Článek
Operace šedého zákalu znamená, že vám z oka odstraní vaši vlastní čočku a na její místo dají čočku umělou.
Ta tam zůstane navždy.
Umělých čoček je více druhů a člověk si musí vybrat, pochopitelně po poradě s lékařem.
Je to téma zapeklité. Nitrooční čočka, ta stejná, u každého člověka může mít jiný zrakový výsledek.
Umělé čočky se dělí podle různých kritérií.

V oční ordinaci
Základní kritérium je finanční. Jsou čočky plně hrazené zdravotními pojišťovnami a člověk za celý proces operace a čočku neplatí z vlastní kapsy nic.
Potom jsou čočky s příplatkem z kapsy pacienta a je jich celá řada. Někdo si vybere dobře a někdo později své volby třeba poněkud lituje.
Co lidé říkají a na co si stěžují?
Příklad č. 1
Já jsem si připlatila za čočku několik tisíc a přitom na to oko vidím hůře než paní sousedka, která si nepřiplatila nic.
Možností je celá řada. Například má-li oko ještě nějakou další nemoc, vidí se stejnou čočkou hůře než oko jiné, které mělo pouze šedý zákal.
Pro vysvětlení s oblibou pacientům říkám, ať si představí, že každé oko má na pomyslné startovní čáře /před operací/ jinou „kondici“. A tak se může stát, že oko „v lepší kondici“ vidí báječně i s čočkou, co je zadarmo. A naopak oko „s horší kondicí“ vidí špatně i s drahou čočkou , co si pacient připlatil.
Začíná to být příliš složité?
Ono to složité je.
Optimální je najít si lékaře, který si udělá ten čas a nelituje té námahy spolurozhodnout, jakou čočku si do oka dáte. K tomu potřebuje vědět i věci zdánlivě odtažité. Například co děláte o víkendech, co děláte po večerech, zda sportujete, zda sedíte často za volantem nebo u počítače, jaký jste typ člověka /tolerantní, puntičkář, cholerik atd./. To všechno a mnohem více hraje zásadní roli v tom, jestli budete po operaci spokojeni.
Příklad č. 2
Pacient se šedým zákalem říká: já na blízko vidím pořád dobře a na dálku se mi to zhoršilo. Tak chci, aby mi po operaci vidění na blízko zůstalo stejné /protože je dobré/ a na dálku se mi to zlepšilo, abych nemusel používat brýle. A za operaci nechci nic platit.
Jak je to doopravdy?
Vidění a síla brýlí po operaci vůbec nezávisí na tom, kolik dioptrií a jaké brýle máte před operací.
Kdo si dá čočku zdarma, tak prostě po operaci bude mít brýle o síle přibližně 2,5 dioptrie, i kdyby před operací měl třeba jen půl dioptrie nebo naopak pět dioptrií.
Vysvětlení by znamenalo dlouhý text o zákonech fyziky a optiky, což se mi sem nevejde a myslím, že by to bylo příliš nezáživné.
Další způsob dělení čoček je na monofokální, s prohloubeným ohniskem, multifokální a trifokální.
Laicky to znamená, že s různou čočkou budu mít po operaci různý počet dioptrií a různou závislost či nezávislost na brýlích.
Například nebudu už nikdy potřebovat žádné brýle /zaplatím-li si ty nejdražší čočky/ .
Nebo budu mít jen cca 1 dioptrii a proto většinu věcí v životě zvládnu bez brýlí/ čočky s prohloubeným fokusem, také se nazývají EDOF z anglické zkratky/.
Nebo budu mít 2-3 dioptrie a brýle prostě budu denně k životu potřebovat /čočky hrazené zdrav.pojišťovnami/.
Dovětek
Tento článek si nedělá nároky na úplné vysvětlení tématu. Téma výběru očních čoček je nesmírně obšírné. Klade si za cíl motivovat budoucí operanty, kterým směrem přemýšlet, až se budou rozhodovat o oční čočce. Pomoci se základní orientací o nitroočních čočkách.
Zde k přečtení další moje články o tom jak poznat šedý zákal a jak prožít den, kdy vám budou zákal operovat:
zdroje: autorka je oční lékařka s mnohaletou praxí v diagnostice zákalů