Článek
Píšete naivní sny pana Babiše a jeho voličů. A taky o tom, že ačkoli mají dnes přes 30 % voličů, zázrak se konat nebude a lidé si od jeho návratu slibují něco, co se jim nikdy nesplní. Máte částečně pravdu - zpět se asi nevrátí, protože se spojí zase několik stran, aby dosáhli většího počtu voličů, než má on a jeho hnutí. Nebudou-li stačit tři, spojí se třeba deset stran, to by v tom byl čert, aby společnými silami nepřekonali Babišovu hranici. Všude ve světě se uzavírají koalice, ale po volbách. Jsme jedinou výjimkou, u nás se spojují strany před volbami. A preference probírané v médiích určují a jim napovídají, kolik stran se má spojit. Stačí být dohromady silnější jen o zlomek procenta, zbytek zařídí jejich zákony.
Teď k Vašim nesmyslným názorům. Začneme od začátku. Babiš zatočí s Fialovou vládou. Že neexistuje Fialova drahota? Stačí si vzít například EET, čili elektronické tržby. Kdo je zavedl a kdo zrušil snad netřeba rozebírat. Ale k věci. Před tímto rozhodnutím existovala i jiná nařízení, například to, že všechny restaurace musí mít vše včetně toalet v nerezu. Nutno připustit, že to představovalo opravdu nemalé náklady, většina restaurací do té doby fungovala jako za komunistů, tedy vše ve dřevě, maximálně jedno místo na mytí nádobí, žádné rozlišování teplé a studené kuchyně, toalety jen stěží udržovatelné, protože místo pisoárů byly v módě třeba jen naasfaltované stěny, vařené jídlo nesmí být starší než čtyři hodiny. Ano, to představovalo skutečně nemalé náklady, chtěla-li restaurace dál fungovat bez problémů s hygienou a jinými složkami moci. Nikdo se přesto nebouřil, nebo jen chvíli. Shodně bezdotyková splachovadla nebo bezdotykové vodovodní baterie. Také tento sortiment není určitě možné pořídit levně. Naopak EET představovalo proti tomu jen zlomek nákladů. Ale všichni se vehementně bránili. Proč asi? Hlavním důvodem bylo, že jim EET značně ztížilo situaci v nepřiznávání DPH a jiných daní - již museli hodně, v lepším případě většinu příjmů přiznávat. A tak se i většina Vietnamských trhovců, kteří nikdy nebyli plátci, museli plátci stát. Takže i oni se k protestům rádi připojili. Stejně i restaurace musely přiznávat daleko větší tržby. A navíc i s odstupem relativně dlouhého času se daly odhalit podvody. To byl hlavní důvod všech protestů. Na DPH bylo vybráno rázem o několik set milionů více, dokud platila povinnost EET. Byla to snad náhoda? To určitě ne. Ačkoli tento výběr daní se snaží vláda Fialy bagatelizovat, nebylo to málo. A byl to jen začátek. Okamžitě po zrušení EET klesl výběr DPH. Tak třeba tady je zakopaný ten pes - Fialova drahota. Ale není to jediná skutečnost. Tak netvrďte, že Fialova drahota neexistuje, nebo že ani existovat nemůže.
Že je také na vině špatně fungující trh, je sice částečně pravda, ale je to jen jeden z důvodů. Hlavně se nejdříve musíme podívat trochu zpět. V roce 1989 a minimálně v roce následujícím běžely v televizi nakoupené programy, které měly naučit Čechy vydělávat peníze a obchodovat, což někteří mladší vůbec neuměli, starší generace už zapomněla. A teď si představte rybníček plný mřenek, do kterého vypustíte žraloka. Jak to dopadne, je snad jasné. A přesně tohle se stalo. Češi se učili podnikat a obchodovat, na druhou stranu se do rybníčku vypustily nadnárodní společnosti s obrovským kapitálem, daňovými prázdninami, pozemky bez ohledu na to, komu je měl stát vrátit, za 1 Kč, předem odsouhlasené stavby provozoven a jiné tzv. pobídky. Pobídky, které český podnikatel nedostal. Kdo takto rozhodoval? Máte pravdu, Fiala to nebyl, nebyl to ale ani Babiš, byla to tehdejší ODS, resp. její členové. Že včerejší ODS není dnešní ODS, že TOP 09 tehdy není TOP 09 dnes, že klerikálové se změnili? Některé osoby snad změnily místo a stranu, ale povahu ne. V principu jsou strany a lidi v nich stále shodného smýšlení.
Mohli bychom pokračovat dál ve výčtu Vámi napsaných nesmyslů, ale zase někdy jindy. Máme relativní svobodu, každý ať si myslí, co chce, ale svoje názory nesmí vnucovat druhým.