Článek
Osudná noc
Marilyn strávila poslední den svého života doma. Kolem sedmé večer ji navštívil její psychiatr, doktor Ralph Greenson, který ji měl pod dohledem kvůli jejímu psychickému stavu. Greenson požádal hospodyni Eunice Murrayovou, aby s Marilyn zůstala přes noc. Z domu odešel s pocitem, že je všechno v pořádku. Marilyn stav byl v posledních týdnech prý celkem stabilizovaný.
Kolem osmé večer telefonoval Marilyn její přítel, herec Peter Lawford, který byl švagrem prezidenta Johna F. Kennedyho. Během hovoru mu však připadala zvláštní, jakoby pod vlivem léků. Zněla ztraceně a nešťastně. Její poslední slova k němu byla mrazivá: „Řekni sbohem Pat, sbohem panu prezidentovi a taky řekni sbohem sám sobě, protože jsi skvělý chlap.“ Poté zavěsila. Lawford se pokoušel znovu Marilyn kontaktovat, ale bezúspěšně.
Lawford se obával nejhoršího a kontaktoval několik přátel, aby ověřili, zda je Marilyn v pořádku. Hospodyně Murrayová všechny uklidnila, že její paní spí a vše je v pořádku. Nicméně podle pitevní zprávy byla Marilyn v té době pravděpodobně již mrtvá.
Nález těla
Ráno, přibližně ve tři hodiny, si hospodyně Murrayová všimla, že v Marilynině ložnici stále svítí světlo a dveře jsou zamčené. Znepokojena zavolala doktoru Greensonovi, který ji instruoval, aby se pokusila dostat do pokoje. Murrayová tedy nahlédla oknem a spatřila Marilyn ležící na posteli tváří dolů, přikrytou prostěradlem a se sluchátkem v ruce. Greenson okamžitě přijel, rozbil okno a dostal se do ložnice. Bohužel už bylo pozdě. Marilyn Monroe byla mrtvá.
Dlouhé roky se věřilo, že Monroe zemřela ve své ložnici, kde byla nalezena svou hospodyní. Podle nejnovějších zjištění však může být skutečnost jiná. V dokumentu Tajemství Marilyn Monroe: Ztracené nahrávky režisérky Emmy Cooperové se odhalují nové informace, které mění pohled na osudnou noc. Finalista Pulitzerovy ceny Anthony Summers provedl tříleté vyšetřování, při kterém hovořil mimo jiné s Walterem Schaeferem, majitelem záchranné služby. Schaefer tvrdí, že když jeho posádka dorazila do domu Monroeové, herečka byla stále naživu. Bohužel, během převozu do nemocnice zemřela, a tak byla zpět převezena do svého domu, kde její tělo nakonec zůstalo nalezeno.
Ve 4:25 ráno byla přivolána losangeleská policie. To, co viděli, bylo velmi znepokojivé. Na nočním stolku leželo několik prázdných lahviček od léků, včetně jedné, která obsahovala 50 kapslí Nembutalu. Tyto léky byly Marilyn předepsány jen několik dní předtím a měly být užívány po jedné kapsli na noc.
Podle OFICIÁLNÍ VERZE
Když policie dorazila, bylo jasné, že Marilyn už několik hodin nežije. Pitva odhalila, že zemřela někdy mezi půl devátou a půl jedenáctou večer. Příčina smrti? Předávkování barbituráty.
Pitva a závěry
Pitva neodhalila žádné známky cizího zavinění. Nebyly nalezeny žádné modřiny ani škrábance, které by mohly naznačovat násilí. Pitva také ukázala, že obrovské množství barbiturátů, které Marilyn požila, muselo být užito najednou, nebo v krátkém časovém úseku. Přestože nenechala žádný dopis na rozloučenou, vyšetřovatelé usoudili, že její smrt byla sebevražda.
Policejní šéf Daryl F. Gates prohlásil: „Spáchala sebevraždu barbituráty, taková je skutečnost a není na tom nic zvláštního kromě toho, že to byla Marilyn Monroe. Není to hezký příběh. Je to velmi tragické.“
Neutuchající teorie
Navzdory oficiálním závěrům začaly po smrti Marilyn Monroe kolovat různé konspirační teorie. Mnozí nevěřili, že by Marilyn spáchala sebevraždu. Její údajné vztahy s prezidentem Johnem F. Kennedym a jeho bratrem Robertem Kennedym se staly ústředním bodem mnoha teorií.
