Hlavní obsah
Lidé a společnost

Lavička Petra Bezruče v Židlochovících připomíná jeho verše. Nechybí ani:„náš vrah, vévoda Gero“

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

Volně přístupná zámecká obora v Židlochovicích. Lavička Petra Bezruče uprostřed snímku

Petr Bezruč - stejně jako náš první prezident „Osvoboditel“ - rád jezdíval do Židlochovic u Brna. Zde mu básník věnoval své verše, které zdobí po něm pojmenovanou lavičku v zámecké oboře.

Článek

Jeden z největších básníků Moravy a Slezska se narodil v Opavě roku 1867. V šesti letech se stěhuje s rodiči do Brna, kde absolvuje Slovanské gymnázium. Po maturitě z důvodu špatné rodinné finanční situace nedokončuje studia na filosofii v Praze, a vrací se do Brna (1888).

V Brně pracuje na hlavní poště u vlakového nádraží, ale po třech letech je přeložen na poštu do Místku. Po dalších dvou letech se opět vrací do moravské metropole (1893). Na poště zůstává až do výslužby v roce 1928. Poté odchází do Kostelce na Hané, kde vede život samotáře. V roce 1945 je jmenován národním umělcem. Zemřel v Olomouci, v úctihodném věku 91 let.

Protože ve svém dílu - především baladách, ve kterých je slyšet jeho zklamání z veřejných poměrů v buržoazním státě - vystupuje proti národnostnímu útisku na Ostravsku, a vyzývá v něm často k odboji, psal svá díla raději pod pseudonymem, jeho občanské jméno bylo Vladimír Vašek.

Petr Bezruč ve chvílích svého volna rád jezdil vlakem, kterým jako státní zaměstnanec mohl cestovat zdarma na výlety do okolí Brna. Jedním z nejčastějších cílů jeho výprav byla zámecká obora v Židlochovicích, kde je dodnes k vidění lavička na které rád sedával. Je situovaná tak, aby z ní bylo dobře vidět do oken průčelí zámku, a tak lze jen tušit, za jakých pohnutek vznikaly jeho balady, když viděl tančící siluety bavící se šlechty v osvětlených oknech, a ve své mysli srovnával její život s nelehkým životem nejnižších sociálních vrstev.

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

zámecká obora v Židlochovicích

Na lavičce je cedulka s jeho verši, které věnoval prezidentu Masarykovi. (Prezident jezdíval do Židlochovic na lov zvěře, a pokaždé se zastavoval v klášteře Benediktinů v nedalekém Rajhradě, kde působil jeho někdejší spolužák). Do pár slok neopomněl Bezruč vložit slova „… náš vrah, vévoda Gero“. Ten chlapík mu pěkně musel ležet v žaludku!

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

bronzová cedulka na lavičce Petra Bezruče v zámecké oboře

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

zámecká obora v Židlochovicích

Víte, že vévoda Gero je ve skutečnosti Fridrich Maria Albrecht von Habsburk-Lotringen (narodil se v Židlochovicích roku 1856 a na začátku první světové války byl vrchním velitelem rakousko-uherské armády), který se stal bouřlivému slezskému básníkovi jenom vítaným podobenstvím?

Anketa

Myslel jsem, že v=voda Gero
je smyšlená postava
0 %
je reálná postava
100 %
věděl jsem, že jde o Bedřicha Habsburského
0 %
Celkem hlasoval 1 čtenář.

Zdroje:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096110580-markyz-gero-postrach-slezskeho-lidu/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz