1 litru kávy denně se může zvýšit průměrný příjem akrylamidu o téměř 100 %. Pokud jste se při čtení této zprávy rozrušili, doporučuji vám zapálit si ke kávě rychle jedno cigárko. Nebo rovnou raději dvě. Vaše zdraví se tím už stejně nezhorší.
Ale vraťme se k otázce v titulku článku. Vadí v kávě mléko nebo smetana?
Mléko a káva tvoří nerozlučnou dvojici minimálně jedno století. Mléko v kávě by nemělo vadit, pokud netrpíte na intoleranci laktózy - alergií na bílkovinu z kravského mléka. Vědecky nebyla u zdravých jedinců prokázána žádná souvislost mezi pitím kávy s mlékem a trávicími obtížemi.
Anketa
Zdroje:
wikipedie
iDnes Karconogenní akrylamid
novinky.cz https://www.novinky.cz/clanek/zdravi-tri-salky-kavy-ci-caje-denne-vyznamne-snizuji-riziko-cukrovky-a-onemocneni-srdce-40493232
https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-ktera-kava-je-zdravejsi-svetle-nebo-tmave-prazena-40455922
denik.cz https://www.denik.cz/zdravi/kava-mleko-skodlivost.html
plzen.rozhlas.cz https://plzen.rozhlas.cz/vypecene-nebezpeci-v-hranolkach-a-chipsech-vite-o-akrylamidu-6718052