Hlavní obsah
Lidé a společnost

Z brněnských pověstí: Šemberova smlouva

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

Pán Šembera a jeho smlouva s minority. Kdo byl Jan Šembera z Boskovic? Šlechtic, ale prý i vrah.

Tatínek pana Šembery z Boskovic, pan Václav z Boskovic a také maminka Marie, pozvali k sobě otce kvardiána bratří minoritů brněnských, aby s ním uzavřeli společnou smlouvu.

Článek

V ní bylo uvedeno, že bude-li v tom vůle Boží a oni zůstanou bezdětní a také tak i zemřou, že veškerý jejich majetek připadne klášteru pro spasení duší jejich i předků.
Minorité chovali tuto smlouvu ve veliké pečlivosti v železné truhlici v refektáři, a těšili se, že se jim jednou dostane velkých hmotných statků. Ale přišla komplikace - nečekaně se narodil nový dědic. Byl to pan Jan Šembera z Boskovic, od mala človíček čiperný, takže úmluva boskovských s minority se ukázala neplatnou.

Šembera prospíval v rytířských ctnostech, zvelebil se na těle i duchu, a když se rozžehnal s rodiči odcházejícími na onen svět skrze kryptu minoritskou, ujal se jako jediný potomek rodového šlechtického majetku. Byla tu však věc, která mu značně kalila náladu; že nebude-li mít on sám mužského potomka, bude platit staré ujednání jeho rodičů, a že po vymření Boskoviců připadne jejich majetek minoritům brněnským.

Proto pozval jednoho podzimu, posledního v jeho životě, kvardiána i s některými staršími bratry k sobě. Ti se dostavili do domu Šemberova. Urozený rytíř seděl u okna nad pánví uhlí a hřál si kolena. Kvardiánovi byla přistavěna židle a přineseno malé občerstvení. Šembera požádal představeného kláštera od sv. Janů, aby mu dal k nahlédnutí zápis sepsaný jeho nezapomenutelnými rodiči.

Kvardián (= Představený řeholního domu) vyňal z pouzdra pečlivě svinutý list pergamenový a podal ho dobromyslně Šemberovi. Jakmile vzal Šembera papírovou rourku do ruky, sykl za ním plamen a zlověstně ozářil ponurou místnost. Kvardián s hrůzou poznal, že vzácná listina se na pánvi žhavého uhlí u nohou pana Šembery změnila v popel.

Brzy potom zemřel pan Šembera z Boskovic i kvardián minoritů. A rozneslo se po celém městě, že duch kvardiánův nemá pokoje a často vídán jest, jak pláče mezi pilíři chrámu svatojanského, a kdo chodí k půlnoci domů ulicí Měšťanskou (Jánskou), nezřídka uzří v hodinu dvanáctou, oře divého, černého, vyjíždějícího z domu Boskovského.

Z nozder toho přízračného koně šlehají plameny. Na koni sedí duch pana Šembery s očima světélkujícíma. A letí onen jezdec ulicí dolů k Brance na Kobližné, tu přeskočí a jako létavice se míhá přes Cejl, Husovice a Obřany i zapadá do temné díry ve skalách na kopci hádeckém, která se dodnes nazývá i s okolními bílými stěnami Šumberou.

Je tomu už dávno, co zbořili dům Boskovských v Brně v Janské ulici a postavili na jeho místě palác ze železa, betonu a skla, a nazvali jej řeckým písmenem prvým v abecedě „Alfa“.

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

pasáž Alfa na Jánské

Tolik jedna z brněnských pověstí. Víte, že pán Šembera měl přímo před svým domem v Brně zavraždit pána z Buchlova? Majetek ale důvodem nebyl. Za vším byly pouhé pomluvy.

Zdroje:

původně napsáno pro mojebrno.jecool.net

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz