Článek
Později byla královská kaple zasvěcena sv. Václavu. Ještě později se hovoří o kapli sv. Cyrila a Metoděje, nicméně na počátku 20. století se už hovoří o kapli řeholního řádu cisterciaček. Královská kaple často hostila Václava II. při jeho návštěvách Brna. V roce 1322 daroval kapli Jan Lucemburský Elišce Rejčce, která v té době byla natrvalo usazena v Brně se svým milencem - zemským hejtmanem - Jindřichem z Lipé.
Eliška tento dar záhy předala do vlastnictví nově založenému klášteru cisterciaček na Starém Brně. Tomu kaple patřila až do konce 18. století. Když byl klášter v roce 1782 zrušen (v rámci Josefínských reforem), kaple se přeměnila ve skladiště. V roce 1784 byla odsvěcena a její prostory využívalo vojsko až do roku 1902. Poté byla kaple využívána jako skladiště archiválií. V roce 1905 se městská rada rozhodla - přes protesty odborné veřejnosti a památkového úřadu ve Vídni - kapli zbourat.
Nejcennější architektonické památky (spíše fragmenty) pak byly uloženy do Městského muzea, a část z nich do Křížové chodby Nové radnice při Dominikánském klášteře. Fragmenty kaple lze nalézt v brněnském podzemí; v tzv. „Mincmistrovském sklepě“ na Dominikánském náměstí. Ten naleznete zde - mapy.cz
Ještě ve 30. letech 20. století se objevily snahy královskou kapli restaurovat na jiném místě, ale k tomu už nikdy nedošlo. Škoda, místo pro ni by se jistě našlo - nicméně jedno z mála vhodných, bývalá proluka domů na Mečové ulici, bylo později použito pro stavbu nového obchodního multifunkčního centra, které brněnští znají pod názvem „Velký Špalíček“.
Anketa
Zdroje:
https://nockostelu.cz/kostel/9042/
https://www.martinkoplik.cz/l/zmizele-brno-ii-kralovska-kaple/
https://www.muzeumbrna.cz/kralovska-kaple/t1237
https://www.rajce.idnes.cz/inka-mojebrno/album/krizova-chodba-na-nove-radnici-v-brne
původně napsáno pro web mojebrno.jecool.net
fotografie použity z informačních tabulí