Článek
Lákavých turistických cílů je u nás víc než dost a jen jedna abeceda na ně nejspíš stačit ani nebude. Hledejte tak inspiraci a nové úhly pohledu, jak krásu našeho vína a naší vinorodé krajiny poznávat.
Vinařská oblast Čechy je možná méně známá než ta na jižní Moravě, i ta má ale svá významná vinařská centra. Těmi jsou Litoměřice a Mělník. V Litoměřicích na hradě najdeme expozici českého vinařství Cesta za vínem, v Mělníku se zase každoročně koná největší vinobraní v Čechách.
Jižní Morava je protnutá několika naučnými vinařskými stezkami. Při procházce krajinou, nejčastěji mezi vinohrady, se o víně něco dozvíme prostřednictvím informačních cedulí a tabulek. A to pak můžeme zužitkovat hned v prvním sklepě při ochutnávání vín. Na výběr je třeba stezka Rulandského bílého v Uherském Hradišti, stezka krajem André v Hustopečích, vinařská naučná stezka kolem Mikulova nebo Valtic a mnohé další.
Jednou z nejoblíbenějších vinařských akcí jsou „otevřené sklepy“. Princip je jednoduchý, zpravidla jeden víkend otevře své sklepy větší počet vinařů v obci a návštěvníci a milovníci vína mohou po celý den chodit mezi těmito sklepy a ochutnávat vína. Nechybí samozřejmě doprovodný program a spoustu rozmanitých dobrot k zakousnutí. V dnešní době se taková akce (v různém provedení) koná alespoň jednou do roka téměř v každé vinařské obci na Moravě i v Čechách.
Pod P jednoznačně nesmí chybět Pálava. Ta má hned dva významy. Jednak je to chráněná krajinná oblast v okolí Mikulova, kde se skvěle daří vínu, a proto je posetá vinicemi. Podle ní pak dostala jméno i zde vyšlechtěná odrůda révy vinné, ze které se vyrábí stejnojmenné a velmi oblíbené víno s nezaměnitelným aroma.
Čím dál větší oblibu si získávají růžová vína. Moravská a česká růžová jsou svěží, lehká, ovocitá. Řadí se mezi absolutní světovou špičku, což dokazují i mnohé mezinárodní úspěchy. Věnováno je jim také během roku několik speciálních vinařských akcí. Při cestě za vínem bychom na ně určitě neměli zapomenout, v létě fantasticky osvěží například v podobě růžového vinného střiku.
Už více než 20 let je výkladní skříní moravského a českého vinařství Salon vín České republiky. Každý rok je vybrána kolekce 100 nejlepších vín, která je umístěna do veřejné degustační expozice ve sklepních prostorách zámku ve Valticích. Zde je pak možné celoročně, kromě ledna, tato vína ochutnávat.
Absolutním vítězem soutěže Vinařství roku 2023 se stalo Thaya vinařství. Kromě toho, že vyrábí skvělá vína, také v nedávné době dokončilo v obci Havraníky na Znojemsku moderní vinařský komplex, který stojí za návštěvu nejen kvůli vínu.
Na Velkopavlovicku se ve vinohradech nachází celá řada rozhleden. A jedna se zcela příhodně nazývá U Obrázku. Je 7 m vysoká a stojí na kopci nad obcí Starovičky.
Za hlavní město vína v ČR jsou považovány Valtice. Navštívit zde můžete degustační expozici Salonu vín, naučnou vinařskou stezku, Valtické podzemí, zámecký a křížový sklep, Vinařskou stodolu, expozici historických vinařských lisů nebo třeba Kolonádu na Rajstně. A to je jen zlomek toho, co s vínem ve Valticích zažít a podnikat.
Znojemská vinařská podoblast získala své jméno podle královského města Znojma, a to tak nesmí chybět pod písmenem Z. Kromě toho, že je město skvělým výchozím bodem pro cesty za vínem, každoročně se zde koná také jeden z největších a nejznámějších vinařských svátků u nás – Znojemské historické vinobraní.
Tak co, kolik písmen vinařské abecedy si již můžete odškrtnout?
Spousta různých tipů kam vyrazit za moravským a českým vínem najdete také v kalendáři akcí na webu Vína z Moravy, vína z Čech.