Hlavní obsah
Zdraví

Viděli jste vždy dobře. A teď najednou musíte při čtení natahovat ruce

Foto: pixabay

Člověk po čtyřicítce si obvykle začne všímat, že už nevidí do blízka tak dobře jako dříve. Co s tím?

Článek

Co se děje s okem člověka ve věku mezi čtyřicítkou a padesátkou

Vždy jste viděli perfektně. Na dálku, na blízko, i nejmenší písmenka. A teď najednou už to tak není. Natahujete ruce, pokud je máte dost dlouhé. Máte pocit, že písmenka v knihách a na výrobcích se nějak zmenšují a nejsou dobře viditelná.

Je to nesympatický, ale zcela přirozený stav.

Co dělá oční čočka

Naše oční čočka se poněkud opotřebovala životem. Cítíme se stále mladí, nicméně oční čočka už přece jenom není tak pružná, jak bývala, a právě ta čočka je zodpovědná za to, jestli vidíme do blízka dobře nebo rozmazaně. Lidská čočka zaostřuje naše vidění zejména do blízka. Funguje na principu vyklenování a oplošťování. Takže jak se koukáme, ona stále mění svůj tvar a zaostřuje. Mladá čočka je pružná a nemá žádný problém svůj tvar měnit podle toho, jak my potřebujeme. Ve věku kolem čtyřicítky pružnost čočky už není optimální a to se projevuje právě tím, že se snižuje u většiny lidí zrakový komfort při vidění do blízka.

Jak se projeví lenivá čočka

Zhoršuje se nám vidění do blízka, na vzdálenost 30-40 cm od očí. Tedy na vzdálenost, ze které koukáme do mobilu a čteme knihy.

Oči se unavují při delší práci s mobilem nebo počítačem, při delším čtení knihy třeba večer v posteli. Malá písmenka už nevidíme dostatečně ostře a aby se zaostřila, musíme natáhnout ruce. Toto opatření funguje lépe, pokud máme dost světla. Začneme si všímat, že venku na sluníčku můžeme číst v pohodě, ale jakmile vejdeme dovnitř a světlo se zhorší, zrak už není tak dobrý.

Je to prostě velká otrava, když přijdeme do restaurace a nemůžeme si dobře přečíst jídelní lístek nebo při platbě ve svém internetovém bankovnictví si spleteme nulu s osmičkou a peníze pošleme jinam, než jsme chtěli. Atd.

Co s tím

Je nejvyšší čas navštívit očního lékaře. Lékař nám nejen změří zrak a předepíše brýle na blízko, ale také nám udělá prevenci. Někteří lidé k lékaři nejdou, ale navštíví rovnou optika nebo optometristu. To je v pořádku. Kvalitní optik může zrak změřit a brýle zhovovit. Na závěr by ale svému klientovi měl doporučit návštěvu očního lékaře k provedení prevence. Prevence se týká zejména měření očního tlaku.

Měření očního tlaku

V dnešní době je měření očního tlaku daleko příjemnější než dříve, už se nemusí přístroj pokládat přímo na oko, měří se bezdotykově. Oční tlak je měřen fouknutím vzduchu do oka a sleduje se oploštění a zpětné vyklenutí rohovky. Je to zcela bezbolestné a trvá to pár vteřin.

Skryté nemoci oka

Pokud by oční tlak byl vysoký, mohl by nám hrozit zelený zákal neboli glaukom.

Sami to na sobě nepoznáme, protože vysoký oční tlak ani netlačí ani nebolí.

Naopak pokud nás oči tlačí, příčinou bývá obvykle cokoli jiného, jenom ne zvýšený oční tlak.

To znamená, že na pocitech nemůžeme stavět, je potřeba se nechat změřit.

Používání brýlí

Máme doma už brýle a byli jsme na preventivním vyšetření u očního lékaře.

Zpočátku můžeme brýle používat jen občas a podle potřeby, když prostě na něco dobře nevidíme nebo nás to namáhá.

S přibývajícím věkem budeme nuceni brýle používat čím dál častěji. Je to přirozený vývoj lidského zraku. Má ovšem i svoje výjimky. Jsou lidé, kteří celý život čtou bez brýlí, ale o tom až v dalších chystaných článcích.

Operativní vyléčení dioptrií a návrat k životu bez brýlí

Moderní medicína to již dobře a bezpečně umí a nabízí.

Máme-li brýle až od určitého věku a předtím jsme viděli bez brýlí, můžeme lékaře požádat o posouzení vhodnosti oční operace, abychom zase žili bez brýlí a viděli vše téměř jako zamlada. A natrvalo. Očním operacím se budou věnovat chystané články.

Zdroj: moje osobní znalosti a zkušenosti získané studiem Lékařské fakulty a mnohaletou praxí v oboru očního lékařství

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz