Článek
Jak na to?
Lidi, kteří špatně vidí, samozřejmě napadne navštívit lékaře.
Ale kdo má oči „jen“ unavené, obvykle k lékaři nejde a to je škoda.
Oční lékař preventivním vyšetřením může posoudit, zda jsou vhodné brýle na snížení zrakové námahy, napětí očí a na zmírnění nepříjemných pocitů včetně únavy. Při práci s počítačem.
Leckdo bývá překvapen. Příjemně překvapen.
Ilustrační foto
Někdy i brýle o síle pouhé čtvrt dioptrie udělají ohromnou službu.
Leckdo vidí dobře a potom je překvapen, že po nasazení brýlí vidí lépe.
Prostě to nečekal, protože to nikdy nezažil, vidět ještě lépe.
I bez brýlí se dá sice práce s počítačem zvládnout, ale proč si zrak přetěžovat a vyčerpávat.
Dnešní „počítačová“ doba klade na zrak stále větší nároky.
Jistě jsou i lidé, výjimky, kteří sedí dnem i nocí u počítače a jsou v pohodě, no ale takových moc není.
Kdo chce, zvedne telefon a objedná se k očnímu lékaři. A řekne například: „Vidím dobře nebo výborně, ale protože pracuji hodně s počítačem, přál bych si změřit dioptrie“. Pečlivý lékař vyšetření rád udělá. Obvykle je k tomu potřeba oči takzvaně rozkapat, tedy rozšířit zorničky a na chvilku snížit funkci řasnatého tělíska a potom změřit dioptrie /a oční tlak a oční pozadí/.
Po rozkapání se vidí rozmazaně, nejméně hodinu, někdy však celý den. Proto se nesmí, dokud neodezní účinek kapek, řídit motorové vozidlo. Lze se zeptat předem, nebo v případě nutnosti vyšetření s rozkapáním si dohodnout další návštěvu.
Únava zraku u počítače se nemusí týkat jen lidí ve středním věku, kde se to tak nějak očekává. Může to být i u velmi mladých lidí. Na věku toto nezávisí nějak jednoznačně.
Vysoké pracovní nasazení, které nás pracujících v této době zatěžuje, může mít svoje nepříznivé zdravotní důsledky. Je prospěšné se zamyslet nad tím, co by člověk mohl ovlivnit k lepšímu, jak si snížit únavu, stres, napětí.
Používání brýlí v odůvodněných případech může hodně pomoci.
Doma neodhadnete, jestli jsou brýle na počítač potřeba nebo ne. Tím myslím lidi, kteří subjektivně vidí dobře a tedy mají pocit, že oči jsou v pořádku. Přesto mohou brýle potřebovat.
První brýle v životě mohou být někdy vnímány negativně, ale je to zbytečné. Naopak je považuji za úžasného pomocníka. Vysoká kvalita brýlových čoček a nepřeberné množství brýlových obrub nejrůznějšího designu je u nás samozřejmostí. Pryč jsou naštěstí ty časy, kdy měli v optice pár druhů obrouček, jedny horší než druhé.
Mnozí lidé, dospělí i děti, žádají brýle jako módní doplněk, i když je třeba vůbec nemusí nosit.
Možné to je. Prostě se do obrub dají brýlové čočky, laicky řečeno sklíčka, které mají nula dioptrií a nijak neovlivňují zrak. A člověk může mít ke každým šatům klidně jiné brýle, barevně sladěné. Pokud ho to baví.
Vyšetřit dioptrie a potřebu brýlí může udělat i optometrista. Jen je dobré si najít optometristu zkušeného. Pozor, změřit dioptrie může pouze optometrista, optik nikoli. Bližší informace jsou k přečtení zde:
Kde takového optometristu najít? Různě. Může to být v některé optice, na některé soukromé či státní klinice, v nemocnici.
Jedinou nevýhodou vyšetření u optometristy je to, že vám může změřit pouze dioptrie a předepsat brýle, ale nemá oprávnění měřit oční tlak a další veličiny,
které jsou součástí prevence. Tedy po návštěvě optometristy by měla následovat návštěva u očního lékaře k provedení prevence.
Optometrista by měl na to svého klienta upozornit.
Brýle mohou být velkým pomocníkem.
Mohou však být i jiné příčiny únavy zraku u počítače.
Například počínající šedý zákal. Obvykle se týká lidí ve středním a pozdějším věku.
Některé příznaky šedého zákalu můžeme na sobě pozorovat i doma, více k přečtení najdete zde:
Vhodné je i pomyslet na zákal zelený, který je bohužel také častým onemocněním, mnohdy dlouho skrytým:
zdroje: autorka je oční lékařka s mnohaletou praxí