Článek
U kostela svatého Jakuba sice existoval již od počátku XIII. století hřbitov, jeho kapacita ale s růstem města, tehdy sevřeného středověkými hradbami, brzy přestávala stačit. Proto se při pohřbívání přešlo na tzv. „výměnný systém pohřbívání“. Ten spočíval v tom, že po desíti, dvanácti letech se ostatky zemřelého vyzvedly ze země, poté byly uloženy do kostnice, a do původního hrobu byl uložen další zemřelý.
V roce 1789 byl v rámci josefínských reforem hřbitov u Jakuba z hygienických důvodů zrušen. Ze stejného důvodu byl zrušen i hřbitov v sousedství katedrály sv. Petra a Pavla. Kosti z těchto hřbitovů byly uloženy do kostnice u Jakuba. V kostnici se tak nachází ostatky více než 50 000 zemřelých. Jsou zde pochovány ostatky obětí středověkých morových ran, ale i ostatky obětí z doby obléhání Brna Švédy.
Někdy okolo roku 1747 za vlády Marie Terezie byla kostnice zcela zaplněna, a tak bylo vstupní schodiště z prostor kostela do podzemí uzavřeno velkou kamennou deskou s latinským nápisem. Časem se na existenci kostnice úplně zapomnělo, byť její klenby ležely necelé dva metry pod úrovní frekventované Rašínovy třídy.
K objevení kostnice došlo až v roce 2001, kdy se prováděly úpravy Jakubského náměstí a přilehlých ulic. V té souvislosti zde probíhal i archeologický průzkum. Pro veřejnost byla kostnice otevřena o jedenáct let později, v roce 2012. (MAPY.CZ)
Na horním snímku je odkryta jedna z vápenických pecí ze 13. století, která se časem stala hrobem několika lidí.
Při revitalizaci kostnice byly vytaženy a očištěny všechny ostatky, aby se zamezilo jejich postupnému rozpadu. Kromě kostí lze v kostnici spatřit také různé náhrobní kameny a staré mince. Kostnice, kterou najdete pod kostelem sv. Jakuba, je pietním místem s mystickou atmosférou a určitě stojí za to ji navštívit.
Otevírací doba a ceny vstupenek viz oficiální stránky kostnice
Anketa
Zdroje:
Závěrečná práce Bc. Barbora Roučková, DiS (MUNI) - Kostnice pod kostelem sv. Jakuba