Hlavní obsah
Názory a úvahy

Další blamáž na obzoru? Dobrá rada policii

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Kdo by měl vrátit státu 100 milionů, které Babišově pekárně poskytlo Ministerstvo průmyslu a obchodu v únoru 2017.

Článek

Podle informace České televize Policie zajistila majetek Pekárny Zelená louka za sto milionů z 29.10.2024

Policie zajistila pět nemovitostí Pekárny Zelená louka skoro za 98,5 milionu korun, vyplývá z usnesení Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), které má Česká televize k dispozici. Pekárna spadající pod firmu Penam ze skupiny Agrofert čelí obvinění z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU. Firma žádala o stomilionovou dotaci na inovační výrobní linku, získala ji v roce 2018. Agrofert uvedl, že postupoval podle zákona.

Ve zprávě je obvinění dále konkretizováno:

Dotace na sto milionů

Penam získal dotaci v plné výši v roce 2018 od ministerstva průmyslu a obchodu. Evropská komise ale provedla audit, a nakonec odmítla peníze proplatit. Nesouhlasila totiž, že se jedná o inovativní projekt, který by splňoval podmínky.

Podle evropských auditorů se projekt zaměřoval na produkt, který se v rámci holdingu Agrofert už vyráběl. Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který holding vložil do svěřenských fondů, se tehdy vyjádřil, že na unikátnosti linky trvá. V roce 2022 pak ministerstvo informovalo, že Penamu stomilionovou dotaci odebere.

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej v pátek uvedl, že obvinění měli v žádosti o dotaci zamlčet důležité údaje a uvést nepravdivé informace. Podle policie tak postupovali v rozporu se zákonem a s pravidly dotačního řízení a způsobili Česku škodu v hodnotě sto milionů korun. V případě odsouzení hrozí obviněným fyzickým osobám až deset let vězení. Konkrétní jména obviněných lidí ani firmy Ibehej neupřesnil. Podle mluvčího Agrofertu Pavla Heřmanovského se postupovalo v souladu se zákonem.

Vřele doporučuji policii, aby dříve, než se vydá na cestu, na jejímž konci bude neodvratně další policejní blamáž (po Čapáku), si pozorně přečetla zprávu auditorů Evropské komise z května 2019, která audit poskytnutí dotace 100 milionů Pekárně Zelená louka podrobně rozebírá a o níž jsem psal podrobně v blogu

V blogu připomínám, že audit uvádí devět dotací, jejichž poskytnutí považují auditoři za neoprávněné a doporučují na ně uplatnit 100procentní korekci v celkové hodnotě 285 milionů Kč. U všech devíti dotací shledali porušení pravidel posuzovaní žádostí. Jsou mezi nimi 4 velké dotace za celkem 272 milionů a na prvním místě z hlediska výše dotace je právě Pekárna Zelená louka, jíž dotaci ve výši 100 milionů na linku pro inovovaný toastový chléb udělilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, Řídící orgán Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, v době, kdy byl ministrem Jan Mládek (ČSSD). U všech těchto dotací auditoři velmi podrobně popisují hrubé porušení pravidel posuzování a přidělování dotací a na závěr konstatují, že jde o „kritické“ pochybení Řídícího orgánu, což znamená, že „Je třeba provést nápravná opatření, která se zaměří na závažné nesrovnalosti (mj. nesrovnalosti systémové povahy), které mají velký finanční dopad.“

Konkrétně na stranách 44 až 48 citované zprávy auditorů je nález (Finding 15) týkající se dotace pro Pekárnu Zelená louka, již auditoři označili za „nezpůsobilou“. Veškerá kritika je přitom adresována Řídícímu orgánu, v auditu není ani slovo o tom, že by žadatel uváděl nepravdivé informace. Jako hlavní nedostatky postupu Řídícího orgánu, tedy MPO, které „podkopávají transparentnost a férovost procesu výběru“ dotčené dotace auditoři uvedli.

  • Nedostatečná auditní stopa a nedodržování vnitřních procedur ve vztahu k vnitřním posuzovatelům a vnějším expertům.
  • Hodnocení a bodování hodnotiteli nebylo správně provedeno a odůvodněno.
  • Nedostatečná auditní stopa o zasedáních výběrových komisí.

Přitom „auditní stopou“ (Audit Trail v angličtině) se rozumí Viditelná stopa důkazů umožňující vysledovat informace obsažené ve výkazech nebo zprávách zpět k původnímu vstupnímu zdroji.“

Auditoři proto žádají Řídící orgán:

a) opravit nezpůsobilé výdaje pro tuto dotaci a zrušili příspěvek z veřejných zdrojů,

b) zajistit, že proces hodnocení poskytne robustní svědectví dokazující plné dodržování výběrových kritérií poskytnutými grantovými žádostmi. Pokud neexistuje dostatečné svědectví, že žádost kritéria splňuje, žadatel má být vyzván k doplnění informací. Pokud ani doplněné informace o žádosti nejsou v souladu s výběrovými kritérii, žádost by měla být zamítnuta.

Auditoři tedy zcela zjevně a jednoznačně činí za neoprávněné poskytnutí dotace zodpovědný Řídící orgán OP PIK, tedy MPO. Pokud má tedy někdo tyto neoprávněně poskytnuté dotace vrátit, měl by to být logicky ten, kdo je za to zodpovědný, tedy Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Toto by si měli policejní komisaři uvědomit předtím, než se vydají do Pekárny.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz