Článek
Lída je 24letá výtvarnice s vášní pro digitální kresbu a kostýmní tvorbu. Svoji snoubenku Taru, majitelku obchodu s módou, potkala na comic conu. Zaujaly je tam navzájem jejich pečlivě propracované kostýmy. Lída se pak za Tarou přestěhovala do Prahy, i když zpočátku ještě nebylo jisté, zda se známost vyvine do skutečného vztahu. Paní Eva své dceři tehdy radila: „Prostě ji miluj a nic za to nečekej. Jenom tak, nesobecky.“
Málem ztracená žádost o ruku dcery
Vše dopadlo šťastně a partnerky spolu žijí už dva roky. Bohužel do toho vypukla pandemie a paní Eva se za nimi do Prahy zatím nedostala na návštěvu. Přítelkyni své dcery tedy dosud pořádně nepotkala. „Jsem na Facebooku a ony tam jsou obě taky. Nežádala jsem ale Taru o přátelství, abych nebyla vlezlá. Jednoho dne mi však přišla žádost o přátelství od ní. Byla jsem velice polichocena,“ usmívá se paní Eva. Jenže si nevšimla, že jí Tara zároveň poslala i zprávu. Tu objevila až po dvou dnech. Přitom ta zpráva obsahovala velmi důležité sdělení. „Tara psala, že má v úmyslu požádat Lidušku o ruku a že nejdřív prosí o moje svolení, aby bylo všechno tak, jak má být. U toho jsem si poplakala,“ vzpomíná paní Eva.
Ani minutu neváhala, co odpovědět. „Prožívala jsem to s Liduškou od začátku, když se zamilovala. Jsem strašně šťastná, že se spolu nakonec daly dohromady a že se Liduška netrápila. Taky mě dojalo, že mi Tara tak hezky napsala,“ popisuje paní Eva a dodává: „Ale teď bychom chtěly, aby se holky mohly opravdu vzít!“
Nejde jen o hru na svatbu
Milující matka nesouhlasí s tím, že páry stejného pohlaví u nás mají pouze možnost registrovaného partnerství. Registraci totiž chápe podobně jako soužití druh a družka, k němuž se v dřívějších dobách někdy lidé přihlašovali. Její dcera s partnerkou však svůj vztah chtějí stvrdit pevně a doopravdy. „Utěšovala jsem je, že i když nebude v naší zemi schváleno manželství pro všechny, obřad si můžeme udělat nezávisle na tom, co říká úřad. Pokud jde o romantiku, ta je v naší moci,“ říká paní Eva spiklenecky.
Zároveň už ale s vážnou tváří zdůrazňuje, že jde samozřejmě především o to, aby byl sňatek její dcery s partnerkou uznán úředně a ony měly stejnou ochranu jako ostatní páry. Proto je v podzimních volbách rozhodnuta volit stranu, která manželství pro všechny plně podporuje. „Budu se snažit, aby v parlamentu bylo co nejpříznivější složení. To je to, na co sama stačím a jak můžu věci ovlivnit,“ dodává.
Kvůli štvaní proti LGBT jsem raději nešla na mši
Paní Eva patří k římsko-katolické církvi. Bez ohledu na to, co slýchá od církevních představitelů, spořádaný vztah své dcery bezvýhradně podporuje: „Mám to naprosto ujasněné. Ježíš je pro mě nejvyšší láska a nikdy nikoho z té lásky nevylučoval. Proto v dobách, kdy Aliance pro rodinu manželství homosexuálních párů v kostele nejvíc řešila, jsem tam přestala chodit, aby mi to nekazilo můj vztah k víře,“ vysvětluje paní Eva. Homofobii v církvi komentuje s pokrčenými rameny: „Všichni jsme jenom lidi.“
Paní Eva se těší na společné setkání s Lídou a Tarou. V plánu je i návštěva u Tařiných rodičů, aby se spolu všichni seznámili jako rodina. A pak nastanou svatební přípravy a čekání na to, kdy i český stát dovolí párům stejného pohlaví vstupovat do manželství.
Připomeňte poslancům a poslankyním, že páry jako Lída s Tarou čekají na jejich rozhodnutí. Petici na podporu manželství pro všechny páry už podepsalo přes 165 000 lidí. Přidáte se?