Článek
Je obecně známé, že Brnem protékají dvě řeky - mohutnější Svratka a její útlejší „sestřička“ Svitava. Proč sestřičky? Protože obě řeky jsou zakomponovány do městského znaku formou pravidelně se střídajících bílých a červených pruhů.
Z mimobrněnských málokdo ví, že Brnem protéká ještě další řeka, která je mezi obyvateli moravské metropole stejně známá, jako Botič mezi Pražany. Řeč je o „zmizelé říčce“ Ponávce, která ještě v polovině 20. století dokázala v centru Brna dělat pořádnou neplechu.
Kde přesně Ponávka pramení se neví, prý má pramenů víc, někde v lesích pod Vranovem u Brna. Odtud protéká pod stráněmi Zamilovaného hájku od Řečkovic směrem ke Králově poli, kde je svedena do podzemní šachty. Tou dnes teče v několikakilometrovém úseku štoly „C1“ pod sídlištěm Lesná a na povrch se vydere až u svitavského náhodu u cacovického ostrova v Brně Obřanech.
Do roku 1993 ale protékala zatrubněným původním korytem (tzv. „kmenovou stokou C“) městským parkem Lužánky a od něj směřovala téměř k samotnému středu města k dnešní ulici Milady Horákové. Tam také na ní býval poslední z městských rybníků - Hutterův rybník, na jeho místě je dnes městský park (náměstí 28. října).
Vody Ponávky se občas při jarním tání a nebo po prudkých letních bouřích dostávaly kanalizací na povrch, a způsobovaly značné škody. Nostalgie a vůně po ztracených časech je někdy natolik silná, že Brňané po Ponávce pojmenovali nejen některé ulice (i celou městskou čtvrť), ale dokonce si udělali její malou repliku přímo v lužáneckém parku.

lávka přes umělé koryto říčky Ponávky
Na Ponávce a navazujícím starém Svitavském náhonu proběhla revitalizace v rámci projektu REURIS za pomoci fondů Evropské unie. Jejím cílem bylo, aby se Stará Ponávka stala opět cenným a respektovaným vodním prvkem, který do městského prostředí přináší přírodu a život vázaný na vodní živel, přitahuje pozornost kolemjdoucích, poskytuje pohodu a vybízí k zastavení a odpočinku.


Fotogalerie záplav na Ponávce v centru Brna v letech 1950-1952
Anketa
Zdroje: