Hlavní obsah
Věda

Zklamaný Edison: LED světla odsoudila moji žárovku k zapomnění

Foto: Jindřich Bíža

Klasickým žárovkám odzvonilo, nahradila je technologie LED. Kdo stál za jejím vývojem?

Jméno Thomase Alvy Edisona, vynálezce klasické tepelné žárovky, zná každý. Ale vědce, kteří stáli za vývojem svítidel LED, málokdo. Tímto článkem bych chtěl proto přispět k popularizaci jejich jmen.

Článek

Na začátek trocha historie vývoje klasické žárovky.

Edisonova první žárovka vydržela svítit téměř 14 hodin. Stalo se tak 21. října 1879. Tato žárovka měla vlákno z proužku platiny. Později Edison platinu nahradil uhlíkovým vláknem.

Edisonovu žárovku s uhlíkovým vláknem technicky významně posunul vynálezce William David Coolidge, když v roce 1908 uhlíkové vlákno nahradil wolframem. Až tento pokrok, který dal žárovkám mnohem vyšší životnost, umožnil začít s jejich výrobou pro standardní použití v uzavřených nebo venkovních prostorách. Klasická skleněná žárovka s wolframovým vláknem je tu s námi dodnes, i když jí kvůli LED světlům pomalu ale jistě „zvoní hrana“.

Foto: Pixabay

Tepelná žárovka, kterou vynalezl T. A. Edison

Žárovka, se kterou přišel Edison a vylepšil ji Coolidge, měla totiž od začátku jednu podstatnou vadu na kráse: téměř 90% energie, kterou potřebovala pro svícení, se přeměňovalo (ztrácelo) v teplo. Bylo tedy jasné, že klasické žárovky budou muset být nahrazeny něčím jiným. Něčím, co víc svítí, a méně hřeje.

Z historie vývoje svítících diod.

Možná se tomu někdo podiví, ale faktem je, že se už v roce 1907 zabýval britský výzkumník Henry Joseph Round podivuhodným jevem elektroluminiscence. Jde o přímou přeměnu elektrické energie na světlo, která nastane, když elektrický proud prochází speciálním materiálem, tzv. „luminoforem“.

V roce 1962 na něj navázal americký inženýr Nick Holonyak Jr., který v té době pracoval v laboratořích společnosti General Electric, když vyvinul jako první na světě LED diodu (Light Emitting Diodes), která vyzařovala viditelné červené světlo.

Jenže až teprve vynález modré LED v roce 1990 odstartoval širší možnosti pro používání technologie LED tím, že umožnil vznik bílého světla. Za vynálezem stála trojice japonských vědců: Isamu Akasaki, Hiroshi Amano a Shuji Nakamura. To oni byli na počátku revoluce v oblasti osvětlení.

Foto: Jindřich Bíža

LED mají různé možnosti použití, jsou v baterkách, čelovkách, blikačkách …

Co by vynálezu trojice Japonců asi řekl slavný Edison?

Edison, který zemřel v 84 letech v roce 1931, samozřejmě nemohl mít přímé znalosti o vývoji LED (světelných diod), které začaly být známy až 30 let po jeho smrti. Kdyby se Edison mohl ocitnout v dnešní době, možná by řekl, že existence LED svítidel odsoudila jeho vynález - klasickou žárovku - k postupnému zapomenutí. Na druhou stranu, jako vědec by jistě uznal, že pokrok se nedá zastavit.

Edisonova první žárovka vydržela 14 hodin. Dnešní kvalitní modely LED žárovek mají životnost až 50 000 hodin. Speciální LED produkty potom až 100 0000 hodin. Zatímco tedy Edisonova žárovka vydržela zhruba půl dne, u kvalitní LED je to 4 167 dní, což je téměř 12 let. Navíc LED žárovky většinu dodané energie (70%) přemění na světlo, takže jsou zhruba 18× více účinnější než tradiční tepelné.

Z čeho by ale Edison byl jistě v šoku, tak z dnešních LED žárovek, které už umí měnit barvu i jas, a navíc jsou na dálkové ovládání. Ani při své největší fantazii by si to tenhle slavný vynálezce určitě neuměl představit. Jedno mu však nikdo nikdy už nevezme: byl prvním člověkem na světě, který lidem nabídl místo smolných loučí, svíček a petrolejových lamp elektrické světlo ze skleněné uzavřené baňky. (Pro přesnost: pokud tedy nepočítáme elektrické obloukové uhlíkové lampy, které byly vyvinuty v první polovině 19. století. Na jejich vývoji u nás nejvíce pracoval známý František Křižík.)

Jenže zase pouze díky pětici vědců (a jejich týmů) zabývajících se vývojem LED, se dnes můžeme dívat na displeje počítačů, mobilů, nebo televizní obrazovky. S LED si můžeme doma svítit, máme je v kapesních baterkách, nebo jako svítidla na kole. Jsou jimi osazovány světlomety aut, a najdeme je dokonce i v projektorech. Svítí nám večer na ulicích, na reklamních panelech, a v tento čas můžeme světelné řetězy tvořené LED diodami obdivovat jako vánoční výzdobu na mnoha domech po celé zemi.

Světelné řetězy z LED často berou energii z malých autonomních solárních panelů. I historie vývoje solárních panelů je velice zajímavá, ale o nich zase někdy jindy.

Anketa

Svítíte doma úspornými LED žárovkami?
Ano, výhradně
61,1 %
Používám LED i klasické
35,2 %
Svítím si jen klasickými
3,7 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 193 čtenářů.

Anketa

Líbí se vám články s technickým námětem?
ano
92,4 %
spíš ano
5,3 %
spíš ne
0,8 %
ne
1,5 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 131 čtenářů.

Zdroje:

WIKIPEDIA

Historie LED diody - LEDsviti.cz
https://www.ledsviti.cz/blog/historie-led-diody/

Historie a zajímavosti o LED osvětlení | Svět svítidel
https://www.svet-svitidel.cz/clanky/historie-a-zajimavosti-o-led-osvetleni/

Historie LED světel: Od prvních pokusů k revoluci v osvětlení
https://www.az-led.cz/a/historie-led-svetel-od-prvnich-pokusu-k-revoluci-v-osvetleni

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz