Hlavní obsah
Zdraví

Souboj se stresem

Foto: Pixabay

Lze vyhrát takový souboj? Pojďme se zlehka podívat na to, co to stres vlastně je a jak se s ním poprat.

Článek

Co to je stres?

Stres je reakcí našeho těla na vnější podněty, které mohou být jak fyzického, tak psychického rázu. V situaci, kterou nazýváme stresem, tělo vyplavuje množství nejrůznějších hormonů. Stres nám v minulosti pomáhal přežít – v situaci, kdy byl třeba kdysi v pravěku lovec napaden divou zvěří, vyplavilo jeho tělo množství adrenalinu, tělo zrychlilo své reakce a pomohlo lovci přežít. Dnes již většina lidí nečelí podobným situacím, ale reakce těla na ohrožení zůstává. Stres se projevuje v duševní rovině (naše smysly se zaostří, jsme takzvaně nabuzení) i v rovině fyzické (vyšší tep, rychlejší dýchání – a tím tedy lépe prokrvené svalstvo, připravené na výkon). Když někdo dnes řekne, že je ve stresu, představíme si většinou duševní vypětí a zátěž. Jak je to ale s jeho škodlivostí?

V jakých situacích stres vzniká?

Obecně se dá říci, že stres vzniká v situacích, kdy se cítíme ohroženi, jsme nějakým způsobem pod tlakem. Může to být neznámá, nová situace, hádka… Prostě jakákoliv situace, kdy naše podvědomí má pocit ohrožení. Je to záležitost, kterou nemůžeme vědomím zastavit, zakázat si jí. Funguje do velké míry nezávisle na našem rozumu.

Jaké může mít stres následky?

Stresová situace jako taková není sama o sobě škodlivá. Problémem je, pokud je vystavení stresu dlouhodobé, někdy se v  takovém případě mluví o stresu chronickém. Dlouhodobé vystavení stresu může mít dopady jak fyzické, tak psychické. Může se například jednat o:

  • různé kožní problémy
  • úzkost
  • deprese
  • problémy se spánkem
  • cukrovka
  • srdeční problémy
  • hyperfunkce štítné žlázy
  • trávicí problémy, bolesti břicha, průjmy ze stresu, žaludeční vředy
  • změny hmotnosti
  • padání vlasů
  • bolesti hlavy
  • poruchy paměti
  • poruchy soustředění
  • snížená sexualita

Jak stresu předcházet a jak ho zvládat?

Tak trochu tuším, že odpověď na tuto otázku bude tím, proč jste rozklikli tento článek. Jak jsem již předeslal, těžko očekávat, že stres ve svém životě naprosto eliminujete. Zejména, pokud jste na vedoucí pozici, pracujete s lidmi, jste v kontaktu se zákazníky a podobně. Nelze ho eliminovat ani v soukromém životě.

Existují ale možnosti, jak dopady stresu na vaše tělo i psychiku omezit. Ze všeho nejvíce bych asi na základě vlastních zkušeností zdůraznil pozitivní vliv plánování aktivit a řízení svého času, přípravy svých aktivit (porady, jednání, …) a v neposlední řadě odpočinku. A to i ten aktivní (nejenom fyzicky aktivní, ale i zapojit mysl třeba četbou). Ne nadarmo se říká, že 70 % úspěchu je v přípravě. Jakmile zjistíte, že jste úspěšní, když se připravíte, i v neznámých, nových situacích, tak Vám to dodá sebevědomí, které Vám zase navýší odolnost vůči stresu samotnému. Rozhodně Vám i pomůže nebrat úplně vše vážně, humor v  životě pomůže všem a skoro v  každé situaci.

Čili, stresu se nebojte, na náročné situace se připravujte a naučte se i odpočívat. Starejte se o své tělo i ducha, ono se Vám to vrátí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám