Článek
Proč stoupá počet žen, které jsou partnerem opuštěny v období gravidity? Kde si berou příklad muži, kteří jsou schopni vyhnat své děti z domova bez výživného? Proč muži i ženy lezou do cizích ložnic, třebaže erotických pomůcek je na trhu dost? Kde bereme příklady takového chování? Chceme se také tak chovat?
Je zcela pochopitelné, že sociální sítě využívají lidé, kteří potřebují ke své práci publikum. Pokud by se vytratili z veřejného prostoru, hrozilo by jim, že nezískají další pracovní nabídku, režisér jim nenabídne roli, modelingové agentury na ně zapomenou, nikdo nebude poslouchat jejich písně, kupovat jejich obrazy, fandit jim na olympiádě.
Veřejně známé tváře lze rozdělit na dvě kategorie. Ti, kteří pracují se sociálními sítěmi a ti, kteří se jim vyhýbají. Nemusí nutně znamenat, že známá osobnost využívající sociální sítě, je morálně či osobnostně nezpůsobilá.
Jako příklad si můžeme uvést známou a mimořádně všestranně talentovanou umělkyni, která sice sdílí na sociálních sítích s fanoušky informace o novinkách svého profesního života i fotografie nezletilých dětí, ale nikdy není k rozpoznání dětský obličej. Zásadně nezveřejňuje intimní informace o svých dětech. Svoje děti dlouhodobě a statečně chrání před mediálním tlakem a především před zlými lidmi, třebaže biologický otec dětí tak nečiní. Otec dokonce porušuje zákaz, který mu stanovil soud o zveřejňování intimních informací o dětech.
Sociální sítě lze tedy využít jen k propagaci své profese. Ovšem k tomu nutně potřebuje jedinec zralou osobnost. Pokud by se známé osobnosti soustředili jen na svou osobu a na své profesní aktivity, bylo by vše v pořádku. Ovšem ve skutečnosti se obrovská masa známých tváří, ať již s talentem či zcela bez talentu, prezentuje v rolích soukromých. Takže sdílejí nejen rodinné konflikty, ale i intimní údaje o nezletilých dětech. Někteří z nich se neštítí vtáhnout vlastní děti do mediální bitvy a využít je bez ohledu na jejich zralost a odolnost.
Také jsme opakovaně svědkem, že na sociálních sítích si získá vysokou sledovanost jedinec, kterému chybí nejen talent, ale i rozumové schopnosti, zralá osobnost, morální kredit, vzdělanost i fyzická atraktivita. Důsledkem takového vítězného tažení je stoupající počet hejtů, nad kterými se nebožák podivuje.
Do zcela nebezpečné kategorie lze zařadit ty, kteří neustále zveřejňují podobu a intimní informace o malých dětech. Jako by si neuvědomovali nebezpečí, které dětem může na sociálních sítích hrozit. Obzvlášť zarážející je to u známých osobností, které disponují tučným kontem. Předpokládat, že stát tyto ohrožené děti, jejichž tvář se opakovaně objevuje ve všech bulvárních médiích, ochrání, je omyl. Náš stát nijak nereaguje na zveřejňování intimních informací o dětech a nikdy žádný rodič nebyl v České republice za tento skutek potrestán (na rozdíl od zemí, kde existuje přísné rodinné právo a děti jsou ze zákona skutečně chráněny). A pravděpodobnost, že se něco v této oblasti v naší zemi změní, je velmi malá. Asi se nic zásadního v ochraně dětí nestane. Nejspíš čekáme na to, až dítě některé známé osobnosti spáchá sebevraždu nebo ho unese nějaký asociální jedinec.
Co to znamená pro obyčejného člověka, který vede normální nikým nesdílený život? Může si vzít příklad ze života našich známých osobností? Jistě, ale jen ve výjimečných případech. Psychologie může jen doporučit, aby lidé nesdíleli způsob života, který vede ta část známých osobností, které se stali tváří bulvárních médií nikoliv pro svůj talent, píli a schopnosti, ale pro svou sprostotu, nemorální chování, nedodržování zákonů a etických principů. Každý z nás by si měl uvědomit, že hledat v bulvárních médiích jedince s mravním kreditem, zralou osobností a slušným chováním je mravenčí práce. Pokud však budeme sdílet a kopírovat životy lidí, kteří selhali, naše společnost a především naše děti nečeká lepší budoucnost.