Článek
Tak zní zpráva, která nedávno proletěla školní skupinou jako vichr. Učitel dějepisu, zmítán pocity mezi rezignací a lehkým zoufalstvím, popisuje, jak byl při hodině o křížových výpravách doveden k myšlenkovým závitům, které jen těžko vstřebával. Když se totiž zcela smířeně zeptal, kdo byl Richard Lví srdce, očekával sice pár prázdných pohledů, ale následná reakce jej připravila o zbytek iluzí. V polovině třídy zaznělo tiché, až zničující: „Kdo?“
Přes tyto „drobné potíže“ s křížovými výpravami a jejich postavami však učitel odhodlaně pokračoval, až do chvíle, kdy zmínil jméno Robina Hooda. Oči dětí jen mrkaly v nezměrné prázdnotě. Z těch, kteří přece jen něco málo věděli, ani jeden netušil, kdo tento legendární zbojník byl a co vlastně dělal. A tak učitel, místo aby zanechal svého pedagogického úsilí na prahu této historické mlhy, se obrátil na rodiče s prosbou, aby dětem poskytli nezbytný kulturní nárazníček. Co tedy následovalo?
Dějepisné minimum: Co všechno už zapomínáme?
Pravda, nemusíme se stydět, že někteří hrdinové, byť ikonické figury jako Richard Lví srdce či Robin Hood, nám z paměti lehce vyprchali. Každá generace má přece jen své ikony a svoje hrdiny. Někoho, kdo stojí v záři reflektorů, a někoho, kdo se schovává v stínu. Ale přesto, Robin Hood? Ten chlapík, který bohatým bral a chudým dával? To už vážně děti neznají ani příběh muže, co v zeleném oblečku prchal před šerifem z Nottinghamu?
Pomůže film Kevina Costnera z roku 1991?
Právě toto je moment, kdy přichází na scénu rodiče a jejich encyklopedická zásoba DVD a Netflixu. Pan učitel v textu vtipně navrhuje, aby se situace napravila oblíbeným filmem „Robin Hood: Král zbojníků“ s Kevinem Costnerem, klasikou, která umí poutavě zabalit Robinův příběh i pro generaci dnešních dětí. Je to cesta sázky na emoce, vizuální styl a trochu dramatu. Tedy přesně to, co možná chybělo v těch školních lavicích, když Richard Lví srdce proklouzával mezi prsty mladé generaci.
Kde je chyba? Co dnešním dětem chybí v přehledu?
Ale jak se vůbec stalo, že jména jako Richard Lví srdce a Robin Hood znějí dětem jako postavy z exotického příběhu? Dá se to svést na přehlcenost informacemi, sociálními sítěmi, na to, že dnes už je to prostě „jiná doba“. Nebo snad za to můžeme částečně my, rodiče, kteří jim nevědomky filtrujeme svět? Ačkoliv je jistě pravda, že dnes děti vnímají svět jinak, přesto by základy kulturního dědictví neměly zůstat opomíjeny.
Návrat k historii skrze humor a příběh
Pokud jde o pokusy s „osvěžením“ historického přehledu, humor je stále jedním z nejsilnějších nástrojů, které mohou otevřít oči mladým posluchačům. Možná by stálo za to nejen pustit ten slavný film s Costnerem, ale také si s dětmi projít pár skutečných historických perliček. Richard Lví srdce, ten rytířský král a válečník, který se vydal na křížovou výpravu a ve své době inspiroval nejednoho zástupce literatury i filmu, by jim přece neměl být vzdálenější než současní komiksoví superhrdinové.
Výchova dnešních zbojníků a hrdinů
Robin Hood je příkladem hrdiny, který stojí za spravedlností. A možná je právě dnes, ve světě plném digitálních možností, potřeba ukázat dětem, že některé věci a hrdinové tu budou stále. Jako symbol, jako inspirace a jako příběh, který vypráví něco o lidském srdci. Je čas, aby děti znovu objevily Robina Hooda, který měl silný vliv na spravedlnost a čest už po staletí.
Takže rodiče, víte, co máte dělat. Až budete zítra večer hledat, na co se podívat, zkuste „Robina Hooda“. Třeba i s Costnerem, třeba i bez něj, ale hlavně s ním jako hrdinou.
Zdroje:
- Inspirací k napsání tohoto článku byla zpráva od pana učitele Jakuba Kotka. Třídního mého syna. Mnohokrát mu děkuji, že inspiruje nás oba.
- Můj syn, jehož chování ve škole mi neustále připomíná moje rošťárny.