Článek
Kariéra s problémy
Připomeňme, že za Demokratickou stranu byl v Senátu 36 let a podpořil například vojenskou intervenci v Jugoslávii či válku v Iráku. V roce 1988 se začal ucházet o nominaci na prezidenta, ale vyvolal ohromný skandál tím, že opsal část projevu předsedy britských labouristů Neila Kinnocka a v září roku 1987 se musel s hanbou stáhnout do pozadí. V roce 2008 zkusil štěstí znova, ale prohrál s Obamou a ten jej udělal svým viceprezidentem. A v roce 2012 byli společně znovuzvoleni.
Potřetí kandidoval v roce 2020, a to proti Donaldu Trumpovi. Ve volební kampani musel vysvětlovat závažná podezření týkající se miliardové korupce a dalších nezákonných machinací na Ukrajině v letech 2014 a 2015, do nichž ho údajně zatáhl jeho syn Hunter. Ten po smrti svého staršího bratra v roce 2015 začal plnit stránky bulvárních novin, když začal žít s vdovou, se svou švagrovou, a nakonec se na nátlak své manželky a tří svých dětí rozvedl.
Republikána Donalda Trumpa porazil a stal se 46. prezidentem USA. Po čtyřech letech se situace obrátila a v roce 2024 vyhrál prezidentské volby jeho soupeř. Biden se stal chromou kachnou (z anglického lame duck), jak se v Americe říká politikovi,
jehož nástupce již byl zvolen anebo brzy bude. V takové situaci by se měl zdržet zásadních rozhodnutí. To ale málokterý americký prezident vydržel.
Nezvládl umění odejít
Podobně se zachoval Jimmy Carter, než musel uvolnit místo Ronaldu Reaganovi a stejně jednal i Bill Clinton vůči Georgi W. Bushovi. V americké žurnalistické hantýrce se tomu říká midnight regulations, půlnoční předpisy. Česky bychom možná mohli říci – rozhodnutí za pět minut dvanáct.
Také americký prezident Barack Obama, nezvládl umění odejít. V posledních týdnech a dnech svého úřadování v Oválné pracovně přijal sporná rozhodnutí, jimiž zkomplikoval novému prezidentovi nástup do úřadu. Dosluhující Obama tak na poslední chvíli například prohlásil - podle zapomenutého zákona z roku 1953 - část Arktického oceánu a Atlantiku za ochranné zóny, takže se tam nebude smět těžit ropa a zemní plyn. V další kauze použil zákon z roku 1906 a za národní památku prohlásil 6475 kilometrů čtverečních federální půdy ve státech Utah a Nevada, aby zabránil těžbě surovin a dalším aktivitám na územích bohatých na indiánské památky. Obama také zajistil financování kontroverzní organizaci Planned Parenthood, jež ročně od státu dostává 500 milionů dolarů na potraty a tzv. výchovu k rodičovství.
Biden několik dní před svým odchodem oznámil nové kolo vývozních kontrol výroby čipů a grafických procesorů s umělou inteligencí (AI), a některým státům udělil výjimku jako strategickým spojencům.
Na seznam spojenců USA se dostalo celkem 10 členských států EU, zatímco 17 nikoli. Českou republiku, která nakupuje americká nejmodernější vojenská letadla, Biden do kruhu spojenců nezařadil.
Prezident Biden neporušil nechvalnou tradici a udělil milost svému synovi Hunterovi, který stál před soudem v několika trestních kauzách. Jeho prezidentská milost se vztahuje na všechny procesy, i když ještě ani nebyl vynesen rozsudek. A navíc i na všechny zločiny, které by mohl být v budoucnu odhaleny. Hunter s uspokojením přihlížel otcovu poslednímu projevu přímo v Oválné pracovně.
Poslední slova
Biden začal svoje rozloučení tím, že se pokusil připsat si výhradní zásluhy za nedávno vyjednanou dohodu o rukojmích mezi Izraelem a Hamasem, i když mluvčí ministerstva zahraničí nedávno pochválil nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa za rozhodující roli, kterou sehrál při finalizaci dohody.
Prezident nezmínil tragický útěk z Afganistánu, ani problémy s nelegálními migranty na hranicích s Mexikem a s pašováním drog. Mlčením přešel i smutný propad americké ekonomiky, k němuž došlo během jeho prezidentování.
Blahopřál si k zahájení „nové éry amerických možností“ a uvedl své údajné úspěchy, včetně zpřístupnění „cenově dostupného vysokorychlostního internetu“ „pro každého Američana“. Biden měl pravděpodobně na mysli program ve výši 42 miliard dolarů, který schválil v listopadu 2021 a který dosud nepřinesl hmatatelné výsledky kvůli byrokratickým potížím. Avšak nedávný průzkum CNN zjistil, že 61 procent Američanů považuje Bidenovo prezidentství za selhání.
Biden popřál „úspěch“ nastupující Trumpově administrativě a tvrdil, že země je „v pozici uspět“, což je významný odklon od jeho dřívější rétoriky a slov ostatních demokratů, kteří opakovaně varovali, že Trumpovo vítězství přinese „konec americké demokracie.“
Naproti tomu řekl: „Dnes se v Americe formuje oligarchie extrémního bohatství, moci a vlivu, která doslova ohrožuje celou naši demokracii, naše základní práva a svobody a spravedlivou šanci pro každého, aby se dostal kupředu“. V této souvislosti je třeba si připomenout, kolik milionů mu věnovali na prezidentskou kampaň jeho oligarchové. On sám není rozhodně žádným chudákem. Ostatně americká média už dříve informovalo o Bidenově vášni kupovat a prodávat milionové pozemky a budovy.
Některé diváky zamrazilo, když se Biden nakonec přímého přenosu obrátil na svého problematického syna, kterého omilostnil poté, co trval na tom, že to neudělá: „Je řada na tobě, abys hlídal,“ přečetl do kamery.
Joe Biden opouští vrchol světové politiky. A svět může být rád.
Prameny:
Reuters, AP