Jedna z nejznámějších teorií tvrdí, že Marilyn byla zavražděna Robertem Kennedym, aby se zabránilo skandálu. Tato teorie byla poprvé zveřejněna v roce 1964 pravicovým novinářem Frankem A. Capellem. Podle něj byl Robert Kennedy s Marilyn v romantickém vztahu, což je potvrzeno, ale když se jejich vztah stal příliš silným, rozhodl se ji raději odstranit, aby ochránil svoji kariéru.
Další teorie naznačují, že Marilyn věděla příliš mnoho o tajných aktivitách Kennedyových a byla zlikvidována, aby nemohla tyto informace zveřejnit. Někteří dokonce tvrdí, že její smrt byla zinscenována jako sebevražda, aby chránila reputaci Kennedyových.
Mezi další teorie patří tvrzení, že Marilyn byla zavražděna mafií, aby poškodila rodinu Kennedyových, nebo že její lékaři zinscenovali její smrt jako sebevraždu, aby se vyhnuli odpovědnosti za její smrt způsobenou léky na předpis.
Skandální fotografie
V roce 2019 odhalil Devik Wiener, syn slavného fotografa Leigha Wienera, že jeho otec se dostal do márnice, kde bylo uloženo tělo Marilyn Monroe, a pořídil několik skandálních fotografií. Leigh Wiener údajně podplatil pracovníky márnice lahvemi skotské, aby mu umožnili přístup k tělu herečky. Natočil tři svitky filmu, z nichž jeden poslal do časopisu LIFE. Na jedné z fotografií je vidět Marilynina noha s visačkou na prstě.
Podle Devika Wienera však jeho otec pořídil také další dva svitky fotografií, které obsahovaly nahé snímky Marilyn Monroe. Tyto fotografie však nikdy nezveřejnil a uložil je do bezpečnostní schránky. Podle Devika nejsou tyto snímky vhodné pro veřejnost.
Odchod ikony
Marilyn Monroe byla pohřbena 8. srpna 1962 na hřbitově Westwood Memorial Park v Los Angeles. Její pohřeb domluvil její bývalý manžel, který ji nikdy nepřestal milovat – Joe DiMaggio.
Marilyn Monroe se stala nejen ikonou své doby, ale i symbolem hollywoodského pozlátka, které mohou mnoho skrývat. Její odkaz žije dál nejen v jejích filmech, ale i v srdcích těch, kteří ji obdivovali. Marilyn je dnes předmětem fascinace, která se projevuje v mnoha různých způsobech. Například Mariah Carey zakoupila v roce 1999 bílý dětský klavír, který původně patřil matce Marilyn, za neuvěřitelných 662 500 dolarů. Tento klavír, i když na první pohled obyčejný, pro Carey představuje symbol osobní síly a propojení s legendou.
Podobně návrhář Tommy Hilfiger vynaložil velké částky na různé předměty spojené s Monroe. Koupil například modré džíny, které měla Monroe na sobě ve filmu Řeka bez návratu (1954), za 37 000 dolarů, protože ho fascinovala jejich „skvělá látka a patina“. Hilfiger také zakoupil pár kovbojských bot, které Marilyn nosila ve filmu Mustangové (1961), za 75 000 dolarů. Tyto boty následně daroval herečce Demi Moore, která byla odhodlaná je nosit i přesto, že jí byly trochu velké.
Její smrt zůstává záhadou, která fascinuje a znepokojuje i více než šedesát let po jejím odchodu.
Vaše JISTOTA, s informacemi si můžete být JISTI!
Zdroje
- Marilyn Monroe, EN Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Marilyn_Monroe
- VOGUE: https://www.vogue.com/article/marilyn-monroe-six-things-you-didnt-know
- NETFLIX, dokument: Tajemství Marilyn Monroe: Ztracené nahrávky
- NETFLIX, film: Blondýnka
- SUMMERS, Anthony. Bohyně: tajné životy Marilyn Monroe. Praha: BB/art, 2009. ISBN 978-80-7381-559-2.
- Los Angeles Times: https://www.latimes.com/local/obituaries/archives/la-me-marilyn-monroe-19620806-story.html